Belle époque

Piękna epoka –La belle époque to okres od zakończenia wojny francusko-pruskiej (1871 ) do wybuchy I Wojny Światowej.Była to wspaniała  epoka w której rozwinął się postęp( wynaleziono samochód,samolot czy telefon ).

Ta niesamowita ,pełna rozwoju i postępu epoka jest jedną z moich ulubionych epok . Nie tylko z powodu wielu odkryć naukowych ,ale również  z powodu bogatej twórczości artystycznej i intelektualnej .Termin La belle époque jest odpowiednikiem epoki wiktoriańskiej i epoce edwardiańskiej natomiast w Niemczech odpowiednikiem jest epoka Wilhelminizmu za panowania  cesarza Wilhelma II. Jednak Belle époque używane jest w większości krajów europejskich.

Dział ten będzie poświęcony tylko tej epoce oraz historiom ludzi które zdarzyły w tamtym czasie.

Powstał wtedy kabaret , kino oraz  styl w sztuce europejskiej Secesja i Impresjonizm  .Charakterystycznymi cechami Secesji są: płynne, faliste linie, ornamenty abstrakcyjne i roślinne.Inspirowanie się  sztuką japońską,pastelowa kolorystyka itd. Natomiast cechą  Impresjonizmu było dążenie do oddania zmysłowych, ulotnych momentów – „złapania uciekających chwil”.

Była to wyjątkowa epoka  w której ilość wojen była praktycznie znikoma.Epoka  La belle époque ,to jeden z najspokojniejszych okresów w historii Europy. Oczywiście zdarzały się konflikty i mniejsze bitwy na obrzeżach Europy ,ale nie miały one tyle ofiar jak w średniowieczu czy w czasie II Wojny Światowej.

 

Miasta rozwijały się coraz szybciej ,powstawały nowe projekty wspaniałych budowli ,jak np.: wybudowanie  Wieży Eiffla w 1889 roku.W 1889 roku otwiera swoje podwoje Moulin-Rouge.

Powstawały wspaniałe kasyna ,teatry ,kina ,koncerty i festiwale muzyczne oraz kurorty wypoczynkowe z których ludzie zaczęli coraz więcej korzystać w ARCACHON gdzie powstało ZIMOWE MIASTO dla arystokracji, BIARRITZ czy BELLE ÉPOQUE w San Sebastian oraz  na LAZUROWYM WYBRZEŻU np. w MENTONczy NICEII

Arystokracja bogaciła się coraz bardziej i ochoczo korzystała  z tych wszystkich wspaniałości ,a skonstruowanie samochodu jeszcze bardziej umożliwiło im przemieszczanie się i korzystaniu  z tych ułatwiających życie wynalazków .

Carl Benz

 


Już w 1870 roku austriacki wynalazca Siegfried Marcus skonstruował samochód , prototyp pojazdu z benzynowym silnikiem o zapłonie iskrowym.Potem Carl Benz z Niemiec w 1885 roku zbudował trzykołowy automobil.

A w 1893 roku Rudolf Diesel opatentował silnik wysokoprężny nazwany jego imieniem.

Wielu wynalazców próbowało skonstruować samolot. Udało się to dopiero w 1903 roku dzięki dwóm Amerykanom braciom Orville’owi i Wilburowi  Wrightom.Udało im się przelecieć kontrolując lot przez 12 sekund, najdłuższy lot tego dnia trwał 59 sekund .

Bracia Orville’owi i Wilburowi  Wrightom

Natomiast Aleksander Bell to wynalazca telefonu w 1876 roku.Było dwóch wynalazców którzy w 1876 roku wynalazło telefon , tym drugim był Elisha Gray .Oboje udali się do biura patentowego z tym jednak ,że Gray przyszedł  parę godzin po Bellu do biura patentowego . Po wielkiej batalii sądowej wygrał  Bell.

Podobno jednak telefon próbowano już wcześniej skonstruować .Niejaki Antonio Meucci skonstruował aparat do kontaktowania się z chorą żoną pomiędzy piwnicą a pierwszym piętrem już w 1860 roku . Niestety nie miał funduszy  na opłacenie patentu.

W 1879 roku Thomas Edison opatentował żarówkę. Natomiast 1894 roku zatrudniony przez Edisona – francusko-szkocki konstruktor William Kennedy Dickson (opatentował kamerę filmową ).

W 1879 roku Thomas Edison opatentował żarówkę.

Robert Koch niemiecki uczony odkrywca bakterii odpowiedzialnej za cholerę , gruźlicę i wąglika.W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla  za badania nad gruźlicą. Instytut Roberta Kocha znajduje się w Berlinie . Natomiast jako ciekawostkę dodam ,że Robert Koch mówił po polsku , mieszkał w Wolsztynie (Wielkopolska)  i pracował tam jako lekarz powiatowy . Natomiast w Sławięcicach ( Kędzierzyn -Koźle) pracował nad metodami leczenia gruźlicy w tamtejszym szpitalu.

Natomiast  Ludwik Pasteur -francuski chemik pracował na szczepionkami i w 1885 roku odbyło się pierwsze zastosowanie jego szczepionki przeciwko wściekliźnie. Szczepionkę podano 9-letniemu chłopcu, pogryzionemu przez chorego psa,,co uratowało życie chłopca.


W Pięknej Epoce dokonano wiele wspaniałych odkryć praktycznie w każdej dziedzinie.Cieszono się każdym nowym wynalazkiem ,burzliwe rozwijała się sztuka i nauka ,powstawały kółka literackie.

Tarcza Nipkowa z 1884 roku  przyczyniła się do rozwoju telewizji ,ale to nastąpiło dopiero w 1924 roku ,gdy John Baird (szkocki inżynier) wykorzystał  patent Nipkowa w swojej pracy.

Paul Nipkow urodził się w Lęborku (wcześniejsze tereny Prus)w rodzinie z kaszubskim rodowodem.

Natomiast w 1888 roku powstał ,uznawany za pierwszy zachowany film krótkometrażowy 2-sekundowy film Scenka ogrodu z Roundhay w  reżyserii Louisa Le Prince.

Epoka belle époque wykreowała  też pojęcie homoseksualizmu .Dzięki Karlowi-Maria Kertbeny lekarza i obrońcy praw człowieka.Dzięki niemu wprowadzono terminy “homoseksualizm” i “heteroseksualizm”.

Jak sami widzimy była to epoka ogromnego postępu gospodarczego ,społecznego , technologicznego i politycznego. Wspaniała  epoka ,która jest niesamowicie fascynująca .Tutaj będę zamieszczać historie często bardzo nieszczęśliwych miłości lub  historii które warto na pewno przeczytać .

error: Content is protected !!