Carcassonne,  Francja,  Langwedocja-Roussillon,  Oksytania,  PODRÓŻE

Winnice wokół Carcassonne

Winiarska kraina Langwedocja-Roussillon

Historia langwedockich win sięga V wieku p.n.e. gdy to na wybrzeżu niedaleko Narbonne dzięki Grekom powstały pierwsze winnice w tym rejonie. Ten rozległy region winiarski tuż nad Morzem Śródziemnym ciągnący się od Montpellier ,aż po samą granicę hiszpańską. Jeden z najważniejszych regionów we Francji produkujących wina regionalne (vin de pays).

Odnajdziemy tu:

 • szczepy czerwone: syrah, grenache, mouvèdre, carignan, cinsault
 • szczepy białe: grenache blanc, picpoul blanc, bourboulenc, clairette, marsanne, roussanne, rolle (vermentino), maccabeu blanc, ugni blanc (trebbiano).

Dla mnie samej wiele z tych nazw szczepów są trudne do wypowiedzenia lub mało znane. Jednak warto poznawać i uczyć się ciągle czegoś nowego. Pijemy często wino i nie wiemy zazwyczaj o nim nic oprócz kraju pochodzenia i tego czy jest to wino jak kiedyś  sama dzieliłam wina na  słodkie i kwaśne. I na tym kończyła się całkowicie moja wiedza. W dalszym ciągu wiem mało ale o wiele więcej niż przed ponad rokiem gdy poznałam bardzo interesujące profile na instagramie dziewczyn zajmujących się tym tematem zazwyczaj zwodowo. Teraz wiem ,że wina to wiedza bardzo trudna i podziwiam osoby zajmujące się nauką o winie .Poznawanie regionów pochodzenia, oddziaływania klimatu ,ziemi, odmian winorośli czy poznawanie technik winifikacji jest wprost nieprawdopodobna. Przy okazji podróżowania postanowiam bardziej przyjżeć się tej tematyce i z zainteresowaniem czytam wszystko co związane jest z określonym regionem oraz zwiedzam winnice i uczę się poznając  wino i jego pochodzenie.

AOC Corbières jest oficjalnie klasyfikowanym regionem winiarskim w Langwedocji we Francji.
Cabernet Sauvignon Roche Mazet z Langwedocji-Roussillon.

Winnice wokół Carcassonne

Miasto Carcassonne jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to średniowieczne miasto zbudowane 150 metrów nad poziomem morza słynne z ogromnych  obronnych murów największych w Europie. Ogromna twierdza nie do zdobycia z której wypędzono w średniowieczu katarów. W krainie Langwedocji w departamencie Aude rozpościera się Vin de Pays wokół CARCASSONNE w Langwedocji. Wieje tu wiatr gorący i wilgotny znad Morz Śródziemngo oraz wiatr ątlatycki suchy i umiarkowany. To wpywa na bogactwo i rozwój winorośli. Winnica obejmuje 20 kilometrów , skupiając 18 gmin .

Odmiany winorośli do win czerwonych  

 • Cabernet franc– to jedna z najstarszych odmian czerwonych winogron w Bordeaux. Cabernet Franc jest obecnie używany w około dwudziestu krajach w Europie i na całym świecie.
 • Cabernet sauvignon- Cabernet Sauvignon to jedna z flagowych odmian winorośli Bordeaux
 • Cot- jest to bardzo stara odmiana czerwonych winogron
 • Merlot– jest teraz winifikowany na całym świecie
 • Pinot Noir -to ważna odmiana czerwonych winogron w Burgundii i Szampanii
 • Syrah– występująca  w Dikinie Rodanu,w Prowansji w Langwedocji-Roussillon i w południowo-zachodniej  Francji.

Odmiany winorośli do win białych

 • Bourboulenc – uprawiany jest głównie w południowej części Francji.Jest to odmiana winogron białych, dość późno dojrzewająca.
 • Carignan blanc -to odmiana Carignan z białymi jagodami. Ten rodzaj winogron jest obecnie zagrożony wyginięciem.
 • Chardonnay– to biała odmiana winogron z Burgundii . Jest produkowany daleko poza regionem swojego pochodzenia i cieszy się światową sławą.
 • Chenin blanc– sztandarowa odmiana winorośli  Doliny Loary. Chenin wyróżnia się tym, że może uczestniczyć w produkcji białych wytrawnych win, jak również słodkich białych win, a nawet win musujących.
 • Clairette- to jedna z najstarszych odmian winorośli na południu.


