Orlean i Joanna d’Arc
Spis treści
Orlean przywitał nas ogromnym, wręcz niemożliwym do zniesienia upałem 42 °C. Dobrze ,że w hotelu działała klimatyzacja .W Orleanie mieliśmy się zatrzymać tylko na jedną noc .Postanowiliśmy jednak mimo upału wyjść chociaż na chwilę na miasto. Po godzinie 19 dalej panowały nieziemskie upały , powietrze było bardzo ciężkie i wręcz przytłaczające . Zazwyczaj w miarę dobrze znoszę upały ,ale temperatury już grubo ponad 30 °C dają się we znaki chyba wszystkim .
Gdy tylko wyszliśmy z hotelu uderzyła nas fala gorąca .Przeszliśmy może ze 20 czy 30 metrów , gdy poczułam jak oplata mnie wręcz te gorąco i zaciska się wokół mnie jak klamra .Do tego poczułam uczucie nacisku z góry na głowę, wydawało się ,że powietrze jest ciężkie jak cegła. Ciężko było oddychać. Nie chciałam poznać po sobie ,że nie za dobrze się czułam i powinniśmy zawrócić do hotelu. Paweł zauważył jednak ,że jest ze mną coś nie tak ,oczywiście nie chciałam wracać. Miałam nadzieję ,że zaraz mi przejdzie.Kupiliśmy po drodze wodę, a córka pryskała mnie wodą w sprayu do twarzy.Trochę pomogło ale nie na długo.
Miał być przyjemny spacer ,wszyscy czuli się normalnie tylko nie ja ,nawet nie byłam w stanie zrobić zdjęć . Co w moim przypadku jest wręcz nieprawdopodobne .Udało nam się jednak dojść do centrum miasta na Place du Martroi gdzie stoi pomnik Joanny d’Arc.Potem udaliśmy się do wnętrza Katedry Świętego Krzyża. Dopiero w chłodnym wnętrzu katedry zaczęłam do siebie dochodzić i trochę lepiej się poczułam . Zaczęliśmy nawet żartować, że zachorowałam na jakąś nową chorobę orleańską i Joanna d’Arc chce mnie wypędzić z miasta. Coś takiego jeszcze mnie nie spotkało.
Orlean a więc Joanna d’Arc
Miasto jest nierozłącznie zawiązane z Joanną d’Arc, to tutaj Dziewica Orleańska odparła atak wojsk angielskich.
Orlean znajduje się w samym centrum Francji i jest stolicą regionu leżącego nad Loarą. Tylko 120 km od Paryża . Niektórzy złośliwie mówią o mieście , że jest ono przedmieściami Paryża. Jest bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowym i usługowym. Jednak największy jego rozwój gospodarczy przypadł na XVII i XVIII wiek .Do portów nad Loarą zaczęły przypływać statki z towarami z kolonii francuskich między innymi z Kanady i Antyli. Wtedy właśnie Orlean stał się też wielkim centrum dystrybucji .
Historia
Orlean w starożytności nazywał się Canabum , miasto było zamieszkane przez celtyckie plemię Karnutów (Carnutes).
Karnutowie był to szczep celtycki między Loarą i Sekwaną,wraz z głównymi miastami Autricum (Chartres) i Cenabum (Orlean). Karnutowie wzniecili w r. 52 przed Chrystusem powstanie Gallów przeciw Cezarowi. Rejon ten był też centrum druidyzmu. W skutek powstania miasto zostało zburzone przez Cezara. Zostało jednak odbudowane w III wieku prze Cesarza Aureliana i nazwane Civitas Aureliania. Z czasem nazwa miasta przekształciła się w dzisiejszy Orlean.
Orlean był miejscem koronacji Karola Łysego w 848 roku oraz Roberta II Pobożnego w 987 roku. Podczas wojny 100-letniej toczonej w XIV I XV wieku miedzy Anglią i Francją .W 1428 roku wojska angielskie oblężały miasto a Joanna d’Arc przybyła wtedy z odsieczą prowadząc armię francuską . Joanna wkroczyła do miasta w 29 kwietnia 1429 roku ,a miasto zostało wyzwolone już 8 maja 1429 roku . Każdego roku na cześć tego wielkiego wydarzenia jest obchodzone święto.
Katedra św. Krzyża
Znajduje się na placu św. Krzyża. Ogromna gotycka budowla jest już widoczna z daleka i przyciąga do siebie jak magnes . Tym bardziej że była w niej również Joanna d’Arc, która miała tam uczestniczyć we mszy w 1429 roku po oswobodzeniu miasta. Tym samym katedra jeszcze bardziej wzbudziła moje zainteresowanie. Jednak pomimo tego, że Katedra Sainte – Croix w obecnym swoim stanie nie ma bezpośredniego związku z Joanną d’Arc , dlatego gdyż podczas oblężenia Orleanu katedra była inna niż jest teraz. Trzeba pamiętać ,że została wybudowana później na miejscu starej katedry , po której zachowały się tylko same kaplice w absydzie otaczającej chór od tyłu. Tam właśnie Joanna d’Arc miała brać udział we mszy .
Jednak za czym katedra powstała ,znajdowały się w tym miejscu wcześniej dwa inne kościoły. Pierwszy kościół z IV- V wieku spalił się w 989 roku a drugi został zniszczony i zburzony. W XIII rozpoczęto budowę ,jednak pod koniec XVI wieku została zburzona tym razem przez hugenotów. Została ponownie odbudowywana . W 1601 roku król Henryk IV uroczyście położył kamień węgielny pod budowę katedry.Jednak wiele dziesięcioleci jeszcze upłynęło za czym ukończono wszystkie prace w 1829 roku.Katedra znajduje się na liście zabytków od 1862 roku.
Wnętrze Katedry św. Krzyża
Katedra ma 140 metrów długości i 40 szerokości nawy głównej. Składa się z pięciu naw , wysokość katedry pod samym sklepieniem to aż 32 metry.
Kaplica Joanny d’Arc
W katedrze znajdziemy również Kaplicę poświęconą Joannie d’Arc. Została ona dedykowana Joannie przez Stanislas-Arthur-Xavier Touchet (1842-1926). Kardynał był odpowiedzialny za przygotowanie procesu kanonizacji Joanny d’Arc. Pochowano go właśnie w tej kaplicy.
Stanislas-Arthur-Xavier Touchet (Stanislas Touchet) był kardynałem i biskupem Orleanu. Nazywany był biskupem Joanny d’Arc .
Joanna d’Arc –Dziewica Orleańska
Jest patronką i bohaterką narodową Francji oraz świętą kościoła katolickiego
Pomnik Joanny d’Arc znajduje się na głównym placu w Orleanie na Place du Martroi .
Joanna d’Arc pochodziła z biednej i bardzo religijnej rodziny . Sama Joanna była bardzo pobożnym dzieckiem i w wieku 13 lat złożyła ślub dziewictwa.
Poprowadziła armię francuską do zwycięstwa twierdząc przy tym , że jest kierowana przez Boga. Po schwytaniu przez Burgundczyków została przekazana Anglikom i osądzona przez sąd kościelny a potem spalona na stosie. Pośmiertnie została przeprowadzona rewizja procesu w którym Joanna d’Arc została uniewinniona i określono ją mianem męczennicy niewinnie skazanej na śmierć w akcie zemsty w roku 1456. Joanna d’Arc została beatyfikowana w 1909 roku i kanonizowana w 1920 roku.
Jak zawsze w każdym mieście muszą być zaliczone lody .W Orleanie przy Place du Martroi .
Galeria:
Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Orleanu