Cap de Nice,  Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  Nicea,  PODRÓŻE,  Wzgórze Mont Boron

Wzgórze Mont Boron

Wspaniałe wzgórze Mont Boron znajduje się na Cap de Nice . Na samym jego szczycie  znajduje się Fort Mont Alban. Wzgórze oddziela od siebie NICEĘ od VILLEFRANCHE-SUR-MER.

Z samego wzgórza rozciąga się wspaniały widok  z jednej strony na  Niceę i Promenade des Anglais (Promenada Anglików w Nicei) ,z drugiej strony na Półwysep Cap Ferrat (Saint-Jean-Cap-Ferrat) i zatokę Villefranche -Sur-Mer. Na samej górze możemy sobie urządzić piknik z pięknym widokiem na morze .

Mijając piękny Port w Nicei pojechaliśmy Boulevard Carnot mijając wile wspaniałych domów ,willi ,rezydencji i posiadłości.

Boulevard Carnot

Villa Beau Site wymaga odrestaurowania. Piękna rezydencja znajduje się ona na liście zabytków narodowych. Została zbudowana w latach 1885-1890. Architektem Villi był urodzony w Nicei Sébastien-Marcel Biasini. Zaprojektował też wiele innych willi w mieście miedzy innymi Villa L’Africaine w dzielnicy Saint-Hélène, około 1880 roku czy Villa Ernestine, następnie w 1880 roku był to Hotel Imperial .Goszczono tam carską rodzinę z Rosji, później budynek zmieniono w liceum Parc-Impérial.

Niektóre posiadłości są zniszczone i wymagają odrestaurowania .tak jak Villa Beau Site

Villa Beau Site

Wspaniały widok na Niceę musiał być niesamowity każdego dnia dla mieszkanki willi .Niesamowity widok na morze i zatokę Baie des Anges.

Gisèle Tissier była znaną artystką, poetką i harfistką oraz właścicielką sklepu z modą w Paryżu.Resztę swojego życia spędziła właśnie w tej willi komponując ponad 400 utworów.Urodziła się w 1896 roku ,wyszła za architekta który potem kupił tą piękną willę  w stylu Belle-Epoque. Podobno samo przetransportowanie całego dobytku artystki do willi zajęło aż 10 ciężarówek.

Willa została zbudowana przez włoskiego przedsiębiorcę w 1870 roku .Potem zakupił ją kupiec z Anglii Achille Larrey,który ją wspaniale rozbudował oczywiście z pomocą architekta.Po jego śmierci rozbudowała ją jeszcze jego żona.

W końcu trafia do Gisèle Tissier ,która odkupiła ją od handlarza diamentami w 1948 roku. Gisele jednak zmarła przekazując swój majątek w większości Institut de France .Między innymi przekazała willę ,meble i kolekcję starych instrumentów (66 starych instrumentów, w tym 18 harf). Chciała aby została  stworzona w Nicei fundacja pomagająca młodym muzykom oraz żeby otworzono te miejsce dla publiczności .

Jednak  jedną z części  mieszkalnych na parterze  pozostawiała niejakiemu Patrickowi Le Nezetowi ,który już od 1984 roku zajmował sie posiadłością i miał być odpowiedzialny za fundację.

Tak było w testamencie ,jednak Instytut przez wiele lat nic nie robił z willą ,która popadała w coraz większą ruinę. Remont tej posiadłości wymagał chyba zbyt dużego nakładu pieniędzy i pod pretekstem braku funduszy Instytut nie wykonuje prac i pozbywa się  Patricka Le Nezet artykuł na ten temat

Villa Beau Site -zdjęcie Internet savills

Następnie miejsce zostaje zamknięte do odwołania ciekawy artykuł – Stowarzyszenia Przyjaciół Gisèle -Paul Tissier

Ostatecznie rezydencja została podobno sprzedana niemieckiemu obywatelowi mieszkający w MONACO, znalazłam jednak informację z 2017 roku ,że willa jest na sprzedaż za 7 900 000 €. Okazuje się więc ,że w dalszym ciągu ta piękna willa z ciekawą historią nie znalazła odpowiedniego nabywcy. Villa Beau Site


Fundacja Gisèle Tissier


Wspaniałe widoki możemy podziwiać jadąc Boulevard Carnot
Wspaniałe rezydencje

Historia Fortu

Na samej górze Mont Boron znajduje się Fort Mont Alban. Olbrzymia  wojskowa fortyfikacja została zbudowana w latach 1557-1560. Budowę fortyfikacji zlecił książę Sabaudzki Emmanuel-Philibert. Chciał on ufortyfikować  morską granicę Sabaudii po tym jak po oblężeniu Nicei w 1543 roku doszło do wielu zniszczeń obronnych miasta.

Olbrzymia forteca powstała pomiędzy Cytadelą Saint-Elme w Villefranche-sur-Mer i Zamkiem w Nicei“Castèu de Nissa”. Po zakończeniu budowy okazało sie jednak ,że twierdza  i tak jest zbyt mała aby pomieścić potrzebną liczbę żołnierzy.

Fortyfikacja przeszła wiele walk ,wojen i okupacji.W 1691 roku fort przejęli  Francuzi po oblężeniu Nicei przez Catinata. Fort jednak ponownie wrócił w ręce  księstwa Sabaudzkiego.

Jednak w 1705 roku Niceę przejęli Francuzi ,wprowadzono ulepszania i wzmocnienie fortu. Jednak fort  ciągle nie spełniał takich oczekiwań jak chciano .Mimo polepszeń i wybudowanego okopu w 1793 roku fort miał praktycznie zerową wartość obronną.

Twierdzy z tego co mi wiadomo nie można zwiedzać . Podobno jest możliwość zwiedzania tylko latem po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

Ze Wzgórza Mont Boron z każdej strony rozpościera się wspaniały widok ,z jednej strony na morze i PÓŁWYSEP CAP FERRAT a z drugiej  na Villefrance sur Mer a drugiej na Niceę.

Widok na Cap Ferrat
Widok na Cap Ferrat i Villefransche -Sur-Mer -Zachód Słońca

Panorama na Niceę
Panorama na Niceę
Widok na Mont Boron i Fort Alban od strony Portu Royal de la Darse -Villefranche-sur-Mer
Widok z Portu w Villefranche sur Mer na Fort Mont Alban
Widok na Mont Boron ze Wzgórza Zamkowego w Nicei

Ciekawostki:

Jaskinia Lazaretto – u podnóża góry Boron znajduje się prehistoryczna jaskinia o wymiarach 40 na 20 metrów,  jest znana już od 1826 roku . W 1950 roku były przeprowadzane tam wykopaliska przez urodzonego w Menton archeologa Françoisa Octobona. Po 15 latach wykopalisk w jaskini dokonał odkrycia w 1965 roku  szczątków  i zębów  ludzkich  oraz kość ciemieniową dziecka sprzed  datowaną na 170 tysięcy lat.Terra Amata „Terre Aimée” to prehistoryczne miejsce na świeżym powietrzu na zboczach Mont Boron .Terra Amata uważane jest najstarszym domem Europy ,26 metrów nad poziomem morza .

 

Muzeum Paleontologii Człowieka Terra-Amata-poświęcone prehistorycznemu miejscu Terra Amata (znajduje się na  Boulevard Carnot 25 Nicea)

MUZEUM PREHISTORII TERRA AMATA :https://www.nicetourisme.com/nice/209-musee-de-prehistoire-de-terra-amata


Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Nicei

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!