Apelacje 

CARCASSONNE otoczone jest winnicami apelacji AOC MALEPÈRE (kolor zielony na mapie) najbardziej wysuniętej na zachód ze wszystkich apelacji Langwedocji, założona na tarasach i zboczach wzgórz biegnących wzdłuż masywu La Malepère. Następna to apelacja Cabardès jest ona jedną z najmłodszych apelacji w Langwedocji( kolot jasny brąz na mapie). Kolejna apelacja to Minervois– apelację utworzono w 1985 roku. Wina w tej apelacji wytwarzać można ze ściśle określonych przepisami odmian winorośli (kolor ciemnobrązowy na mapie). Apelacja Corbieres – powstało w 1985 roku i obejmuje wina białe, czerwone i różowe (kolor jasnozielony). Apelacja Limoux – znajduje się 25 km od Carcassonne .Wino to jest chronione AOC od 1938 roku (kolor brązowy).


Wina z okolic Carcassonne

Domaine de Cantalauze – odmiany winogron Cinsault 70% i Grenache 30%

F de Flandry -Apelacja Limoux. Białe wino

 • Nos: ujawnia aromaty białej brzoskwini, białych owoców i cytrusów, podkreślone nutami wanilii.
 • Wino to leżakuje przez 10 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu. Ten niezwykle elegancki Limoux zachwyci najbardziej wymagające podniebienia.

Antech Limoux Reserve wino musujące z regionu Limoux w Langwedocji

 • elegancka mieszanka Mauzac, Chardonnay i Cheninc Blanc, poddana wtórnej fermentacji w butelce.
 • Wino jest następnie dojrzewane na osadzie osadowym w winnicy przez 18 miesięcy, aby uzyskać doskonałe, dojrzałe wino musujące

DOMAINE DES MAELS – Minervois Languedoc-Roussillon- Morgane i Frédéric Schwertz założyli Domaine des Maels w 2002 roku, w wyniku skrócenia imion ich córek Manon i Elisa. Winnica znajduje się na skraju Canal du Midi, naprzeciwko wioski Argens Minervois, na południe od apelacji Minervois. Rozciąga się na 15 hektarach na czerwonej glebie wapiennej,połowa w apelacji Minervois i połowa w winie Pays d’Oc. Posiada certyfikat rolnictwa ekologicznego od 2010 roku.

Opisane wina znajdują się na zdjęciu poniżej.

Opisane wina znajdują się na zdjęciu wyżej.

 • L de Lézignan Corbières– wino elegancji i tradycji. L de Lézignan jest ambasadorem Corbières.
 • Cers Volant Malepere 2020- odmiany winogron Merlot, Cabernet Franc  Tu kupisz
 • Celliers d’Orfee Corbieres Boutenac– Mieszanka Grenache, Syrah i niewielka ilość Carignan dojrzewała w dużych drewnianych beczkach. W nosie śliwki, jeżyny, jagody i czerwone wiśnie.

Château Jouclary, Cuvée Guilhaume de Jouclary, Cabardès


Miód pitny

Hypocras “Philtre d’Amour”- Hypocras to napój, którego początki sięgają starożytności.

 • Odkryte na nowo przez ludzi Zachodu w średniowieczu, podczas wypraw krzyżowych.
 • Jest produkowane przez rodzinę Desnier, winiarzy z Fraissé-des-Corbières w sercu Regionalnego Parku Przyrody Narbonnaise na Morzu Śródziemnym, w Aude.
 • Wino pochodzi z posiadłości: Carignans stuletnie winorośle syrah i grenache noir.

Tutaj kupisz

Moretum– średniowieczne wino mniej popularne od Hypocras. Oryginalna receptura opierała się na maceracji dzkich jeżyn. Tutaj

Wszystkie wina ze zdjęć można zakupić w sklepie na zamku Carcassonne lub bezpośrednio w winnicy. Można również skorzystać  z wycieczki i degustacji win Tutaj – Langwedocja: wycieczka i degustacja w Domaine de Baronarques


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strony winnic podane w artykule

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!