Banyuls-sur-Mer,  Francja,  Oksytania,  PODRÓŻE,  Terres des Templiers

Ziemia Templariuszy-“Terres des Templiers”

Banyuls-sur-Mer

Miasteczko położone w Pirenejach – plaża, port i winnice. Ładne uliczki Cap d’Osna i Puig del Mas, dawne rzymskie oppidum. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 980 roku jako Balneum i Balneola. Potem w 1074 roku pojawiła się nazwa Bannils de Maritimo, która w 1674 roku stała się Banyuls del Marende, aby w  końcu w XIX wieku stać się Banyuls de la Marenda. Miasteczko miało swoją burzliwą przeszłość ,począwszy od Templariuszy i ich winnic uprawianych do dzisiaj, przemytników ,uchodźców i rybaków. To właśnie rybacy przez prwie 200 lat transportowali sól, tytoń,cukier, ryż czy skóry. Przypomina o tym miejsce w którym przemytnicy chowali swój nielegalny towar prze prawie dwieście lat. Miejsce te zwane Cova Foradada jest jaskinią i znajduje się na trasie w stronę Cerbere ,miasteczka już przed samą Hiszpanią. Dzisiaj obok turystyki, główną działalnością Banyuls jest oczywiście uprawa winorośli.

Banyuls-sur-Mer jest również domem słynnego rzeźbiarza Aristide Maillol – znajduje się tu poświęcone mu muzeum. Oprócz winnic przez wieki uprawiano tu również drzewa oliwne, które były podstawową działalnością w Banyuls-sur-Mer. Możemy odwiedzić również gaje oliwne Baillaury.

Accueil


Terres des Templiers

Na wschodnim krańcu Pirenejów miasteczka Collioure i Banyuls mają niezrównane dziedzictwo historyczne i winiarskie. Banyuls zyskało reputację dzięki swoim słynnym naturalnym słodkim winom, które od XIX wieku były eksportowane na cały świat. Obecnie wina Collioure są produkowane w kolorze czerwonym od 1971 roku, różowym od 1991 roku i białym od 2003 roku.

Terres des Templiers to winnica położona na katalońskiej ziemi w Banyuls-sur-Mer. Skupiając 650 winiarzy pracujących na powierzchni 900 ha, wyróżnia się jako ambasador apelacji Banyuls (naturalne wina słodkie), Banyuls grand cru (starzejące się od 7 do 10 lat w bardzo starych drewnianych beczkach) i Collioure (wytrawne wina białe).


Zwiedzanie winnicy 

Miasteczko jest uznanym regionem winiarskim z ponad 6000 km tarasów winnic. Na tej glebie rosną winorośle z której robi się „Banyuls”. Liczne, bardzo piękne szlaki turystyczne prowadzą wzdłuż wybrzeża lub w głąb lądu. Było niewielu ziwdzającyh winnicę ,prawdopodobnie dlatego ,że było poza sezonem.Winnica oferuje bezpłatną 40-minutową wycieczkę z przewodnikiem. Niestety tego dnia był tylko przewodnik mówiący tylko w języku francuskim ,nie przeszkadzało to nam jednak w zwiedzeniu winnicy Templariuszy. Zwiedzanie rozpoczął krótki film o powstaniu winnicy oczywiście w języku francuskim  , francuskiego zero więc patrzyliśmy tylko w ekran :).Po zakończeniu filmiku  przeszliśmy na taras na tyłach budynku gdzie znajdowały się uprawy winorośle. Podążając śladami templariuszy przewodnik opowiada o tej niezwykłej winnicy oraz o metodach produkcji i dojrzewania wina stosowanych przez Winiarzy.

Banyuls Grand Cru 1963 półwytrawne

Historia Templariuszy w Banyuls

Historia Winnic Banyuls i Collioure istnieje od ponad 26 wieków, kiedy to pierwsi Fenicjanie postanowili zasadzić winorośl na tych wspaniałych wybrzeżach francuskiej Katalonii.

Gdy Templarisze powrócili z wypraw krzyżowych między XII i XIV wiekiem osiedlili się na terytorium Banyuls i Collioure. Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, czyli templariuszy powstał między 1118 a 1120 rokiem .Ich wiedza zrewolucjonizowała prowadzenie winnicy, a techniki przetrwały wieki dzięki nowym pokoleniom winiarzy. Wina w Terres des Templiers nadal są wytwarzane przy użyciu tych tradycyjnych technik.


Apelacja Banyuls

Terres des Templiers to jeden z klejnotów tego regionu. Apelacja Banyuls jest jedną z najstarszych we Francji chronioną nazwą pochodzenia Banyuls i została uznana dekretem z dnia 6 sierpnia 1936 roku Rosés, „Rimages” lub „Traditional”.

