Genealogia,  Miasta umarłych

Genealogia – poszukiwanie przodków – Groby i cmentarze

Odwiedź przodków

We wcześniejszych artykułach opisałam jak ja zaczynałam z genealogią. Sama miałam na początku wiele problemów z poszukiwaniami rodziny, gdzie i jakich danych poszukiwać. Z jakich stron warto korzystać. Dowiedz się więcej o poszukiwaniach genealogicznych, bazach danych, usługach archiwalnych i budowie drzewa genealogicznego.

Jeśli możesz owiedzić groby swoich przodków to warto to zrobić. Wybieramy się na miejscowy cmentarz odwiedzając swoich przodków. Na nagrobkach znajdziemy informację o dacie urodzenia i zgonu , lub datę zgonu i podany wiek. W zależności co rodzina chciała umieścić na nagrobku. Najważniejsze to zrobić fotografię nagrobków, możemy również zrobić zdjęcie cmentarza. Nie wiadomo jak będzie wyglądał za kilkadziesiąt lat.

Cimetière du Vieux Château w Menton/Francja
Cimetière du Vieux Château w Menton/Francja
Cimetière du Vieux Château w Menton/Francja

Cmentarze wielu nam się przypominają tylko wtedy gdy odwiedzają swoich bliskich na grobach w dniu 1 listopada. Cmentarze zazwyczaj nie są chętnie odwiedzane bo kojarzą nam się jedynie ze śmiercią. Wiele cmentarzy ma po prostu tysiące zwykłych nagrobków, płyt i pomników. Jednak są też zabytkowe cmentarze które warto odwiedzić nawet nie mając tam żadnych swoich bliskich, ale będąc w tych miastach warto na nie zajrzeć. Wiele z nich to architektoniczne perełki z gotyckimi pomnikami, pięknymi rzeźbami. To dzieła sztuki sepulkralnej gdzie wiele pomników zostało wykonanych przez słynnych artystów i architektów.

Cimetière du Vieux Château w Menton/Francja
Cimetière Marin Paul Valéry de Sète/Francja
Cimetière Marin Paul Valéry de Sète/Francja
Cimetière du Vieux Château w Menton/Francja

Historia cmentarzy

Na początku ery chrześcijańskiej uznano, że szczątki ludzkie zasługują na godne traktowanie i postanowiono je godnie traktować i chować ciała zmarłych. Na początku grzebano ciała w tzw. katakumbach według zwyczaju zapożyczonego ze Wschodu.Wznoszono specjalne budowle w których znajdowały się pieczary czy groty łączone korytarzami. Katakumby to podziemny cmentarz, nazwa ta użyta została po raz pierwszy przez Rzymian. Spełniały one swoje zadanie do V w.n.e. W średniowieczu o katakumbach prawie zapomniano. Potem zaczęto  tworzyć nowe nekropolie poza miastami.

Ciekawa strona: Międzynarodowe Towarzystwo Katakumb

Najsłynniejsze katakumby: 

A tutaj jeszcze więcej informacji gdzie są Katakumby Wszystkie Katakumby poza Włochami– Syria,Libia,Tunezja i wiele wiele więcej.

Cimitero Monumentale Mediolan/Włochy
Cimitero Monumentale Mediolan/Włochy
Cimitero Monumentale Mediolan/Włochy

Budowa kościołów

Zaczęto budować kościoły a tym samym zaczęto chować zmarłych w murach kościelnych. Jednak wszystko ma swoje granice z powodu braku miejsca i zaczęto chować zmarłych poza kościołami i tak powstały przykościelne cmentarze. W kościołach zaś chowano tylko dostojników duchownych, świętych i zasłużonych. Takie chowanie zmarłych  ukształtowane zostało w ciągu IV i V w.n.e.,  i stało się powszechne w Europie Zachodniej niemal do końca XVIII wieku. Cmentarze średniowieczne jednak  w niczym nie przypominały dzisiejszych nekropolii.

Wzrost ludności, a tym samym epidemie i zarazy sprawiły, że już w IX i X stulecia zaczęto myśleć o grzebaniu zmarłych w miejscach oddalonych od kościołów i osad ludzkich przez względy sanitarne. Jednak dopiero słynny Edykt Nantejski zakazał chowania zmarłych na cmentarzach przykościelnych. Powstawały cmentarze pozamiejskie.

