Cypel San Vigilio ,  Jezioro Garda,  PODRÓŻE,  Wenecja Euganejska,  Włochy

Jezioro Garda-Cypel San Vigilio


Z CHIOGGII  pojechaliśmy z stronę Jeziora Garda (Lago di Garda) .Minęliśmy okolicę z Monte Moscal gdzie znajduję się tam bunkier West Star .West Star to kryptonim podziemnego systemu dowodzenia NATO w górach jeziora Garda w północnych Włoszech. Bunkier znajduje się w między jeziorem Garda a doliną Adige, około 25 kilometrów na północny zachód od Werony.


Jezioro  Garda

Jezioro te jest największym i najczystszym jeziorem we Włoszech o powierzchni 370 m2 i ponad 60 km długości.W połowie drogi między WENECJĄ a MEDIOLANEM. Po jednej stronie jezioro należy do regionu Lombardii a z drugiej do Wenecji Euganejskiej.

Wokół całego jeziora znajdziemy wiele malowniczych miejscowości i małych uroczych miasteczek .Jedno z ulubionych jezior odwiedzanych przez pisarzy ,poetów ,aktorów ,polityków oraz wiele innych znanych osobistości.Piękne majestatyczne jezioro to prawdziwa perełka tego regionu .Każdy znajdzie dla siebie miejsce lub mały zakątek nad tym jeziorem:miejsce  ulubione ,ciekawe ,fascynujące niekiedy nawet  tajemnicze .

Oczywiście nie obędzie się bez bogactwa i luksusu nad jeziorem oraz  na jeziorze w postaci pięknych jachtów. Miejscowość Garda jest bardzo chętnie odwiedzanym i  popularnym miejscem turystycznym nad Jeziorem o tej samej nazwie Garda.


Cypel Punta San Vigilio

Jadąc dalej trafimy do magicznego miejsca . Nie planowaliśmy tam jechać i chyba to jest właśnie najlepsze ,coś czego się nie spodziewamy . Dojechaliśmy do Cypla San Vigilioto czarujące i magiczne miejsce ,woda jest nieskazitelnie czysta w  błękitno szmaragdowej  barwie.

W 1540 roku półwysep nabył humanista Agostino di Brenzone, doktor praw i członek patrycjuszowskiej rodziny z Werony.Dokonał architektonicznej syntezy sztuk stworzonych z krajobrazu i budowli w stylu klasycystycznym.

Teren jest prywatny ,po prawej znajduje się piękny gaj oliwny przez który dostajemy się  do Parco Baia delle Sirene, gdzie możemy wypoczywać nad brzegiem jeziora.My udaliśmy się prosto alejką ,jeszcze nie wiedzieliśmy dokąd prowadzi. Po drodze mijamy strzeliste cyprysy oraz pomnik natury właśnie jednego 300-letniego cyprysa .


Villi San Vigilio

Droga prowadzi do Villi San Vigilio została zbudowana przez Michele San Micheli w 1500 roku na zlecenie humanisty Agostino Brenzoniego. Willa jest siedzibą kultury,miejscem o historii i kulturze humanistycznej.Willa otoczona była dużym renesansowym ogrodem, który tarasami opada w kierunku jeziora i oferuje najpiękniejsze widoki na jezioro Garda.

Możemy też udać się na plażę Park Plażowy Baia Delle Sirene nad Zatokę Syren Tutaj. Skręcając w prawo z dróżki ,wstęp płatny .

Drogą w lewo udajemy się do zjawiskowego punktu widokowego na Cyplu San Vigilio .Idziemy dalej kamienistą drogą udając się w stronę Villa Guarienti – Brenzone. Po drodze udaje mi się dojrzeć trochę tajemniczego ogrodu.Miejsce ze wspaniałą atmosferą i nieziemskimi widokami na jezioro.

Tajemniczy ogród

Villa Guarienti – Brenzone

Wspaniałe miejsce z klimatem i pięknym widokiem .Budynek jest z 1540 roku zbudowany na zlecenie Agostino Brenzoni. Potem budynek został przekazany hrabiom Guarienti di Brenzone.

Wielu znamienitych gości goszczono w tym magicznym miejscu ,miedzy innymi : drugą żonę Napoleona-Marie-Louise z Austrii, cara Aleksandra III, Winstona Churchilla, Laurence Oliviera i Vivien Leigh.

W 1913 roku spędzili tu miesiąc miodowy Otto Hahn z żoną malarka Edith Junghans (Hahn). Marmurowa tablica upamiętnia ten miesiąc miodowy.Znajduje się tutaj hotel i restauracja.

Otto Hahn pochodzi z Frankkfurtu nad Menem (zmarł w Getyndze), był niemieckim fizykochemikiem.Laureat Nagrody Nobla w 1944 roku w dziedzinie chemii ( dokładniej za rozszczepienie jądra atomu).Natomiast żona Edith Junghans (urodzona w Szczecinie ,zmarła również w Getyndze),niemiecka malarka.Oboje poznali się w szczecinie w 1911 roku.

Po dojściu do władzy Adolfa Hitlera i NSDAP 30 stycznia 1933 roku. Dla Otto i Edith Hahn zaczęły się trudne czasy. Oboje odrzucili nowy reżim,odmawiali wstąpienia do NSDAP.Edith Hahn nie zgadzała się z nazistowskimi poglądami i postanowiła pomóc .Po konsultacji z mężem chciała  zająć się zagrożonymi ludźmi,a było to oczywiście  zagrożone karą śmierci.

Był tu nawet  gościem książę Karol, król Hiszpanii Juan Carlos i Richard von Weizsäcker.

Marmurowa tablica upamiętnia miesiąc miodowy Otto Hahna z żoną malarką Edith Junghans.


Link do hotelu : hotel nie należy do tanich

Home


Warto zajechać również do wielu innych pięknych miejscowości nad jeziorem Garda od strony Wenecji Euganejskiej: Pacengo,Fossalta,Lazise (Castello Scaligero di Lazise),Garda,Torri del Benaco ,Brenzone,Castelletto,Navene i wiele innych uroczych miejscowości z pięknymi widokami.


Źródlo: Wikipedia,Wiki , Regionalna strona Garda

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!