Francja,  Langwedocja-Roussillon,  Oksytania,  PODRÓŻE

Winiarska kraina Langwedocja-Roussillon

Wina Langwedocja-Roussillon

Zwiedzając Oksytanię nie można zapomnieć, że to kraina winem płynąca o bogatej histori uprawy winnic na tych rozległych terenach. Nie mogło więc zabraknąć wpisu na temat win chociaż nie jestem expertem to starałam się trochę dowiedzieć o winnicach w tym rejonie i udało mi się zwiedzić kilka z nich. Historia langwedockich win sięga V wieku p.n.e. gdy to na wybrzeżu niedaleko Narbonne dzięki Grekom powstały pierwsze winnice w tym rejonie. Obok winnic prowansalskich są to najstarsze nasadzenia krzewów winorośli we Francji. Langwedocja stała się częścią Francji w XIII wieku, a Roussillon od 1659 roku, gdyż wcześniej była własnością hiszpańską. Region we Francji Langwedocja-Roussillon nazywany był tak do 2015 roku, dopiero od 2016 roku ta historyczna kraina została wcielona do regionu Oksytanii.

Winnica Les Ormes de Cambras

Region ten obejmuje obszar od Prowansji do granicy Hiszpanii. Wina z tego regionu były uznawane za wyrób najwyższej jakości już od VI wieku, a wino z rejonu Saint-Chinian podawano nawet w paryskich szpitalach gdyż uważano, że ma uzdrawiające właściwości. Wina langwedockie były nawet dostarczane podczas obu wojen światowych francuskim żołnierzom.

Apelacja Saint-Chinian to subregionalna nazwa win langwedockich. Rozpoznawane są dwie apelacje gminne: Saint-Chinian Berlou i Saint-Chinian Roquebrun, wyróżnione w ten sposób za doskonałość i typowość.
W środku Picpoul de Pinet idealne do owoców morza. Picpoul de Pinet wyrobił sobie niszę jako największy obszar produkcji białego wina, wytwarzając 61% białego wina w Langwedocji i wzrósł pięciokrotnie od 1992 r., by wyprodukować 80 000 hl (10 mln butelek) w 2018 r.

Wina z tego regionu i tak dalej nazywane są winami Langwedocji-Roussillon, oznaczane są często od regionu geograficznego pochodzenia, regionu z jakiego użyto winogron do produkcji wina.

 • Wina regionalne (vins de pays):Vin de Pays d’Oc, Vin de pays d’Aude, Vin de pays de l’Hérault, Vin de Pays du Gard
 • Wina naturalnie słodkie (Vins Doux Naturels)
 • Wina musujące (crémant )

Winnice w Langwedocji zajmują przede wszystkim nadmorskie równiny, zaś te w Roussillon wąskie doliny górskie. Równiny Langwedocji są najsuchszą i najgorętszą częścią Francji.


Apelacje Langwedocji

Najbardziej znane apelacje to :

 • Coteaux du Languedoc (Languedoc AOC od 2007 roku)- Jako,że apelacja jest bardu rozległa to niektóre z tych apelacji starają się o samodzielną apelację AOC lub dolączają swoją nazwę do wspólnej apelacji Coteaux du Languedoc jak np. Montpeyroux, Saint-Saturnin, Pic St.-Loup, Picpoul de Pinet, Terrasses du Larzac.
 • AOC Corbières –W Corbières zdecydowanie przeważają czerwone wina. Obszar w większości pokrywa się z górzystym regionem o takiej samej nazwie. Apelacja ta jest na pierwszym miejscu pod względem wielkości w Langwedocji a czwartą we Francji. Apelacja znajduje się między Narbonne i CARCASSONNEChateau Carbonac Corbieres
 •  Faugères AOC- ze wzgórz Hérault 20 km od BÉZIERS i jest najstarszą winnicą w Langwedocji.
 • Minervois- region uprawy winorośli w Langwedocji-Roussillon ,jednen z najstarszych regionów uprawy winorośli we Francji. Graniczy z apelacją Saint-Chinian, Corbières i Cabardès .
 • Fitoupierwszy region winiarski w Langwedocji wyróżnionym własną apelacją w 1948 roku.
 • Saint-Chinian – terrior nazwane na cześć pobliskiej wioski, mieszanka kilku odmian winogron ,winnice uprawiane od czsów starożytnych.