Carcassonne cmentarz/Francja
Carcassonne cmentarz/Francja

Wyszukiwarki grobów

Zdarza się że nie mamy możliwości odwiedzenia naszych przodków na grobach, gdyż mieszkamy zbyt daleko np. poza krajem, wtedy w poszukiwaniach pomogą nam specjalne wyszukiwarki. Wiele cmentarzy i grobów jest sfotografowanych i skatalogowanych dzięki czemu możemy zobaczyć grób naszych przodków.

Tu pomogą nam wyszukiwarki :

Polskie cmentarze, groby i zabytkowe nekropolie poza granicami krajustrona Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kassel Hauptfriedhof-Kassel/Niemcy
Cimetière du Vieux Château w Menton/Francja

Strony niemieckie:

Znajdź grób– wyszukiwarka niemiecka Find a a Grave

Ciekawe i zabytkowe cmentarze  -niemiecka strona z wieloma cmentarzami w Niemczech, Belgi, Czechach, Anglii

Strony francuskie: 

Groby we Francji – strona Towarzystwa opieki nad polskimi zabytkami i grobami historycznami we Francji

Cimitero Monumentale Mediolan/Włochy

Mapy gdzie mieszkali kiedyś przodkowie

Europa XIX wieku– na stronie znajdziemy dokładne mapy historyczne kilku krajów: wielkie badania wojskowe, mapy krajów i miast, mapy tematyczne. Interaktywne mapy można przeglądać w 3D i synchronizować obok siebie, co ułatwia porównywanie.

Kronika Polska – na stronie Gov.pl.Odnajdziemy czasopisma, fotografie, książki, grafiki i rysunki, wiele archiwalnych zbiorów

Przykładowa mapa ze strony Europa XIX wieku skąd pochodzili moi przodkowie. Mapa obecnie województwa mazowieckiego pod zaborem rosyjskim. Gościszka – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim, w gminie Kuczbork-Osada.

Stare Dłutowo – wieś w Polsce położona na Mazowszu w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie działdowskim, w gminie Lidzbark. Leży nad Wkrą

Tablice i oznaczenia

Cmentarze dzielone są na sektory i kwatery, które pomagają nam zlokalizować miejsce osoby przez nas poszukiwanej. Takie tablice umieszczane są przed samym wejściem lub zaraz po wejściu na cmentarz. Dodatkowe oznaczenia znajdują się również w alejkach na dużych cmentarzach.

Pochowani Polacy na cmentarzu w Kassel : Tutaj

Tablica informacyjna Hauptfriethof w Kassel/Niemcy.Kwatera 20 -groby wielu Polaków których wielu zmarło pomiędzy 1940-1945 rokiem podczas przymusowach prac.
Cmentarz w Carcassonene/Francja -Cimetière de la Cité de Carcassonne

Najpiękniejsze cmentarze

Niektóre cmentarze to wręcz niesamowita i wspaniała architektura ukazująca nam jak chowano zmarłych, jak chciano zachować pamięć o nich. Często przedstawiając na nagrobkach wspaniałe rzeźby i figury płaczące, klęczące i wznoszące swoje dłonie ku niebu aby szukać tam zrozumienia i pocieszenia lub wyzwolenia od choroby. Zjawiskowe pomniki o niesamowitym kunszcie wykonania możemy znaleść na wielu cmentarzach Europy w tym również i w Polsce. Wyrażają one tęsknotę, rozpacz i ból , przedstawiają nam wiele tragedii ludzkich zaklętych w pomnikach. Niektóre z nich przedstawiają nam pomniki ludzi zamożnych i bogatych ,w szatach dostojników kościelnych  lub zwykłych ludzi. Niekiedy rzeźby ukazują nam nagie postacie zagubione ,zamyślone lub płaczące same nad swoim losem. Inne wspaniałe groźne, zakapturzone posągi ukazują nam mrok, ciemność i nieuchronną czekającą na nas przyszłość.

