Genealogia – poszukiwania przodków – Drzewo genealogiczne
Spis treści
Poszukiwanie przodków
Od czego zacząć? Jak stworzyć drzewo genealogiczne?
- Jeśli chcesz zacząć poszukiwania genealogiczne to najpierw trzeba wypytać najbliższą rodzinę czyli ciotki, babki, a nawet sąsiadów babki. Każdy z pozoru nieważny szczegół JEST WAżNY.
- Zbieramy informacje i zdjęcia, stare dokumenty, wszystko co znajdziesz u babci, dziadka i ciotek itd. Jeśli mamy jeszcze dziadków to dobrze, jeśli nie to będzie trudniej ale i tu damy radę.
- Odwiedzamy miejscowości skąd pochodzą dziadkowie jeśli już tam np. nie mieszkają, odwiedzamy parafie, najlepiej umówić się z księdzem. Naprawdę udostępniają księgi do wglądu, nawet pomagają szukać. Na parafii znajdziesz księgi metrykalne do 100 lat wstecz.
- Odwiedzamy groby naszych przodków
- Reszta ksiąg znajduje się w archiwach do których jest przypisana parafia (o archwach też będzie wpis)
- Każdy najdrobniejszy szczegół który wydaje się mało ważny tak naprawdę jest jednym z wielu drobnych ogniw łączących wszystko ze sobą po kolei. Wszystko, dosłownie wszystko, każda data, czy nazwa miejscowości , nazwisko to dalszy krok naprzód.
- Szukaj na stronach genealogicznyych, ja dużo korzystam np. ze strony Genealodzy.pl
- Zbuduj drzewo genealogiczne np. na stronie MyHeritage
- Prowadź zapiski w formie pisemnej (ja tak robię) oraz zrób obowiązkowo kopię zapasową swojego drzewa.
- Genealogia to zainteresowanie na lata nie na miesiąc czy dwa. Nie znajdziesz wszystkich przodków od razu, będziesz się zniechęcać ale warto szukać.
Drzewo genealogiczne
Arkusze genealogiczne
Tak jak wspomninałam Arkusze Genealogiczne ułatwią życie w trakcie tworzenia takiego drzewa. Próbowałam znaleść taki arkusz genealogiczny na którym będzie przejrzystość, która jest potrzebana przy zbieraniu i notowaniu informacji. Próbowałam pracować na wielu arkuszach dostępnynch w internecie jednak najbardziej odpowiadają mi takie arkusze arkusz_genealogiczny 1 i arkusz_genealogiczny 2
Rewelacyje arkusze które ułatwiają poszukiwania:
- Arkusz Dane grupy rodzinnej-bardzo przejrzysty arkusz
- Arkusz rodzinny ar11 Arkusz rodzinny ar12 Arkusz rodzinny ar13 – arkusze pomocne przy większej ilości dzieci
- Arkusz Formularz miejsc pochówku
Na pewno ułatwią wam prace na początku. Jak będziesz pracować z arkuszem zależy tylko od ciebie , ale warto wypracować sobie jakiś system i tego się trzymać. Jest to trudne na początku bo mamy zbyt duż informacji i wszstko się nam miesza. Dlatego prowadzenie takiego arkusza umatwi nam sprawę, chyba że drzewo genealogiczne będziesz prowadzić tylko na stronie internetowej. Osobiście robię to w obu wersjach aby mieć pewność ,że nie utracę danych. Wszystko może się zdarzyć dlatego lepiej się zabezpieczyć, aby nasza kilkuletnia praca nie została stracona.
Dlaczego?
Wszystkie informacje muszą być dokładnie sprawadzone , można natrafić na wiele błędów nawet w metrykach lub na niepełne informacje które wprowadzą nas w błąd.
Jeśli nie mamy pewności do odnalezionej osoby tylko podejrzenia ,możemy wpisać dane w arkuszu ołówkiem -będzie to dla nas znak, że informacje wymagają sprawdzenia.
Arkusze będziesz na pewno jakoś numerować.
Do momentu wpisania dziadków jeszcze nie ma problemu -mamy ich 4 , jednak pradziadków już 8 ,prapradziadków 16 itd. Oczywiście w trakcie poszukiwaniań wielu osób nie możemy odnaleść i informacje się mieszają .Dlatego ważne jest numerowanie arkuszy najlepiej od samego początku.
Przykład:
Arkusz przedstawia dane prapradziadków( oznaczam jako 2x pradziadkowie)
- zaznaczam przy nazwisku kto to jest (rubryka mąż/żona) – czy prapradziadek -praprababcia (2x pradziadek /2x prababcia) czy praprapradziadek (3x pradziadek/3x prababcia). Chcemy uniknąć wpisywania „prapraprapra”dlatego dobrze zastosować jakieś skracanie.
- obok zaznaczam na jakiej stronie znajdę rodziców prapradziadka
- im więcej danych odnajdziesz docenisz jak bardzo pomaga takie proste oznaczanie
- w lewym dolnym rogu wpisuję numer strony (w tym przypadku strona 2x pradziadka)
- obok numeru strony wpisuję dane potomka prapradziadka w tym przypadku jest to jego syn (mój pradziadek ) oraz informacja na jakiej stronie znajdę dane pradziadka
- takim prostym oznaczeniem ułatwiamy swoje poruszanie się w wielu aktach i arkuszach genealogicznych
- dane wpisane ołówkiem oznaczają , że wymagają jeszcze sprawdzenia
Rodzinne dokumenty
- Spisuj wszystkie daty czy miejsca wydarzeń (gdzie i kiedy urodzony, ochrzczony, szkoła, ślub, miejsce zamieszkania, data zgonu, gdzie pochowany – cmentarz, kwatera, nr grobu, zdjęcie).
- Notuj skąd lub od kogo pochodzą informacje .
- Na początek zacznij od siebie i swoich rodziców ( co znajdziesz w takich prywatnych archiwach) akty urodzenia/ chrztu/ ślubu/ śmierci, dowody osobiste, paszporty, umowy o pracę, akty własności/ zakupu/ sprzedaży, legitymacje szkolne/ służbowe/ ubezpieczeniowe/ fotografie, wycinki artykułów, listy, pamiętniki i wszystko co tylko znajdziesz.
- Porozmawiaj z rodziną, odwiedź cmentarze.
- Sprawdź dostępne bazy danych w internecie (o Bazach Danych w kolejnym artykule)
Cześć, jeśli podoba Ci się o czym piszę na blogu, jakiś wpis szczególnie Ci się spodobał i chcesz więcej takich wpisów. Może masz ochotę postawić mi pyszną kawę abym mogła dalej się rozwijać.
Każdy dzień jest naszą wielką podróżą, Podróż to początek czegoś nowego, poznawczego i inspirującego.
Dziękuję za Wasze wsparcie!
Ilona