Hobby i pasje,  Świąteczne tradycje

Jarmark Bożonarodzeniowy (Weihnachtsmarkt)

Jarmark Bożonarodzeniowy w Polsce

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce stają się coraz bardziej popularne i chętnie odwiedzane. Stwarzają nam wspaniałą atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Kiedyś zazrościliśmy naszym zachodnim sąsiadom ich jarmarków (Weihnchtsmarkt).Historia pierwszych jarmarków bożonarodzeniowych sięga w Niemczech końca XIV wieku, a w Austrii końca XIII wieku. Jarmarki są tam popularne od bardzo dawna i odbywają się  w wielu miastach  Niemiec, Austrii czy Szwajcarii. W Polsce najciekwasze jarmarki odbywają się we :

Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 w Krakowie

Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 w Katowicach

  • Warszawa

Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 w Warszawie


Jarmark Bożonarodzeniowy w  Niemczech

Jarmarki Bożonarodzeniowe to nieodłączna wizytówka każdego większego miasta w Niemczech. Jest elementem kultury i nie może go zabraknąć podczas  przedświątecznych przygotowań. Liczba jarmarków bożonarodzeniowych jest tak naprawdę trudna do ustalenia, ale w samych Niemczech liczby wahają się od 1500 do 3000 ! Przykładowo w samym Berlinie było ich aż 26 z czego kilka z nich przyciąga co roku rzeszę turystów  jak i samych miekszkańców Berlina.

Zdjęcia poniżej przedstawiają Bajkowy jarmark bożonarodzeniowy w KASSEL Der Kasseler Märchen-Weihnachtsmarkt

Bajkowy Jarmark Bożonarodzeniowy w Kassel- Der Kasseler Märchen-Weihnachtsmarkt
Jarmark Bożonarodzeniowy(Weihnachtsmärkt) w Kassel
Jarmark Bożonarodzeniowy(Weihnachtsmärkt) w Kassel

Bajkowy Jarmark Bożonarodzeniowy w Kassel

Tradycja bożonarodzeniowa na obszarze niemieckojęzycznym jest znana na całym świecie, a w wielu krajach istnieją jarmarki bożonarodzeniowe oparte na tym modelu. W czasie Adwentu a czasem nawet kilka dni po Bożym Narodzeniu, w wielu miasteczkach  odbywa się jarmark bożonarodzeniowy. W zależności od lokalnej tradycji, taki jarmark nazywany jest również jarmarkiem adwentowym. W KASSEL  jarmark trwał od 22 listopada do 30 grudnia ( zamknięty tylko w święta Bożego Narodzenia).

Na jarmarkach odbywają się również różnego rodzaju koncerty charytatywne , prezentacje szopek bożonarodzeniowych i jasełek. W większych miastach działają dodatkowo  nawet lunaparki.

Bajkowy Jarmark Bożonarodzeniowy w Kassel- Der Kasseler Märchen-Weihnachtsmarkt

Co sprawia ,że jest nazywany bajkowym jarmarkiem bożonarodzeniowym i dlaczego ma wyjątkową atmosferę. Otóż to ,że jest miastem BRACI GRIMM o których już wielokrotnie pisałam .Bracia mieszkali i pracowali w Kassel przez 30 lat. Bajkowy jarmark bożonarodzeniowy odbywa się na Friedrichsplatz w Kassel od 1975 roku oraz na Königsplatz w Kassel.

Na  jarmarku bożonarodzeniowym w Kassel odbywają się różnego rodzaju wystąpienia bajkowych postaci ,cały jarmark jest w bajkowym klimacie i jest związany z bajkami Braci Grimm. Znajdziemy tutaj i bajkową chatę i 70-metrową lodową zjeżdżalnie na Theaterstraße w Kassel. Zjeżdżalnia istnieje od 2018 roku ,jest to  świetna zabawa zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Zjeżdzalnia na Theaterstraße w Kassel

W Kassel między Königplatz i Friedrichsplatz miasto zamieniło się w musujące morze ​​światła. W 2021 roku symboliczną postacią jarmarku bożonarodzeniowego był Żabi Król. Na środku  Königplatz ustawiono oświetloną Bajkową piramidę (Die Märchenpyramide) o wysokości 22 metrów ( 6 pięter).

Na środku placu ustawiono ogromną choinkę z szopką otoczoną straganami  oraz  sklep ze świątecznymi ozdobami Wioska bożonarodzeniowa Käthe Wohlfahrt Rothenburg ob der Tauber.

Rothenburg ob der Tauber jest to miasto na Bawarii gdzie jest wioska bożonarodzeniowa na rynku romantycznego miasta. Oferuje największy na świecie wybór tradycyjnych niemieckich ozdób choinkowych i wiele indywidualnych pomysłów na prezent. I to przez cały rok!

Na powierzchni sprzedażowej około 1000 metrów kwadratowych odnajdziemy wszystkie możliwe ozdoby świąteczne: piramidy, dziadki do orzechów, drewniane ozdoby ,bombki  świąteczne obrusy itp. W Kassel można było zobaczyć tylko namiastkę tych pięknych ozdób.

Weihnachtsdorf Rothenburg ob der Tauber

Czynne: w Rothenburg ob der Tauber:

Niedziela -zamknięte

Poniedziałek-sobota od 10-17

Adres:

Herrngasse 1
91541 Rothenburg ob der Tauber

Käthe Wohlfahrt Rothenburg ob der Tauber w Kassel

Plan Jarmarku Bożonarodzeniowego w Kassel

Na jarmarku w Kassel mogliśmy podziwiać ogromny domek w formmie kalendarza adwentowy przedstawiający postacie z bajek Braci Grimm.

