Francja,  Orlean,  PODRÓŻE,  Region Centralny

Orlean i Joanna d’Arc

Orlean  przywitał nas ogromnym, wręcz niemożliwym do zniesienia upałem 42 °C. Dobrze ,że w hotelu działała klimatyzacja .W Orleanie mieliśmy się zatrzymać  tylko na jedną noc .Postanowiliśmy jednak mimo upału wyjść chociaż na chwilę na miasto. Po godzinie 19 dalej panowały  nieziemskie upały , powietrze było bardzo ciężkie i wręcz przytłaczające . Zazwyczaj w miarę dobrze znoszę upały ,ale temperatury już grubo ponad 30 °C dają się we znaki chyba wszystkim .

Gdy tylko  wyszliśmy z hotelu uderzyła nas fala gorąca .Przeszliśmy może ze 20 czy 30 metrów , gdy poczułam jak oplata mnie wręcz te gorąco i zaciska się wokół mnie jak klamra .Do tego poczułam  uczucie nacisku z góry na głowę,  wydawało się ,że powietrze  jest ciężkie jak cegła. Ciężko było oddychać. Nie chciałam poznać po sobie ,że nie za dobrze się czułam i  powinniśmy zawrócić do hotelu. Paweł zauważył jednak ,że jest ze mną coś nie tak ,oczywiście nie chciałam wracać. Miałam nadzieję ,że zaraz mi przejdzie.Kupiliśmy po drodze wodę, a córka pryskała mnie wodą w sprayu do twarzy.Trochę pomogło ale nie na długo.


Miał być przyjemny spacer ,wszyscy czuli się normalnie tylko nie ja ,nawet nie byłam w stanie zrobić zdjęć . Co w moim przypadku jest wręcz nieprawdopodobne .Udało  nam się jednak dojść do centrum miasta na Place du Martroi  gdzie stoi pomnik Joanny d’Arc.Potem udaliśmy się do wnętrza Katedry Świętego Krzyża. Dopiero w chłodnym wnętrzu katedry zaczęłam do siebie dochodzić i trochę lepiej się poczułam . Zaczęliśmy nawet żartować, że zachorowałam na jakąś nową  chorobę orleańską i Joanna d’Arc chce mnie wypędzić z miasta. Coś takiego jeszcze mnie nie spotkało.


Orlean a więc Joanna d’Arc

Miasto jest nierozłącznie zawiązane z Joanną d’Arc, to tutaj Dziewica Orleańska odparła atak wojsk angielskich.

Orlean znajduje się w samym centrum Francji  i jest stolicą regionu leżącego nad Loarą. Tylko 120 km od Paryża . Niektórzy złośliwie mówią o mieście , że jest ono przedmieściami Paryża. Jest bardzo ważnym ośrodkiem  przemysłowym i usługowym. Jednak największy jego rozwój gospodarczy przypadł na XVII i XVIII wiek .Do portów nad Loarą zaczęły przypływać statki z towarami z kolonii francuskich między innymi z Kanady i Antyli. Wtedy właśnie Orlean stał się też  wielkim centrum dystrybucji .


Historia

Orlean w starożytności nazywał się Canabum , miasto było zamieszkane przez celtyckie plemię Karnutów (Carnutes).

Karnutowie był to szczep celtycki między Loarą i Sekwaną,wraz z głównymi miastami Autricum (Chartres) i Cenabum (Orlean). Karnutowie  wzniecili w r. 52 przed Chrystusem  powstanie Gallów przeciw Cezarowi. Rejon ten był też centrum druidyzmu. W skutek  powstania miasto zostało zburzone przez Cezara. Zostało jednak odbudowane w III wieku prze Cesarza Aureliana i nazwane Civitas Aureliania.  Z czasem nazwa miasta przekształciła się w dzisiejszy Orlean.

Orlean był miejscem koronacji Karola Łysego w 848 roku oraz Roberta II Pobożnego w 987 roku. Podczas wojny 100-letniej toczonej w XIV I XV wieku miedzy Anglią i Francją .W 1428 roku wojska angielskie oblężały miasto a Joanna d’Arc przybyła wtedy z odsieczą prowadząc armię francuską . Joanna wkroczyła do miasta w 29 kwietnia 1429 roku ,a miasto zostało wyzwolone już 8 maja 1429 roku . Każdego roku na cześć tego wielkiego wydarzenia jest obchodzone święto.

