Hessen,  Kassel,  Niemcy,  Ogród botaniczny,  PODRÓŻE,  Zamek i Park Schönfeld

Zamek i Park Schönfeld

Kassel otoczone wieloma terenami zieleni ,również rezerwatami przyrody np. Rezerwat (Naturschutzgebiet Dönche).Wokół wiele mniejszych miejscowości ,wiosek i jeszcze mniejszych tajemniczych i często zapomnianych wioseczek otoczonych polami i lasami. Miejsca te często skrywają tajemnicze zakamarki .

Jednak w samym mieście znajdziemy wiele wspaniałych parków, skwerków zieleni  większych i mniejszych. Największym wspaniałym parkiem znajdującym się w Kassel  jest oczywiście Park BERGPARK WILHELMSHÖHE drugi równie wspaniały to PARK KARLSAUE I ORANŻERIA. Trzeci to Park Schönfeld znajdujący się również w samym centrum miasta ,gdzie można się ukryć od całego zgiełku miasta.W parku stworzono również ścieżkę dźwiękową z ośmioma obiektami dźwiękowymi.


Zamek Schönfeld 

W parku znajduje możemy spokojnie przespacerować się uliczkami ,mim zdaniem nie ma takiego tłoku jak w dwóch powyższych parkach o których pisałam wcześniej. Znajdziemy tu wspaniały Ogród Botaniczny i staw.

Pałacyk w otoczeniu ślicznego parku  powstał w 1777 roku jako letnia rezydencja.Obecnie jest tu restauracja ale kiedyś był w posiadaniu Landgrabiów , elektorów Hesji-Kassel a nawet osób prywatnych.

Park został stworzony w stylu angielskim na życzenie Nikolausa Heinricha von Schönfeldaem ( był pruskim generałem) ,gdy został mu podarowany kawałek ziemi  przez Landgrafa Fryderyka II.

Natomiast Ogród Botaniczny powstał później ,pierwotnie na jego terenie był jeszcze pod koniec XIX wieku ,krótko Ogród Zoologiczny .

Rzeźba z brązu Hermann i Dorothea z Hermann z eposu Johanna Wolfganga von Goethego.

Gdy pałacyk został zakupiony przez frankfurckiego bankiera Carla Jordansa który wraz ze swoja małżonką Ludovica Freifrau von des Bordes zwaną”Lulu”.Bankier Jordis był nadwornym bankierem króla Hieronima, najmłodszego brata Napoleona, w Kassel. Potem zresztą król Hieronim Bonaparte odkupił zamek w 1807 roku od bankiera Jordansa praktycznie to został do tego zmuszony gdyż po podbojach napoleońskich powstało Królestwo Westfalii ze stolicą w Kassel.

Sam zamek  był miejscem spotkań romantyków , bywali tu pisarze niemieckiego romantyzmu a nawet sami BRACIA GRIMM Odbywały się tu również wspaniałe bale maskowe i przyjęcia.

Jak już wspominałam Zamek zmieniał dość często właściciela aż  trafił w ręce landgrafa Wilhelma-elektora Wilhelm a I .Potem otrzymał go syn Wilhelm II ,który podarował go swojej żonie ,był już z nią w separacji.

 


Ogród botaniczny 

To park w parku  ,gdzie znajdziemy wspaniały ogród różany i ziołowy ,oczko wodne ,mały staw otoczony zielenią, ławeczki gdzie możemy przysiąść lub po prostu przespaceruj się alejkami pośród zieleni. Wszędzie wspaniałe kwieciste wysokie krzaki .

Link do ogrodu: Ogród Botaniczny


Czynne :
Kwiecień – październik codziennie od 8:00 do 19:30
Listopad – marzec codziennie od 8:00 do 19:30

Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiowiki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!