Miasto św. Antoniego -Bazylika Świętego Antoniego,  Padwa,  PODRÓŻE,  Wenecja Euganejska,  Włochy

Miasto św. Antoniego -Bazylika Świętego Antoniego

Papieska Bazylika św. Antoniego w Padwie

Bazylika św. Antoniego jest na pewno najważniejszym obiektem sakralnym w Padwie z zewnątrz może nie prezentuje się tak okazale ,ale wnętrze może nas przyprawić o zawrót głowy.Nazywana jest przez mieszkańców Padwy „Il Santo” (święty). Bazylika jest chętnie odwiedzana przez turystów oraz chorych proszących św.Antoniego o wyzdrowienie. Można to zrobić dotykając grobu św. Antoniego,co podobno pomaga w wyzdrowieniu w każdym razie wiara czyni cuda.

Bazylika jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych we Włoszech i Europie. Architektura Bazyliki łączy ze sobą architekturę romańską i gotycką. Jest najokazalszą  budowlą w mieście,a budowa została zapoczątkowana przez franciszkanów w rok po śmierci świętego Antoniego w 1232 roku .Grobowiec umieszczono w nowym kościele.


Oratorium San Giorgio

Ta gotycka budowla powstała jako kaplica pogrzebowa markiza Lupi di Soragna, została ukończona w 1377 roku. Wewnątrz znajdują się na ścianach freski przedstawiające sceny z życia św.Jerzego , św. Katarzyny Aleksandryjskiej,św .Łucji i Jezusa Chrystusa.


Wnętrze Katedry

Przestronne wnętrze jest zdobione  wspaniałymi freskami , rzeźbami,figurami ,zdobieniami .Wiele znajdujacych sie tutaj zabytków są bezcenne .Odnajdziemy dzieła Donatella i freski Giotta .Zajrzyj  do wpisu KAPLICA SCROVEGNI tam więcej  o freskach.Główny ołtarz został stworzony przez florenckiego artystę Donatello w XV wieku. Ołtarzy był jednak przekształcany daw razy i nie ma  całkowitej pewności ,że wszystkie dzieła są dziełami Donatella.

Znajdują się tutaj kaplice ,najpiękniejsza to Kaplica św. Antoniego z grobowcem świętego.Inne kaplice to kaplica bł. Łukasza Belludi, kaplica Czarnej Madonny (Madonna Mora),Kaplica św. Stanisława,kaplica Relikwii, kaplicę św. Jakuba,kaplica Najświętszego Sakramentu.

Kaplica błogosławionego Łukasza Belludi

Grób Św. Antoniego z Padwy

Kaplica jest ogromna i wspaniale zdobiona .Jej budowę rozpoczęto w 1500 roku i skończono pod koniec wieku. Grób św. Antoniego możemy obejść dokoła dodatkowo podziwiając wspaniałe  dziewięć marmurowych płaskorzeźb ze scenami z życia i cudów św. Antoniego. Sufit jest wspaniale zdobiony złotem i marmurem

Tył grobowca Św. Antoniego .Tutaj każdy dotyka grobu prosząc Antoniego o wstawiennictwo i łaskę oraz o uzdrowienie.

Antoni z Padwy nie był Włochem jak wielu myśli lecz portugalskim teologiem , franciszkaninem.Pochodzi z bardzo szanowanej rodziny .Wstąpił do zakonu św . Augustyna potem przebywał  w Opactwie Świętego Krzyża w Coimbrze w Portugalii.Potem wstąpił do zakonu franciszkanów i nauczał w Maroku.Kanonizowany rok po śmierci.Św. Antoni Święty Antoni jest patronem Lizbony, Padwy, franciszkanów, wielu parafii ,kościołów i bractw, dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich, podróżnych oraz osób i rzeczy zaginionych.Poza tym jest patronem wielu polskich parafii.

Święty Antoni wskrzesza młodego człowieka (D. Cattaneo i G. Campagna, 1577);
Płaskorzeźby przedstawiające sceny uzdrowień przez św. Antoniego


Kaplica relikwii

Barokowa kaplica Relikwii została zbudowana przez ucznia Giovanniego Lorenzo Berniniego – Filippo Parodi. Parodi zaprojektował trój-arkadowy ołtarz aby pomieścić wszystkie XIV i XV-wieczne relikwiarze oraz doczesne szczątki św. Antoniego. Znajduje się tutaj zachowany w doskonałym stanie język świętego, żuchwa ,krtań. Przed ołtarzem w gablocie zobaczymy szczątki szaty św. Antoniego.

