Arcachon,  Francja,  Nowa Akwitania,  PODRÓŻE,  Zimowe Miasto

Zimowe Miasto w Arcachon

„Zimowe Miasto”

Na 10 hektarach zbudowano „Zimowe Miasto”.Powstały piękne nieruchomości,z których każdy jest bardziej ekscentryczna od drugiej. Architekci prześcigali się w budowaniu jeszcze lepszej willi od poprzedniej.Każda z nich jest inna ,niepowtarzalna i opowiada inną historię. Wyobraźnia wręcz poniosła budowniczych . Wieloma pracami kierował bratanek Émile Peireire – Paul Régnauld, który był politechnikiem i inżynierem ,kierował pracami w terenie. Powstały piękne rezydencje i gotyckie dwory. Wille mają często wieże i wieżyczki , neoklasyczne fasady nawiązują do klasycyzmu ,renesansu i baroku . Czyli na bogato zdobione w rzeźbienia  kolumny ,filary , wnęki i rzeźby i oczywiście ekstrawaganckie dachy ,werandy i balkony. A wszystko otoczone egzotycznymi ogrodami , bogatą i bujną roślinnością .Oprócz stylu neoklasycznego odnajdziemy również styl neogotycki ,szwajcarskiego domku a nawet architektury mauretańskiej . I to wszystko w  jednym miejscu .

Widok z Observatoire Sainte-Cécile na Zimowe Miasto w Arcachon

Willowy raj

Otoczenie jest zachwycające ,mijając wille zauważyłam ,że mają nadane nazwy a niekiedy imiona. Znajdziemy Villę Alexander Dumas od razu pomyślałam ,że być może tam też mieszkał. Nie zapomnę gdy pierwszy raz przeczytałam “Hrabiego Monte Christo”. Zakochałam się w tym pisarzu jako nastolatka . Historia miłości ,zazdrości i zdrady  Edmunda Dantèsa młodego marynarza z Marsylii  i Mercedes pięknej Katalonki  pochłonęła całkowicie moją wyobraźnię . Ale o tym wspominam już we wpisie MARSYLIA


Nostalgiczny spacer uliczkami 

Spacerując po “Zimowym mieście “odnajdziemy piękną Ville Alexandre Dumas -7 Allée Pasteur(opis poniżej) 

Villa Brémontier – allée Brémontier Cadastre(reinterpretacja szwajcarskiego domku).

Villa Carmen – allée Docteur-Fernand-Lalesque Cadastre (wykonana z kamienia i cegieł) ,wybudowana prawdopodobnie przed 1880 rokiem.

Villa Vincenette – allée Corrigan, na poczatku nosiła nazwę Lona zbudowana w 1895 roku przez przedsiębiorcę Pierre’a Blavy dla Madame de Aldecoa.

Villa Teresa -4 allée Turenne , allée André Rebsomen Cadastre (w stylu hiszpańsko-mauretańskim) zbudowana około 1882 roku.dla angielskiego właściciela o nazwisku Deleware-Lewis. Niegdyś był to hotel Sémiramis,  właściciele  odnowili wnętrze, a następnie go sprzedano.

Villa Toledo – 7 allée du Moulin Rouge (w stylu latynoskim ze pięknie wykonanymi schodami w trompe l’oeil)  Gimnazjum w Bertini zostało zbudowane około 1862 roku. Plan opracowany przez głównego inżyniera Paula Régnaulda w 1865 roku pokazuje „gimnazjum” na zachód od parku Casino.

Villa Trocadéro- 6 allée du Docteur-Alfred-Festal(niedaleko Place Brémontier).Na początku była to Villa Graciosa  zbudowana w 1864 roku  z planami głównego inżyniera Paula Régnaulda

To tylko mały opis paru willi “Zimowego miasta” ,jest tam mnóstwo interesujących rezydencji i pałacyków.Wille są własnością prywatną,  często tak bardzo  zasłonięte drzewami ,że nie można zrobić zdjęcia .


Villa Fragonard 

Willa znajduje się przy allée Faust. Ponownie następna willa z planu opracowanego przez Paula Régnaulda z 1864 roku.Pierwotna nazwa willi to Berquin. Willa wraz z Villa Eugenie (wcześniej Glenstraë) są jednymi  z pierwszych wybudowanych przy aleii Fausta.
W tle widoczna Villa Coulaine prawdopodobnie zbudowana w latach 70. XIX wieku . Mieszkał tu Baron Auguste Quirit de Coulain- inżynier Mostów i Dróg  (1809-1888) ,pierwszy właściciel willi.

Obok Villi Fragonard przy  ulicy allée Faust i  2 allée Marie-Chistine Cadastre znajduje się Villa Athena. Wcześniej była to Villa  Bellegarde do której przybyła arcyksiężna Austrii Marie-Christine , by osiedlić się w tej willi, zanim zaręczyła się z przyszłym królem Hiszpanii Alfonsem XII. Willa została zbudowana w 1877 roku .

Villa Fragonard

Villa Brémontier  – allée Brémontier Cadastre

Willa zbudowana w 1863 roku według  planów inżyniera Paula Régnaulda ,o którym już wcześniej wspomniałam . Jego wujkami byli bracia Pereire . 
Villa Brémontier  – allée Brémontier Cadastre

Następna willa o nazwie mojego innego ulubionego miasta Willa Monaco znajduje się na allée Docteur-Alfred-Festal. Prawdopodobnie z 1878 roku, wybudowana z cegły z drewnianym balkonem.

Historia miłości i ślubu zaczyna się prawdopodobnie tutaj  w Arcachon .

Król Hiszpanii Alphonse XII przebywał z matką w Willi Monaco, a Marie-Christine z Austrii Willi Bellegarde (obecna Villa Athena)
23 i 24 sierpnia 1879 r. Alphonse XII (1857–1885) i Marie-Christine (1858-1929) odwiedzili się nawzajem.

29 listopada 1879 roku doszło do ich  ślubu.


Alfons XII – krótka historia miłosna

W 1872 roku poznał Mercedes  znaną jako Mercedes d’Orléans ,swoją kuzynkę . Był wtedy księciem Austrii na wygnaniu. Młodzi zakochali się w sobie. W wieku 19 lat Alfons XII ogłosił ,że chce ją poślubić .Wiadomość ta nie za bardzo pasowała rodzinie , woleli aby poślubił następczynię tronu Blanche de Bourbon lub z Béatrice z Wielkiej Brytanii (córkę królowej Wiktorii). On jednak był uparty i poślubił swoją wybrankę w 1878 .Księżniczka była bardzo lubiana ,Hiszpanie byli w niej po prostu zakochani.Niestety szczęście nie trwało długo ich ukochana Królowa Mercedes zachorowała prawdopodobnie na gruźlicę lub tyfus i w pięć miesięcy po ślubie a 2 dni po swoich osiemnastych urodzinach zmarła pozostawiając zrozpaczonego Alfonsa.

Owdowiały młody król szalał z rozpaczy ale musiał wybrać następczynię ,aby dać potomka i zachować ciągłość dynastii. