Dorothea Viehmann,  Hessen,  Kassel Niederzwehren,  Niemcy,  PODRÓŻE

Pewnego razu … – Dorothea Viehmann

KASSEL znajduję się w baśniowym otoczeniu ,wśród wielu lasów i wzgórz  oraz parków, między innymi parku krajobrazowego Park Wilhelmshöhe BERGPARK WILHELMSHÖHE. Park wraz Pałacem SCHLOSS WILHELMSHÖHE jest od 2013 roku wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO . Jest miastem w którym zawitali , zamieszkali i tworzyli  BRACIA GRIMM. Kassel znajduje się na trasie  Niemieckiego  Szlaku Bajek (Die Deutsche Märchenstraße). Trasa ta liczy sobie prawie 600 km i ciągnie się aż od Hanau , rodzinnego miasta braci Grimm ,aż przez Marburg, Kassel a kończy się Bremie.

Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu braci Grimm było miedzy innymi poznanie zwykłej wieśniaczki i gawędziarki DOROTHEY VIEHMANN. Opowiedzieła ona braciom wiele opowieści  , które oni bardzo szczegółowo spisali i opisali w baśniach.

Wcześniej nie wiedziałam o tym ,,że jakaś  zwykła kobiecina z okolicznej wioski opowiedziała braciom wiele starych podań i baśni, między innym też wywodzące się z FRANCJI legendy hugenockie. Wspomniałam wcześniej  o  Dorothey Viehmann jako o zwykłej wieśniaczce jednak była to tak naprawdę niezwykła kobieta . Jej historia tak bardzo mnie zainteresowała ,że postanowiłam o niej napisać . Zresztą inaczej nie mogłabym postąpić ,gdyż nie byłoby wielu bajek bez Dorothey Viehmann.


Kościół Św. Mateusza (Matthäuskirche)

Kassel Niederzwehren – w latach 1787 -1815  mieszkała tutaj Dorothea Viehmann . Przy Kościele Św.Mateusza znajduje się tablica upamiętniająca gawędziarkę.

Kościół został zbudowany w latach 1414-1458 wraz z wieżą obronną ( ukończono ja 1472 roku). Jednak w miejscu na którym stoi kościół była wcześniej jakaś kaplica lub inny kościół już w 1235 roku .Takie informacje uzyskano po ostatnich wykopaliskach przeprowadzonych w kościele. Kościół był wielokrotnie niszczony w XV wieku. Do dzisiejszych czasów przetrwała tylko wieża obronna.W 1788 roku kościół został zniszczony ale na jego fundamentach wybudowano nowy ,który istniał do 1913 roku .Po czym ponownie został gruntownie przebudowany.

Wieża obronna kościoła pochodzi z 1472 roku i jest jedną z najważniejszych fortyfikacji kościelnych w Hessen.

Kościół Św.Mateusza – Kassel Niederzwehren

Tablica upamiętniająca zakończenie budowy  kościoła   w 1472 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 


Märchenplatz

Tablica związana z pochówkiem gawędziarki znajduje się zaraz obok Placu bajkowego (Märchenplatz).
Różne źródła podają że  została ona z pochowana na starym cmentarzu kościelnym czy dziedzińcu  ,ale nie wiadomo, gdzie znajduje się jej grób.

Tablica związana z pochówkiem gawędziarki Dorothy Viehmann znajduje się obok Placu bajkowego (Märchenplatz).

Dawno , dawno temu 

Nie zdawałam sobie sprawy ,że tak blisko całego zgiełku miasta znajduje się tak ciche i sielskie miejsce jak te tutaj . Wiele razy miałam zamiar sprawdzić co to za ciekawy kościółek z wieżą  mijam codziennie jadąc do pracy właśnie do Niederzwehren. Mieszkaliśmy  wtedy jeszcze w Kassel i nie  udało mi się zwiedzić tego miejsca z braku czasu. Dopiero po przeprowadzeniu się do BAUNATALudało mi się to zrealizować ,gdy częściej zaczęłam tam jeździć. Wtedy dowiedziałam się co kryje się za budynkami z muru pruskiego .Udając się krętymi uliczkami pomiędzy bardzo  starymi budynkami za kościołem Św. Mateusza znajduje się Bajkowy Plac (Märchenplatz),  gdzie stoi pomnik upamiętniający gawędziarkę . Na placu odnajdziemy płyty z nazwami bajek .

 “Es war einmal”- Pewnego razu 


Dorothea Viehmann-historia

Dorothea Viehman urodziła się w Rengershausen jako Katharina Dorothea Pierson . Urodziła się w roku 1755 w gospodzie „Knallhütte”, położonej między Niederzwehren i Kirchbauna. Była  córką karczmarza Johanna Friedricha Isaaka Piersona (1734-1798) i jego żony Martha Gertrud, ur. Spangenberg (1736–1804)

Jej przodkowie byli prześladowanymi hugenotami we Francji. Tym samym można zrozumieć  francuskie odmiany baśni które znalazły swojej odzwierciedlenie w bajkowej kolekcji braci Grimm. . Wychowując się w karczmie Dorothea  słyszała  wiele opowieści , legend i bajek od przybywających tam  kupców, rzemieślników i wielu innych podróżnych .

“Głównie od strony Pierson gdyż pradziadek ze strony ojca, Isaak Pierson z Metz (także: Piercon; około 1655–1741), był jednym z pierwszych religijnych uchodźców, którzy przybyli do Hesji z Francji w 1686 roku i kierował wspólnotą hugenotów w Schöneberg pod Hofgeismar”.

