Alzacja,  Colmar,  Francja,  PODRÓŻE

Colmar- alzacka stolica wina

Alzacka perła

Colmar to jedno z kilku alzackich przeuroczych miasteczek. Ze swoimi tradycyjnymi domami, kanałami, ulicami pełnymi kwiatów  i doskonałymi winami tworzy malowniczą Alzację. Te bardzo kolorowe miasteczko przyciąga swoim klimatem wielu turystów. To jedno z kilku takich bajkowych miasteczek i wioseczek jakie znajdziemy na Alzacji. Wielu uważa Colamr za najpiękniejsze miasteczko na winnym szlaku Alzacji. Zgadza się jest bardzo interesujące pod względem architektonicznym jak i historycznym, ale nie zopominajmy o tym, że również inne miasteczka jak Eguisheim, Riquewihr czy Ribeauville zasługują na miano pięknego. Niektórzy uważają nawet że są ładniejsze. Obojętne do którego miasteczka trafimy najpierw i tak zakochamy się w każdym z nich. Każde z tych miasteczek ma jednak swój niepowtarzalny urok i przyciąga nas swoimi barwnymi kamienicami i ciekawą historią. W miasteczku znajdziemy również liczne parki i ogrody. Nocowaliśmy obok Parku Pola Marsowe niedaleko centrum skąd wszędzie mieliśmy blisko.

Colmar leży na alzackim szlaku wina, który liczy sobie 180 kilometrów. Jest dużym ośrodkiem produkcji wina znajduje się tu centrum kontroli apelacji gatunków produkowanych w Alzacji. A sama Alzacja jest jednym z najstarszych regionów winiarskich na świecie. Wino uprawia się tu od 3 tys. lat.

Colmar jest trzecim co do wielkości miasteczkiem Alacji gdzie znajdziemy piękne piernikowe domki z ukwieconymi oknami i tarasami. Wjeżdżając do miasteczka na rondzie stoi Statua Wolności. Jest to miasto z którego pochodzi rzeźbiarz Frédéric Auguste Bartholdi, który odpowiada za projekt Statuy Wolności w Nowym Jorku. W Colmar otworzono w 1922 roku muzeum (Musée Bartholdi) poświęcone życiu i twórczości artysty.

Mała Wenecja

Colmar znajdujące się nad rzeką Lauch, niedaleko podnóża Wogezów przyciąga swoją średniowieczną zabudową i malowniczą dzielnicą zwaną Małą Wenecją (La Petite Venise). Każdy turysta odwiedza Małą Wenecję, przyciąga ona fotografów z całego świata. Bajkowa wręcz sceneria, dodatkowo podkręcana i dopracowana przez mieszkańców, a wszystko to oczywiście dla turystów. Colmar po przegranej wojnie francusko-pruskiej należało do Cesarstwa Niemieckiego od 1871 do 1918. Po traktacie wersalskim miasteczko wróciło jednak do Francji. Jednak podczas II wojny światowej ponownie trafiło do Niemiec i zostało wyzwolone w 1945 roku.

Malownicza dzielnica Mała Wenecja przyciąga fotografów z całego świata.

Stare Miasto

W Colmar odnajdziemy bogate, dobrze zachowane dziedzictwo kulturowe od średniowiecza do XVIII wieku. Znajduje się tu dobrze zachowana średniowiecznna starówka o mieszance stylów architektonicznych Niemiec i Francji. W Colmar znajdują się domy z muru pruskiego i wiele zabytkowych kamienic miedzy innymi Dom Adolfa, najstarszy w mieście, czy Pfisterhaus z XVI wieku z ciekawym  wykuszem, pięknymi malowidłami ściennymi i drewnianą galerią. Malowidła na budynku przedstawiają germańskich cesarzy, herby i sceny z Księgi Rodzaju. Dom należał kiedyś do różnych bogatych kupców. W Muzeum Unterlinden w byłym XIII wiecznym klasztorze znajduje się potężny Ołtarz z Isenheim autorstwa Grünewalda, składający się z ruchomych, drewnianych skrzydeł.

Najstarszym budynkiem w Colmar jest Dom rodziny Adolfa z 1350 roku. Znajdziemy tam sklep z winami

Notre histoire

Miejsca warte odwiedzenia

Oczywiście Kościół św. Marcina, gotycki budynek powstał powstał na przełomie XIII /XIV wieku. Wielokrotnie odnawiany, podczas renowacji w 1982 roku odkryto fundamenty kościoła z 1000 roku. W wnętrzu znajdziemy barokowe organy z 1755 roku.

Muzeum Unterlinden znajduje się w XIII- wiecznym klasztorze Dominikanów. Znajduje się w nim słynny Ołtarz z Isenheim przedstawiający na ogromnych panelach ruchomych skrzydeł trzy odsłony między innymi :ukrzyżowania Jezusa, świętych Sebastiana i Antoniego -patronów chorych i kalekich. Ołtarz wykonano na początku XVI wieku dla kościoąa klasztornego Antonitów w Isenheim niedaleko Colmar.

Startseite

W Colamr znajdują się również Inne muzeum: Muzeum Bartholdiego mieści się w budynku, w którym urodził się rzeźbiarz Auguste Bartholdi poświęcone twórczości artysty. Znajdują się tam pamiątki osobiste, modele, rysunki, obrazy, ryciny i fotografie. Oprócz tego Muzeum wina Alzacji, Muzeum zabawek prezentuje kolekcję zabawek od XIX wieku po dzień dzisiejszy.

Bardzo ciekawym budynkiem jest dom  w którym mieszkał francuski pisarz epoki oświecenia Voltaire, który mieszkał tam przez kilkanaście miesięcy w latach 1753 – 1754.

Takie miasteczka to oczywiście również legendy i opowieści. Po Colmar krążą opowieści o Duchu dojarki ubranej na biało którą można niekiedy zobaczyć nocami przy rue des Augustins. Legenda o miejskiej besti pokazującej się w okolicy ratusza, która czai się w kącie atakując zagubione zwierzęta lub pijanych turystów uraczonych alzackim winem.

Alzacja winem płynąca – czyli szlakiem alzackich winnic


Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Alzacja, Colmar

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!