Najpiękniejsze cmentarze w Polsce 

 1. Cmentarz Powązkowski w Warszawie – nekropolia w stolicy została założona w 1790 roku. Pochowano tu Bolesława Prusa, Witolda Lutosławskiego, Stanisława Moniuszko, Stanisława Reymonta, Juliana Tuwima i wiele innych wspaniałych osobistości.

  Cmentarz Powązkowski

 2. Cmentarz Rakowicki w Krakowie z początku XVIII wieku. Pochowani tu są Kazimierz Wajda, Wisława Szymborska i wiele innych wspaniałych osobistości.
 3. Cmentarz Centralny w Szczecinie największy cmentarz w Polsce, a trzeci w Europie, oficjalnie otwarty dnia 6 grudnia 1901.
 4. Stary Cmentarz Żydowski – jeden z najpięjszych we Wrocławiu

  Cmentarze

 5. Stary Cmentarz w Łodzi
 6. Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem– pochowno tu Witkacego, Kornela Makuszyńskiego,Kazimierz Przerwa – Tetmajer i wielu innych zasłużonych.
 7. Cmentarz przy ulicy Lipowej w Lublinie

  Strona główna

 8. Cmentarz Muzułmański w Kruszynianach
 9. Cmentarz Łemkowski- Świerzowa Ruska

Cmentarz Świerzowa Ruska

Kassel Hauptfriedhof-Kassel/Niemcy
Grób ukochanej “Lotte” – siostry Braci Grimm w Kassel obok grobu matki
Lutherkirche w Kassel/Niemcy -grób matki Braci Grimm

Najpiękniejsze cmentarze w Europie

W wielu krajach odnajdziemy wspaniałe zabytkowe cmantarze ,które swoim wyglądem wręcz zachwaycają. Ogromne monumenty ,wspaniałe pomniki bogato zdobione rzeźbami i posągami spawiają, że zwalniamy nasz ciągly bieg i pęd przez życie. Zatrzymujemy się wtedy, aby podziwiać piękno ukryte w marmurze i kamieniu.

 • Cimitero Monumentale di Milano w MEDIOLANIE z 1867 roku -jeden z dwóch największych w Mediolanie , drugi to Cimitero Maggiore di Milano( 1895 )
 • Cmentarz Greyfriars, Edynburg – mówią o nim że jest jedną z najsławniejszych nekropolii świata. Podobno najbardziej nawiedzony cmentarz świata.
Grobowiec rodziny Campari w Mediolanie

 • Ogród Różany – „Roseto Comunale” w Rzymie
 • .Stary Cmentarz Żydowski w Pradze– To najstarszy zachowany kirkut w Europie. Został w założony XV wieku.
 • Cmentarz na Rossie w Wilnie
 • Cmentarz Père-Lachaise w Paryżu największy i najsławniejszy cmentarz paryski z 1804 roku, Pochowano na nim między innymi Fryderyka Chopina, Józef Wysocki, Édith Piaf, Molier.  Lista znanych jedt bardzo długa.
 • Cmentarz Montmartre w Paryżu – pochowano na nim np. Emila Zole francuskiego pisarza, syn Alexandre Dumas, Michel Galabru komendant z filmów z Louis de Funèsem, hrabia Herman Potocki, Juliusz Słowacki, 
 • Cimetière du Calvaire w Paryżu–  to kolejny cmentarz tym razem najstarszy i najmniejszy w Paryżu  (Wejście na dziedzińcu kościoła Saint-Pierre na Montmartre / Otwarty  tylko we Wszystkich Świętych, 1 listopada, od 8:00 do 18:00./ Dojazd metrem – stacja Abbesses, linia 12)
 • Monumental Cemetery of Staglieno w Genui
 • Wzgórze Zamkowe w MENTON (Cemetery of the Old Château) we Francji

Wzgórze Zamkowe w Menton

 

Lutherplatz i zabytkowe XVIII -wieczne groby

 


Cześć, jeśli podoba Ci się o czym piszę na blogu, jakiś wpis szczególnie Ci się spodobał i chcesz więcej takich wpisów. Może masz ochotę postawić mi pyszną kawę abym mogła dalej się rozwijać.

Każdy dzień jest naszą wielką podróżą, Podróż to początek czegoś nowego, poznawczego i inspirującego.

Dziękuję za Wasze wsparcie!
Ilona 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!