Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  PODRÓŻE,  Villa Leopolda,  Villefranche-sur-Mer

Villa Leopolda-Villefranche-sur-Mer

Wspaniała posiadłość znajduje się w VILLEFRANCHE-SUR-MER na powierzchni 18 akrów na Wzgórzu. Została zbudowana  na koniec lat 20 XX wieku jako prezent dla kochanki króla Belgii Leopolda II .Miał wiele kochanek ale jedną upodobał sobie najbardziej. W wieku 65 lat poznał młodziutką 16-letnią prostytutkę Blanche Zélia Joséphine Delacroix , lepiej znana jako Caroline Lacroix.Wielu jednak nazywało ją jednak „Królowa Konga”,gdyż korzystała z bogactwa Leopolda .

Była ona bardzo nielubiana przez Belgów.Leopold obsypywał ją wieloma cennymi podarunkami i otaczał troską i swoim bogactwem.Otrzymała również szlachecki tytuł baronowej Vaughan.Pięć dni przed śmiercią Leopolda pobrali się nawet potajemnie, jednak tą ceremonię ślubną potem unieważniono.Małżeństwo to nie miało mocy prawnej bo został zawarty tylko związek religijny ,a nie cywilny.

Leopold zostawił jej olbrzymią fortunę ,którą próbowały później odzyskać trzy prawowite córki Leopolda oraz rząd belgijski. Miał on czwórkę dzieci z królową Marie-Henriette,oraz dwóch synów z Caroline Lacroix .Po jego śmierci Caroline wyszła ponownie za mąż za Antoine’a Durrieux z którym i tak już wcześniej często się spotykała. Zaadoptował on synów Caroline i Leopolda.

Król Leopold zbudował i kupił dla siebie wiele prywatnych posiadłości w Belgii i poza nią miedzy innymi właśnie Villę Leopolda w Villefranche-sur-Mer oraz Jardin de la Villa “Les Cèdres”( prywatny ogród botaniczny) na Cap Ferrat 57 Avenue Denis Séméria .


“Villa Leopolda”

Została zbudowana przez Leopolda II dla swojej młodziutkiej kochanki w 1902 roku. Imponujący budynek z jedenastoma sypialniami i czternastoma łazienkami znajduje się na olbrzymim terenie 18 akrów.Willa miała wielu znanych ,bogatych właścicieli jak włoski przemysłowiec ( główny akcjonariusz Fiata)Giovanni Agnelli .Następnie posesja przeszła w ręce małżeństwa Killam ( finansisty z Kanady),libańskiego bankiera a następnie miliarderki z Brazylii Lily Safra (polecam interesujący artykuł o najbogatszej wdowie na świecie).Filantropka i kolekcjonerka była żoną Edmond Safra-bankier-milioner został zamordowany w MONACO

Polecam przeczytać oba artykuły Dziwny przypadek Edmonda Safry Poniżej tylko wycinek z bardzo interesującego artykułu autora Andrew Anthonego:

“O 5 rano 3 grudnia

Ted Maher obudził swojego szefa wiadomością, że dwóch zamaskowanych mężczyzn włamało się do budynku Belle époque przy 17 Avenue D’Ostende w Monako. Maher krwawił z trzech ran kłutych. Chociaż Maher był byłym Zielonym Beretem, służył jako pomoc medyczna. Nie miał więcej doświadczenia w walce niż w życiu na wysokim poziomie. Był tam, aby zajmować się swoim pracodawcą, a nie go chronić. W tym celu Safra miał swoich ochroniarzy izraelskiej armii. Ale nie w Monako. Czuł się tak bezpieczny w swoim apartamencie obok słynnego hotelu Hermitage, że utrzymywał zespół ochrony w La Leopolda, 10 mil dalej.”

autor Andrew Anthony/10/2000

Poniżej interesujący artykuł o najbogatszej wdowie:

The billionaire’s widow

“Villa Leopolda”

Villa Leopolda znajduje się na samym szczycie wzgórza. 1670 Avenue Léopold II, 06230 Villefranche-sur-Mer, Frankreich

“Les Cèdres”

została zbudowana w 1830 roku .Willa została wystawiona na sprzedaż w 2017 roku , nie wiem jednak czy znalazła nabywcę. Jest to podobno najdroższy dom na ziemi.187-letnia rezydencja ma prawie 1700 m2 i znajduje się na 35 arowej działce. Koszt to 350 milionów Euro. Posiadłość należała od 1924 roku do rodziny Marnier-Lapostolle ,przemysłowców znanych z produkcji likieru Grand Marnier. Zobacz najdroższą posiadłość Villa Les Cèdres

Na terenie ogrodu rosną nawet 300-letnie drzewa oliwne oraz znajduje się tu 14 000 gatunków roślin.

“Les Cèdres” Zdjęcie Internet :Fotograf: Ambroise Tezenas dla Bloomberg Businessweek
Cap Ferrat

Duch króla Leopolda: historia chciwości, terroru i heroizmu w Afryce kolonialnej 

Bardzo interesująca książka amerykańskiego  pisarza ,historyka i dziennikarza Adama Hochschilda o okrucieństwie w Kongu przeciwko ludzkości .Wykorzystywaniu ludzi do przymusowej pracy i ich mordowaniu gdy już byli niepotrzebni. Leopold II był założycielem i jedynym właścicielem Wolnego Państwa Konga.Miał się postarać o poprawę życia rdzennych mieszkańców lecz na wielu czekała tylko śmierć. Wykorzystywał ludzi dla własnego zysku ,posiadał najemników w Force Publique ,którzy nie oszczędzali ludzi .Pilnowali dziennych limitów kauczuku , stosowali wręcz niewyobrażalną przemoc.Bicie i gwałty były tu na porządku dziennym,dochodziło nawet do obcinania kończyn jeśli ktoś był niewydajny w pracy. Zginęło miliony kongijczyków ,przy pozyskiwaniu kości słoniowej ,a potem przy kauczuku dla Leopolda .W końcu gdy wszystkie nadużycia ujrzały całkowicie światło dzienne,przekazał w 1908 roku swoją kolonię państwu belgijskiemu.W końcu w 1960 roku Kongo Belgijskie staje się niepodległą Republiką Konga. Natomiast wiele brukselskich miast usunęło pomniki Leopolda II. Leopold II i zbrodnie kolonialne

Leopold II -zdjęcie Internet Leopold II król Belgii , był kuzynem królowej Wiktorii ,ojciec Leopolda i matka Wiktorii byli rodzeństwem.

Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Villefranche-sur-Mer

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!