Apelacje Rousillon

Wspaniałe winnice Rousillon zwanej francuską Katalonią rozciągają się między Morzem Śródziemnym a Corbieres  w samym sercu Pyrénées-Orientales.

Najbardziej znane apelacje to :

 • Collioure- to tylko 330 ha winnic pomiędzy czterema miasteczkami COLLIOURE ,Port-Vendres, BANYULS-SUR-MER i Cerbere. Leży w obrębie słodkiej apelacji Banyuls. Najlepsze czerwone Coulioure mogą leżakować nawet 7-15 lat.
 • Cotes du Roussillion – głównie wytwarzane na południe od rzeki Tet na obszarze prawie 5500 hektarów.
 • Rivesaltes- pod względem wielkości upraw apelacja ta zajmuje pierwsze miejsce w Roussillon, ponad 7000 hektarów.
 • Muscat de Rivesaltes – to wina wyłącznie białe produkowane w strefie AOC Rivesaltes, Maury i Banyuls.
 • Banyuls – zajmuje około 1500 hektarów na tym samym obszarze co Collioure.
 • BANYULS GRAND CRU- wina, których strefa produkcji pokrywa sie z Banyuls, jednak bardziej są przestrzegane rygorystyczne warunki produkcji.

Inne apelacje to : Maury, Côtes du Roussillon Villages, VDN – Vins Doux Naturel

Winnice Banyuls
Winnice Rousillon


Winogrona

W Langwedocji-Roussillon odnajdziemy uprawy mięszynarodowych szczepów :

 • Merlot– jest teraz winifikowany na całym świecie, najczęściej uprawiana odmiana winorośli we Francji
 • Cabernet sauvignon- Cabernet Sauvignon to jedna z flagowych odmian winorośli BORDEAUX
 • Sauvignon blanc- jest uprawiany w wielu regionach winiarskich świata,przypuszczalnie pochodzi z rejonu Bordeaux , idealnie pasujedo sushi
 • Chardonnay– to biała odmiana winogron z Burgundii . Jest produkowany daleko poza regionem swojego pochodzenia i cieszy się światową sławą.

oraz szczepy pochodzące z doliny Rodanu :

 • Mourvèdre- czerwona odmiana winorpśli pochodząca z Hiszpanii ,bardzo tam populana winorośl oraz na południu Francji
 • Grenache- winorośl jest czwartą co do wielkości uprawą na świecie ( 240 000 ha),również czerwona odmiana winogron nazywana też we Francji grenache noire (czarna grenache)
 • Syrah/ shiraz – czerwona odmiana z doliny Rodanu o wyraźnym aromacie porzeczek


Winnice warte odwiedzenia

Będąc na wspaniałych terenach Langwedocji -Roussillon w krainie winnic ciągnących na równinach od strony morza oraz na zboczach w głębi lądu. Możemy odkryć wspaniałe winnice na wzgórzach poruszając się turystycznymi szlakami. Odnajdziemy tu i na Prowansji najstarsze regiony winiarskie Francji. Sztukę uprawy winorośli przenieśli do Roussillon Fenicjanie już w VIII w przed Chrystusem. Dzięki odkryciom archeologicznym w rejonie e Narbonne i BÉZIERS odnaleziono wiele naczyń oraz greckich amfor już sprzed sześciu wieków przed Chrystusem. Langwedocja -Roussillon może się pochwalić 340 000 hektarami winorośli.

Terra-Vinea

Między PERPIGNAN a Narboną w małej miejscowości Portel-des-Corbières odnajdziemy winnicę stworzoną w dawnej kopalni. Magiczna podróż w podziemiach 80 metrów pod masywem Corbières, Terra Vinea jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Langwedocji-Roussillon, gdzie można zobaczyć dzieło uprawy winorośli na przestrzeni wieków i spektakularne pokazy.

Adres: Chem. des Plâtrières, 11490 Portel-des-Corbières, Francja

Accueil


TERRES DES TEMPLIERS

Na wschodnim krańcu Pirenejów miasteczka COLLIOURE i Banyuls mają niezrównane dziedzictwo historyczne i winiarskie. Banyuls zyskało reputację dzięki swoim słynnym naturalnym słodkim winom, które od XIX wieku były eksportowane na cały świat. Obecnie wina Collioure są produkowane w kolorze czerwonym od 1971 roku, różowym od 1991 roku i białym od 2003 roku.

