Genealogia,  Miasta umarłych

Genealogia – poszukiwania przodków – Drzewo genealogiczne

Poszukiwanie przodków

Genealogia zajmuje się poszukiwaniem przodków, ich pochodzenia, relacji rodzinnych. W Polsce genealogia jest nauką pomocniczą historii i stanowi jedynie element nauczania na studiach wyższych na kierunku – historia.
To zainteresowanie to pasja na lata jeśli nie stracisz cierpliwości. Sama na własnej skórze przekonałam się jak takie poszukiwania mogą być trudne. Dlatego cieszę się , że pomagają nam w tym  strony internetowe zajmujące się tą tematyką jak Genealodzy.pl.
Osobiście korzystam z tej strony systematycznie, znajdziecie tam wiele zdigitalizowanych, zarchiwizowanych akt metrykalnych. Nie zniechęcajcie się jeśli jakiegoś aktu jeszcze nie ma, na pewno kiedyś się pojawi. Dlatego takie poszukiwania wamagają cierpliwości.
Wiem ile czasu zabiera samo poszukiwanie informacji. Dlatego podzielę się z Wami tym z czego sama korzystam (arkusze genealogiczne i potrzebne linki w poszukiwaniach).

Od czego zacząć? Jak stworzyć drzewo genealogiczne?

 1. Jeśli chcesz zacząć poszukiwania genealogiczne to najpierw trzeba wypytać najbliższą rodzinę czyli ciotki, babki, a nawet sąsiadów babki. Każdy z pozoru nieważny szczegół JEST WAżNY.
 2. Zbieramy informacje i zdjęcia, stare dokumenty, wszystko co znajdziesz u babci, dziadka i ciotek itd. Jeśli mamy jeszcze dziadków to dobrze, jeśli nie to będzie trudniej ale i tu damy radę.
 3. Odwiedzamy miejscowości skąd pochodzą dziadkowie jeśli już tam np. nie mieszkają, odwiedzamy parafie, najlepiej umówić się z księdzem. Naprawdę udostępniają księgi do wglądu, nawet pomagają szukać. Na parafii znajdziesz księgi metrykalne do 100 lat wstecz.
 4. Odwiedzamy groby naszych przodków
 5. Reszta ksiąg znajduje się w archiwach do których jest przypisana parafia (o archwach też będzie wpis)
 6. Każdy najdrobniejszy szczegół który wydaje się mało ważny tak naprawdę jest jednym z wielu drobnych ogniw łączących wszystko ze sobą po kolei. Wszystko, dosłownie wszystko, każda data, czy nazwa miejscowości , nazwisko to dalszy krok naprzód.
 7. Szukaj na stronach genealogicznyych, ja dużo korzystam np. ze strony Genealodzy.pl
 8. Zbuduj drzewo genealogiczne np. na stronie MyHeritage
 9. Prowadź zapiski w formie pisemnej (ja tak robię) oraz zrób obowiązkowo kopię zapasową swojego drzewa.
 10. Genealogia to zainteresowanie na lata nie na miesiąc czy dwa. Nie znajdziesz wszystkich przodków od razu, będziesz się zniechęcać ale warto szukać.


Drzewo genealogiczne

Na początku wydaje się to bardzo proste, wypisujemy swoje dane ,rodziców , dzaiadków i niekiedy pradziadków. Zazwyczaj problem rozpoczyna się już przy pradziadkach. Rzadko wiemy o nich coś więcej ,może zapamiętamy coś z dzieciństwa z opowieści babci. Wtedy jednak słuchamy tylko opowieści i niekiedy nie pamiętamy nawet jak prababcia miała na imię. Babcia jednak w końcu odchodzi i już brakuje nam jej opowieści z których dowiedzielibyśmy się czegoś więcej. Moja umarła gdy miałam 13 lat ale kilka faktów przetrwało w mojej głowie, niby błahostki ale krok po kroku idziesz dalej. Jak już pisałam jeśli chcesz poznać dzieje swojej rodziny, jak i gdzie mieszkali, skąd pochodzili zajmij się genealogią.
Na początku może pomóc w poszukiwaniach taki arkusz : Drzewo przodków lub wywod_przodkow gdzie będziemy wpisywać na początku wszystkie informacje.
Na początku pisałam wszystko ręcznie ,jednak im więcej informacji tym trudniej było to ogarnąć. Malowałam strzałki i przypisywałam kolejne osoby lub informacje o nich. Jednak jest to utrudnianie sobie pracy i można się pogubić w wielu informacjach. Trzeba więc to jakoś uporządkować.
Poszukaj w internecie arkuszy genealogicznych które będą wam pomagały w tych poszukiwaniach , które ułatwią wam pracę i wszystko uporzątkują. Ja buduję drzewo genealogiczne na stronie MyHeritage ,wcześniej byłam na innej stronie  moikrewni.pl ,któtra była bezpłatna, Jednak platforma My Heritage wykupiła inne platformy w Europie jak Kindo.com, nasze moikrewni.pl  i wiele innych ,nawet FamilyLink ze Stanów Zjednoczonych. Wtedy myślałam , że utrace drzewo budowane przeze mnie już jakiś czas. Jednak migracja danych przebiegła bardzo sprawnie i nic nie straciłam. Dlatego bardzo ważną rzeczą jest zrobienie kopii zapasowej swojego drzewa i co jakiś czas po nowych odkryciach ponownie robić kopię.