Widok od strony Rue Bannier
Place du Martroi  z pomnikiem Joanny d’Arc
Rue Jeanne d’Arc
Rue Jeanne d’Arc -widok od strony Katedry
Rue Jeanne d’Arc

Katedra św. Krzyża

Znajduje się na placu św. Krzyża. Ogromna gotycka budowla jest już widoczna z daleka i przyciąga do siebie jak magnes . Tym bardziej że była w niej również  Joanna d’Arc, która miała tam uczestniczyć we mszy w 1429 roku po oswobodzeniu miasta. Tym samym katedra jeszcze bardziej wzbudziła moje zainteresowanie. Jednak pomimo tego, że Katedra Sainte – Croix w obecnym swoim stanie nie ma bezpośredniego związku z Joanną d’Arc , dlatego  gdyż podczas oblężenia Orleanu katedra była inna niż jest teraz. Trzeba pamiętać ,że została wybudowana później na miejscu starej katedry , po której zachowały się tylko same kaplice w absydzie otaczającej chór od tyłu. Tam właśnie Joanna d’Arc miała brać udział we mszy .

Jednak za czym katedra powstała ,znajdowały się w tym miejscu wcześniej dwa inne kościoły. Pierwszy kościół z IV- V wieku  spalił się w 989 roku a drugi został zniszczony i zburzony. W XIII rozpoczęto budowę ,jednak pod koniec XVI wieku została zburzona tym razem przez hugenotów. Została ponownie odbudowywana . W 1601 roku król Henryk IV uroczyście położył kamień węgielny pod budowę katedry.Jednak  wiele dziesięcioleci jeszcze upłynęło za czym ukończono wszystkie prace w 1829 roku.Katedra znajduje się na liście zabytków od 1862 roku.

Katedra Sainte – Croix w Orleanie


Wnętrze Katedry św. Krzyża

Katedra ma 140 metrów długości i 40 szerokości nawy głównej. Składa się z pięciu naw , wysokość katedry pod samym sklepieniem to aż 32 metry.

Nawa i chór

Ołtarz Katedry Sainte – Croix
Makieta Cathédrale Sainte-Croix d’Orléans

W katedrze znajdziemy piękne witraże przedstawiające Joannę d’Arc
Witraż przedstawiający Joannę d’Arc

Kaplica  Joanny d’Arc

W katedrze znajdziemy również Kaplicę poświęconą Joannie d’Arc. Została ona dedykowana Joannie przez Stanislas-Arthur-Xavier Touchet (1842-1926). Kardynał był odpowiedzialny za przygotowanie procesu kanonizacji Joanny d’Arc. Pochowano go właśnie w tej kaplicy.

 

Stanislas-Arthur-Xavier Touchet (Stanislas Touchet) był kardynałem i biskupem Orleanu. Nazywany był  biskupem Joanny d’Arc .

 

Modląca się figura przy postaci Joanny d’Arc przedstawia biskupa Stanislas-Arthur-Xavier Toucheta


Joanna d’Arc –Dziewica Orleańska

Jest patronką i bohaterką narodową Francji oraz świętą kościoła katolickiego

Pomnik Joanny d’Arc znajduje się na głównym placu w Orleanie na  Place du Martroi .

Joanna d’Arc pochodziła z biednej i bardzo religijnej rodziny . Sama Joanna była bardzo pobożnym dzieckiem i w wieku 13 lat złożyła ślub dziewictwa.

Poprowadziła armię francuską do zwycięstwa twierdząc przy tym , że jest kierowana przez Boga. Po schwytaniu przez Burgundczyków została  przekazana Anglikom i osądzona przez sąd kościelny a potem spalona na stosie. Pośmiertnie została przeprowadzona rewizja procesu w którym Joanna d’Arc  została uniewinniona i określono ją mianem  męczennicy niewinnie skazanej na śmierć  w akcie zemsty w roku 1456.  Joanna d’Arc została beatyfikowana w 1909 roku i kanonizowana w 1920 roku.

Joanna d’Arc –Dziewica Orleańska
Patronka i bohaterka narodowa Francji-Joanna d’Arc

Jak zawsze w każdym mieście muszą być zaliczone lody .W Orleanie przy Place du Martroi .

Mapka Orleanu

Galeria:


 

Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Orleanu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!