Terres des Templiers to winnica położona na katalońskiej ziemi w BANYULS-SUR-MER. Skupiając 650 winiarzy pracujących na powierzchni 900 ha, wyróżnia się jako ambasador apelacji Banyuls (naturalne wina słodkie), Banyuls grand cru (starzejące się od 7 do 10 lat w bardzo starych drewnianych beczkach) i Collioure (wytrawne wina białe).


Winnica Byrrh

Winnica stworzona przez dwóch braci pochodzących z małej wioski Corsavy w Pirenejach Wschodnich (w 1990 roku około 200 mieszkańców !). Wioska połośona jesz na 777 m na ścianie masywu Canigó. Handlując tkaninami i winami przemieżali równinę Roussllion, aż osiedlili się w Thiur gdzie otworzyli sklep. Tak zaczęła się ich historia z winiarstwem. W tej małej miejscowości Thuir znajduje się największa dębowa kadź na świecie o pojemności miliona dwustu litrów pojemności.

Największa piwnica na świecie- Winnica Caves Byrrh

Adres: 2 Bd Violet BP-25, 66300 Thuir, Francja


Winnica Dom Brial

Dom Brial powstał w Baixas w 1923 roku w czasie gdy  Francja przechodziła  kryzys związany z uprawą winorośli. Wtedy też swoje siły połączyło kilku winiarzy i tak powstała winiarnia Dom Brial. Dziś Dom Brial reprezentuje 247 winiarzy, którzy z pasją zajmują się uprawą 2100 hektarów winnic.Baixas znajdziemy niedaleko PERPIGNAN, położone między Têt i Agly, to malownicza wioska w głębi lądu, która zaprasza do podróży.

Adres: 14 Avenue du Maréchal Joffre, 66390 Baixas, Francja

Winnica Dom Brial

Tu kupisz wino z winnicy Dom Brial


Winnica Chateau Nadal Hainaut

Tylko 10 minut od Perpignan odnajdziemy winnicę Château Nadal Hainaut jest rodzinną winnicą od 1826 roku. Została zbudowana w obrębie murów cysterskiego klasztoru Sainte Eulalie z XII wieku. Château posiada salę degustacyjną o powierzchni ponad 300 m2, salę recepcyjną o powierzchni 200 m2 i 4-gwiazdkową gite z 7 sypialniami. Winnicą zajmuje się już szóste pokolenie. Jean-Marie NADAL kontynuuje długą tradycję winiarzy. Jego ojciec, Jean NADAL, i dziadek, François NADAL, produkowali wina od 1800 roku. Starannie selekcjonuje swoje  winorośle (odmiana winogron) i obecnie uprawia Chardonnay, Syrah, Muscat, Grenache Noir, Cabernet-Sauvignon i „Centenarian” Carignan.

Adres: 66270 Soler, Francja

Accueil Château Nadal Hainaut


Arnaud de Villenuve

Między PERPIGNANSALSES-LE-CHÂTEAU znajduje się winnica Cave Arnaud de Villeneuve. Winnica o ponad 100-letniej historii znajduje się na północy równiny Roussillion. Winnica jest hołdem dla katalońskiego lekarza, alchemika i templariusza. Na jego cześć została nazwana winnica.

ARNAUD DE VILLENEUVE był lekarzem królow Barcelony i Perpignan. Opracowywał on leki na bazie ziół , wina i innego alhoholu. Wymyślił wino które potem zostaąo ulepszone i powstało wino które nazwano Vins Doux Naturels, które przyniosło im sławę.

Adres: 153 D900, 66600 Rivesaltes, Francja

Arnaud de Villeneuve


Inne winnice:

Winnica de Besombes

Domaine Singla

Już niedługo wpis o winnicach z okolic CANET-EN-ROUSSILLON

 • Château de l’Esparrou- jest to jedna z winnic rodziny Bonfils która od 6 pokoleń poświęca swoje życie winoroślom.
  Wina czerwone białe Chateau Esparrou La Ville z dwóch i trzech szczepów.
  Muskat de Rivesaltes
 • Winnica  Domaine Lafage
 • Winnica Castle Rey

Ziemia Templariuszy-“Terres des Templiers”

 


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strony winnic podane w artykule

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!