Arkusze genealogiczne

Tak jak wspomninałam Arkusze Genealogiczne ułatwią życie w trakcie tworzenia takiego drzewa. Próbowałam znaleść taki arkusz genealogiczny na którym będzie przejrzystość, która jest potrzebana przy zbieraniu i notowaniu informacji. Próbowałam pracować na wielu arkuszach dostępnynch w internecie jednak najbardziej odpowiadają mi takie arkusze arkusz_genealogiczny 1 i arkusz_genealogiczny 2

Rewelacyje arkusze które ułatwiają poszukiwania:

Na pewno ułatwią wam prace na początku. Jak będziesz pracować z arkuszem zależy tylko od ciebie , ale warto wypracować sobie jakiś system i tego się trzymać. Jest to trudne na początku bo mamy zbyt duż informacji i wszstko się nam miesza. Dlatego prowadzenie takiego arkusza umatwi nam sprawę, chyba że drzewo genealogiczne będziesz prowadzić tylko na stronie internetowej. Osobiście robię to w obu wersjach aby mieć pewność ,że nie utracę danych. Wszystko może się zdarzyć dlatego lepiej się zabezpieczyć, aby nasza kilkuletnia praca nie została stracona.

Dlaczego?

Wszystkie informacje muszą być dokładnie sprawadzone , można natrafić na wiele błędów nawet w metrykach lub na niepełne informacje które wprowadzą nas w błąd.

Jeśli nie mamy pewności do odnalezionej osoby tylko podejrzenia ,możemy wpisać dane w arkuszu ołówkiem -będzie to dla nas znak, że informacje wymagają sprawdzenia.

Arkusze będziesz na pewno jakoś numerować. 

Do momentu wpisania dziadków jeszcze nie ma problemu -mamy ich 4 , jednak pradziadków już 8 ,prapradziadków 16 itd. Oczywiście w trakcie poszukiwaniań wielu osób nie możemy odnaleść i informacje się mieszają .Dlatego ważne jest numerowanie arkuszy najlepiej od samego początku.

Przykład:

Arkusz przedstawia dane prapradziadków( oznaczam jako 2x pradziadkowie)

 • zaznaczam przy nazwisku kto to jest (rubryka mąż/żona) – czy prapradziadek -praprababcia (2x pradziadek /2x prababcia) czy praprapradziadek (3x pradziadek/3x prababcia). Chcemy uniknąć wpisywania “prapraprapra”dlatego dobrze zastosować jakieś skracanie.
 • obok zaznaczam na jakiej stronie znajdę rodziców prapradziadka
 • im więcej danych odnajdziesz docenisz jak bardzo pomaga takie proste oznaczanie
 • w lewym dolnym rogu wpisuję numer strony (w tym przypadku strona 2x pradziadka)
 • obok numeru strony wpisuję dane potomka prapradziadka w tym przypadku jest to jego syn (mój pradziadek ) oraz informacja na jakiej stronie znajdę dane pradziadka
 • takim prostym oznaczeniem ułatwiamy swoje poruszanie się w wielu aktach i arkuszach genealogicznych
 • dane wpisane ołówkiem oznaczają , że wymagają jeszcze sprawdzenia


Rodzinne dokumenty

 1. Spisuj wszystkie daty czy miejsca wydarzeń (gdzie i kiedy urodzony, ochrzczony, szkoła, ślub, miejsce zamieszkania, data zgonu, gdzie pochowany – cmentarz, kwatera, nr grobu, zdjęcie).
 2. Notuj skąd lub od kogo pochodzą informacje .
 3. Na początek zacznij od siebie i swoich rodziców ( co znajdziesz w takich prywatnych archiwach) akty urodzenia/ chrztu/ ślubu/ śmierci, dowody osobiste, paszporty, umowy o pracę, akty własności/ zakupu/ sprzedaży, legitymacje szkolne/ służbowe/ ubezpieczeniowe/ fotografie, wycinki artykułów, listy, pamiętniki i wszystko co tylko znajdziesz.
 4. Porozmawiaj z rodziną, odwiedź cmentarze.
 5. Sprawdź dostępne bazy danych w internecie (o Bazach Danych w kolejnym artykule)
Zrób sobie kawę i zacznij swoje poszukiwania 🙂


Cześć, jeśli podoba Ci się o czym piszę na blogu, jakiś wpis szczególnie Ci się spodobał i chcesz więcej takich wpisów. Może masz ochotę postawić mi pyszną kawę abym mogła dalej się rozwijać.

Każdy dzień jest naszą wielką podróżą, Podróż to początek czegoś nowego, poznawczego i inspirującego.

Dziękuję za Wasze wsparcie!
Ilona 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!