Przed ołtarzem stoi wspaniale zdobiona balustrada po której wchodzimy aby zobaczyć relikwiarze Św.Antoniego. Balustrada jest ozdobiona rzeźbami Filippo Parodiego – rzeźba Św. Franciszka i Bonawentury oraz  Wiary, Pokory, Pokuty oraz Miłości.

Kaplica relikwii św. Antoniego w Padwie

W kaplicy Relikwii nie można robić zdjęć , informują nas o tym znaki zakazu. Dodatkowo po prawej stronie siedzi zakonnik przy biurku pilnując relikwiarzy. Przed kaplicą z odległości można jednak zrobić zdjęcie całej kaplicy.


Dziedziniec

W Bazylice znajdują się  wspaniałe dziedzińce do których przechodzi się bezpośrednio z samej bazyliki oraz muzeum. Muzeum składa się z dwóch pięter ,na dole przechowywane są ofiary składane przez zwykłych ludzi, natomiast na piętrze znajdują się dzieła sztuki przekazane kościołowi.

Znajduje się tu aż pięć krużganków: Raj, Nowicjat, Magnolia, Generał, Muzeum ( Błogosławionego Łukasza ).

Krużganek Magnolii został tak nazwany na cześć rosnącej tam na środku magnolii.

Klasztor Nowicjat -w jednym ze skrzydeł znajduje sie klasztor nowicjatu gdzie mieszkają i przygotowują się do do życia franciszkańskiego młodzi aspiranci.

Krużganek Błogosławionego Łukasza – tam znajdziemy Muzeum Antoniusza  i  Muzeum Pobożności Ludowej.

Krużganek Generała-multimedialna wystawa o życiu św. Antoniego oraz możemy wejść do Biblioteki Antoniańskiej.

Krużganek Magnolii
Krużganek Magnolii
Krużganek Magnolii
Krużganek Magnolii

Dziedzińce z krużgankami tworzą atmosferę spokoju ,relaksu i wyciszenia.Wspaniałe miejsce i do zwiedzania i do  poznawania historii oraz  żywota św .Antoniego .

Na krużganku Błogosławionego Łukasza znajduje się pomnik Św. Antoniego . Łukasz Belludi był zakonnikiem i franciszkaninem oraz uczniem i przyjacielem Antoniego z Padwy.Brał udział w kanonizacji św. Antoniego w 1232 roku.

Krużganek Generała

Świety Antoni na krużganku Błogosławionego Łukasza Belludi (Beato Luca Belludi)
Biblioteka Antoniańska w Bazylice Św. Antoniego

W Bazylice znajduje się również Kaplica św. Stanisława upamiętniająca naszych rodaków w Padwie. Kaplica z kryptą  powstała dzięki inicjatywie polskich studentów ,zbudowano ja dopiero w 1606 roku. Ołtarz został rozebrany 200 lat później i postawiono tam  inny ołtarz .

Znajdują się tam dwa brązowe popiersia: Erazma Kretkowskiego (1558)herbu Dołęga – polskiego podróżnika i dyplomaty, kasztelana brzeskokujawskiego, kasztelana gnieźnieńskiego

Jana III Sobieskiego (1696)herbu Janina – król Polski od 1674, hetman wielki koronny , hetman polny koronny , marszałek wielki koronny , chorąży wielki koronny , starosta jaworowski

Oraz  pięć marmurowych płyt pamiątkowych:

  • płyta epitafijna Krzysztofa Sapiehy (1637)
  • płyta Aleksandra Kazimierza Sapiehy (1619)
  • płyta fundacyjna krypty i ołtarza Św. Stanisława z 1607 roku
  • płyta upamiętniająca powstanie Kaplicy Polskiej św. Stanisława w 1899 roku
  • płyta z napisem dewocyjnym z krypty i ołtarza polskiego z 1607 roku

Ciekawostki :

  • Słyszałam o zakazie fotografowania w Bazylice ,jednak nic takiego nie ma miejsca ( sierpień 2020 ) .Nie miałam żadnych problemów ze zrobieniem zdjęć .Nie można jednak fotografować w Kaplicy Relikwii ,tam faktycznie jest całkowity zakaz .Siedzi tam przy biurku zakonnik i patrzy czujnym okiem uśmiechając się pod nosem .Przy  wejściu są postawione znaki o zakazie fotografowania .Eksponaty są za ogromnymi szybami .

  • Ramiona powinny być zakryte ,nie powinno się mieć krótkich spodenek – również i tutaj nie było problemu, mężczyźni mieli spodenki do kolan lub kobiety do połowy uda. Raczej nie powinno się być zbyt roznegliżowanym przez sam szacunek dla miejsca w jakim jesteśmy ,ale nikt nie biega za nami po Bazylice żeby nas upominać.

Źródło:Wikipedia ,oficjalna strona Katedry ,Padova

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!