Genealogia,  Miasta umarłych

Genealogia – poszukiwania przodków – Tłumaczenia metryk

Tłumaczenie dokumentów

W swoich poszukiwaniach natrafimy na wiele dokumentów/akt w języku rosyjskim ,niemieckim i łacinie. Nie zawsze można taki dokument odczytać po polsku a co dopiero w innym języku. Wszystko zależy również od piszącego dany akt, niekiedy jest to bardzo staranne pismo a niekiedy bazgranina której nie można rozczytać. Możemy poprosić o pomoc na stonie Genealodzy Na forum “Tłumaczenia” uzyskamy pomoc w takich tłumaczeniach. Trzeba oczywiście dostosować się do regulaminu. Otrzymamy pomoc w tłumaczeniach z języków: rosyjskiego, ukraińskiego, niemieckiego, angielskiego, francuskiego i oczywiście z łaciny. Możemy również skorzystać z pomocy gdy mamy problem z odczytaniem dokumentu po polsku.

Można również nauczyć się alfabetu języka rosyjskiego, ci którzy mieli  kiedyś w szkole tak jak ja język rosyjski na pewno będą mieli łatwiej. W ten sposób ułatwimy sobie poszukiwania. W czasie zaboru rosyjskiego metryki pisano najczęściej Cyrylicą.

Akt urodzenia-1871
Akt zgonu-1902

W aktach urodzenia zgłaszającym urodzenie się dziecka był zazwyczaj ojciec dziecka ze świadkiem. Najpierw podawano miejscowość/dzień/miesiąc/rok, potem kto zgłasza (w akcie w innym języku tak jak powyżej w akcie w języku rosyjskim podawano w nawiasie imię i nazwisko po polsku), dane świadka. Potem dane matki i imię jakie ma mieć dziecka. Imiona i nazwiska zazwyczaj są bardziej wyróżnione pogrubioną czcionką. Powyżej przedstawiłam akty w jęyku rosyjskim podczas zaboru, poniżej przed i po zaborze.

3-1834
4-1918

Możemy oczywiście sami spróbować odczytać dokument. Pomocne strony gdzie możemy się nauczyć odczytywania metryk/aktów

Jak odczytywać łacińskie metryki? [chrzty, śluby, zgony]

  • Na stronie Andreovia.pl znajdziemy porady:

Jak odczytywać akty sporządzone po łacinie

Jak odczytywać akty sporządzone po rosyjsku

W artykule wykorzystałam akta z mojego rodzinnego archiwum.

Przeczytaj również:

Poszukiwanie przodków – Metryki

Poszukiwania przodków-Koperty dowodowe i metryczki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!