Wielowiekowa historią i tradycja to tajemnica  produkcji i dojrzewania wspaniałych win Banyuls i Collioure. Dalej z przewodnikiem przechodzimy do miejsagdzie znajdują się ogromne beczki z dojrzewającym winem z oznaczeniami jak to odmiana. Panuje tam półmrok i jest też o wiele chłodniej niż na zewnątrz.

Apelacja Banyuls Grand Cru została stworzona w 1962 roku i są to bardzo wyselekcjonowane winogrona tylko z najlepszych miejsc . Jest to też jedyna na świecie apelacja naturalnych słodkich win ,która korzysta z wzmianki „Grand Cru”. Dojrzewają od 7 do 10 lat w bardzo starych dębowych beczkach.

Apelacja  Collioure powstała w 1971 roku dla win czerwonych , w 1991 roku dla wina różowego i wina białego w roku 2003. Apelacja obejmuje 330 hektarów winnic w regionie Roussillon- Banyuls-sur-Mer, Cerbére, Collioure i Port Vendres .

Niektóre z win dojrzewają w dębowych beczkachna na zewnątrz i wygrzewają się w słońcu. Udajemy się ponownie do budynku gdize przewodnik prowadzi nas do piwniczki pełnej wina poukładanych rocznikami.


Piwnice i degustacja

Tutaj nie odbywa się jednak degustacja win Banyuls i Collioure. Degustacja odbywa się na górze już przed samym zakończeniem zwiedzania. Znajdziemy tam wspaniałe wina ,a do tego degustacja tak samo jak i wstęp do winnicy jest oczywiście darmowy. Znajduje się tam również sklepik.

Grande Cave de Terres des Templiers w Banyuls-sur-Mer jest otwarta przez cały rok, z wyjątkiem corocznego zamknięcia w styczniu.

W sezonie: Od 29 marca 2022 do 7 listopada 2022: Otwarte 7 dni w tygodniu, w tym weekendy i święta.

Winnica czynna jest codziennie (również w dni świąteczne), od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 19:30.

Zwiedzanie z przewodnikiem i degustacje w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim.

Poza sezonem  : od 8 listopada 2021 do 31 grudnia 2021 i od 24 stycznia 2022 do 31 marca 2022

Link do winnicy: Terres des Templiers


Wina Terres des Templiers

Wina AOP Collioure rodzą się z mariażu mineralności łupku i mocy owoców.

Wina AOP Banyuls uznawane od 1936 roku, to złożone naturalne wina słodkie o dużym bogactwie aromatów.

Banyuls Grand Cru są produkowane z bardzo rygorystycznej selekcji winogron z najlepszych pól winogronowych.

Poniżej tylko kilka win Banyuls.

Banyuls Fontaule  z nutą gruszki i moreli
  1. Banyuls Impertinence 2019 – bardzo intensywny nektarynowy, truskawkowy i porzeczkowy zapach. Odmiany winogron Grenache Noir: 100%
  2. Banyuls Fontaule 2018– z nutą gruszki i moreli-odmiany winogron Szary Grenache: 70% Biały Grenache: 30%. Zapach kawy, kakao, karmel i miód kasztanowy.
  3. Banyuls Grand Cru Président Henry Vidal 2006 – odmiany winogron Grenache Noir : 100% .Leżakowanie przez 12 lat w małych kadziach a potem w butelkach w podziemnej piwnicy.
  4. Banyuls La Serra Grand Cru 2011– odmiany winogron Grenache Noir: 100% .Leżakuje w beczkach przez ponad 6 lat.
  5. Mise Precoce 2015 – odmiany winogron Grenache Noir: 100% .Intensywna nuta czarnej wiśni, jeżyny i truskawki z nutą werbeny i czarnych oliwek.

Madeloc- Mineralność i świeżość,,delokatność mango, brzoskwini ,gruszki z nutą moreli i kwiatu akacji.


Rzeźbiarz Aristide Maillol -symbol miasta

Był on malarzem i rzeźbiarzem znanym na całym świecie .Urodził się w Banyuls-sur-Mer. Po lewej na zdjęciu jedna z jego rzeźb  w miasteczku a możemy ich znaleść siedem .Mieszkał w dzielnicy w Cap d’Osna dawnej dzielnicy rybackiej. W miasteczku znajduje się prywatne Muzeum Maillol na farmie rzeźbiarza . Jeszcze jedno muzeum znajduje się w Paryżu w 7 dzielnicy. Jego rzeźby znajdziemy również w Hamburger Kunsthalle, Hannowerze, Sttugarcie . Niektóre prace Maillola zostały pokazane na documenta I (1955 roku) i documenta III w 1964 w KASSEL


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Collioure,Banyuls sur Mer, Terres des Templiers

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!