Zazwyczaj Jarmarki Bożonarodzeniowe (słynny niemiecki Weihnachtsmärkt) znajdują się na najbardziej popularnych miejscach spotkań mieszkańców czyli głównie na starówkach i centralnych placach miasta. Kolorowe stragany przyciągają nas jak magnes do migoczących światełek i błyszczących bombek które również i tutaj możemy zakupić.

Bajka Jaś i Małgosia

Króluje głównie rękodzieło lokalnych artystów którzy poświęcili wiele czasu aby wykonać swoje ozdoby , latarenki ,świece a nawet drewniane zabawki i śnieżne kule. A wszystk0 to w otoczeniu lokalnych wyrobów i specjałów kulinarnych których na jarmarku nie może zabraknąć oraz  stoisk ze słodkościami , sercami z piernika i waflami ,ciasteczkami różnego rodzaju ,słodkimi jabłkami w lukrze ,świątecznymi lizakami oraz słodką ,kolorową klejącą się watą cukrową która cofnie nas do czasu dzieciństwa. Taka atmosfera ciepła i radości udziela się każdemu kto trafi na taki jarmark ku radości sprzedającym . Nie może  również zabraknąć wspaniałego trunku czyli rozgrzewającego grzańca ,ciepłych kiełbasek (Bratwurst) i kiełbaski curry.

Königsplatz (Kassel)
Bajkowy jarmark bożonarodzeniowy w Kassel- Der Kasseler Märchen-Weihnachtsmarkt


Historia jarmarków bożonarodzeniowych

Jarmarki bożonarodzeniowe sięgają czasów późnośredniowiecznych jarmarków ,wtedy niekiedy tylko jednodniowych  jarmarków. Dawały one wtedy mieszkańcom możliwość zaopatrzenia się w mięso i zapasy zimowe. Dopiero później zezwolono drobnym rzemieślnikom, wytwórcom zabawek i cukiernikom  czy spredawcom pieczonych kasztanów i orzechów na sprzedaż swoich wyrobów na straganach przed Bożym Narodzeniem. Pod koniec XIII wieku ( w 1296 roku) kupcy wiedeńscy otrzymali od księcia Albrechta I austriackiego przywilej organizowania „grudniowego targu” dla zapewnienia żywności dla mieszkańców. Dzisiejszy Christkindlmarkt am Rathausplatz odwiedza co roku ponad 3 milony turystów z całego świata. Znajdziemy tam 145 stoisk  bożonarodzeniowych i wiele atrakcji.

 

Zdjęcia poniżej przedstawiają Bajkowy jarmark bożonarodzeniowy w KASSEL Der Kasseler Märchen-Weihnachtsmarkt

Königsplatz (Kassel)
Königsplatz (Kassel)
Königsplatz (Kassel)

W 1310 roku w dokumencie po raz pierwszy wspomniano o Nikolausmarkt w Monachium. W 1384 roku król Wenzel przyznał miastu Budziszyna(Bautzen-Jarmark Bożonarodzeniowy w Bautzen) prawo do organizowania wolnego targu mięsnego w każdą sobotę od dnia świętego Michała (29 września) do Bożego Narodzenia. Z biegiem czasu tradycja rozprzestrzeniła się na obszarze niemieckojęzycznym. Od około pierwszej połowy XX wieku jarmarki stały się integralną częścią przedświątecznych zwyczajów. Następny jarmark bożonarodzeniowy z 1393 roku udokumentowano we Frankfurcie nad Menem (Jarmark Bożonarodzeniowy Frankfurt am Main

Home

Zdjęcia poniżej przedstawiają Bajkowy jarmark bożonarodzeniowy w KASSEL Der Kasseler Märchen-Weihnachtsmarkt


Grzaniec 

Nieodłącznym symbolem jarmarku bożonarodzeniowego jest Grzaniec wina lub piwa .Bez grzańca nie ma jarmarku. Grzaniec to idealny rozgrzewający trunek na zimne wieczory i świetny trunek w czasie jarmarku bożonarodzeniowego. Grzaniec to nic innego jak napój  alkoholowy z podgrzanego wina czy piwa lub nawt cydru z różnymi ulubionymi dodatkami według uznania. Mogą to być dodatki: cynamon, goździki, imbir, cukier, pomarańcze ,cytryny itd. ,żurawina, jabłka. Możemy również wykorzystać gotową mieszankę do przygotowania grzańca. Na jarmarkch bożonarodzeniowych takie stragany są po prostu chyba pierwszym miejscem gdzie każdy zawita.

Grzaniec – przepis na grzane wino
  1. 500 ml czerwonego wina
  2. 2 łyżki cukru
  3. 1 łyżka miodu lub cukru
  4. Dodaj przyprawy: cynamonu, gwiazdkę anyżu i 2 goździki ,imbir
  5. Można dodać 1 łyżka cukru wanilinowego
  6. Można dodać gotową przyprawę do grzańca


Przeczytaj:

Muzeum GRIMMWELT – Kassel https://podroztysiacamil.com/2020/05/muzeum-grimmwelt-kassel.html

Zbiór bajek Braci Grimm https://podroztysiacamil.com/2020/08/zbior-bajek-braci-grimm.html

 

Inne świąteczne wpisy:

1.Magia Świąt Bożego Narodzenia

https://podroztysiacamil.com/2021/12/magia-swiat-okres-swiat-bozego-narodzenia-piekne-bajki-braci-grimm.html

2.Magia Świąt Bożego Narodzenia- bajkowo i filmowo

https://podroztysiacamil.com/2021/12/magia-swiat-bozego-narodzenia-bajkowo-i-filmowo.html

3.Pochodzenie Choinki Bożonarodzeniowej

https://podroztysiacamil.com/2020/12/pochodzenie-choinki-bozonarodzeniowej.html

 


źródło: Wikipedia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!