źródło: http://www.grimms.de/de/content/dorothea-viehmann-0


Linia rodowa od strony matki jest również bardzo interesująca. W 1777 r. wyszła za mąż za krawca Nikolausa Viehmanna (1754–1825).Na początku  mieszkali razem  z rodzicami w Knallhütte. Jednak w  1787 roku  przeprowadzili się do wioski Zwehrn, która znajdowała się na obrzeżach Kassel.Obecnie jest to  Kassel- Niederzwehren. Podobno miała co najmniej siedmioro dzieci, dwoje jej dzieci zmarło bardzo wcześnie, zajmawała się więc pozostałą piątką dzieci (czterema córkami i synem).

Drzewo genealogiczne Dorothey Viehmann:

https://gw.geneanet.org/walbrecht1?lang=en&n=pierson&oc=0&p=katharina+dorothea


Plac bajkowy

Plac bajkowy Märchenplatz z pomnikiem Dorothey Viehmann. Pomnik został postawiony w 2009 roku. Znajdziemy tutaj  wiele nazw ulic jest związana z bajkami :Märchenweg ( ulica Bajkowa), Dornröschenpfad ( ulica  Śpiącej Królewny), Rotkäppchenweg ( ulica Czerwonego Kapturka) i wiele innych . Utworzono również park Dorothey Viehmann a szkoła podstawowa jest jej imienia Dorothea-Viehmann-Schule.

“Śpiąca królewna”
“O dzielnym krawczyku”

W 1813 roku poznała braci Grimm i opowiedziała im ponad 40 bajek , które bracia spisali.

Wilhelm Grimm napisał o niej:  „To była jeden z tych dobrych zbiegów okoliczności, że spotkaliśmy rolniczkę z wioski Niederzwehren niedaleko Kassel … Kobieta Viehmannin miała niewiele ponad 50 lat … Trzymała mocno stare legendy”.

Największe jednak wrażenie na Braciach Grimm zrobił wrażenie fakt ,że swoje bajki potrafiła opowiadać cały czas w niezmienionej formie i brzmieniu.


Bajkowy Dom I

Dom gdzie mieszkała Dorothea Viehmann w Kassel Niederzwehren  w latach 1787–1798. Dom jest własnością prywatną i nie można go zwiedzać.

Tablica informacyjna gdzie mieszkała Dorothea Viehmann w Kassel Niederzwehren  w latach 1787–1798

Tablica upamietniająca
Tutaj mieszkała w latach 1787-1798 “Bajkowa kobieta” Braci Grimm- Dorothea Viehmann ur. Pierson zm. 1815 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Link do mapki : http://www.niederzwehren.net/images/download/flyer.maerchenviertel.2018-09.pdf


Kassel Niederzwehren 

Stara zabudowa wokół kościoła przenosi nas do tamtej epoki. Niederzwehren jest  popularną dzielnicą mieszkaniową w  Kassel. Ma najpiękniejsze centrum miasta z muru pruskiego . Jest to jedna z najstarszych dzielnic Kassel z bardzo bogatą historią . Do miasta Kassel wioska o wcześniejszej nazwie  Zwehren została wcielona dopiero w 1936 roku.

W 1074 miejscowość była nazwana  Tuueron w innych dokumentach z 1207 roku  Tweren   Natomiast w 1322 miejsce nazywa się Nederntwern.

Informacje uzyskane dzieki interesującej Kronice o Niederzwehren http://www.kassel-niederzwehren.de/Stadtteil-Chronik

Strona Kassel Niederzwehren : http://www.niederzwehren.net/index.php?lang=de


Budynki z bogatą historią

Na całej ulicy Märchenweg począwszy od domu w którym mieszkała gawędziarka Dorothea Viehman znajdują się bardzo stare ,piękne ,zabytkowe domy z muru pruskiego.

Dawny Gasthof Märchenstube -Zajazd
W tym zabytkowym domu  mieszkała położna Lieschen Siebert (ur.1891-1956r.)

A tutaj najmniejszy zabytkowy dom w Niederzwehrens

W całej historycznej części Niederzwehren znajdziemy głównie budynki z bogatą historią.


Ciekawostki:

  • pierwsze wzmianki o dzielnicy Kassel – Niederzwehren są już odnotowane w 1074 roku
  • w miejscu gdzie znajduje sie centrum handlowe DEZ znajdowała się fabryka  wagonów braci Credé i istniała do lat 60. XX wieku. Powstały tutaj w latach 1928 i 1962 r. wagony  legendarnego pociągu Rheingold. Był to bardzo komfortowy pociąg ekspresowy kolei niemieckich kursujący pomiędzy Szwajcarią a Holandią.
  • Hugenoci –wyznawcy kalwinizmu we Francji w XVI i XVII wieku. Cieszyli się oni poparciem kilku potężnych i wpływowych rodów francuskich. Byli jednak we Francji prześladowani i szykanowani zarówno przez rząd, jak i przez Kościół katolicki. Doszło do Rzezi hugenotów w noc św. Bartłomieja (z 23 na 24 VIII 1572 r.) Została ona zrealizowana za zgodą Katarzyny Medycejskiej i króla Karola IX przez Gwizjuszy, głównych wrogów hugenotów. Gwizjusze byli francuskim rodem książęcym pochodzącym z Lotaryngii. Rywalizowali oni  z Hugenotami co doprowadziło  we Francji do wielu wojen religijnych (1562-1595 roku).

 

Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiowiki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!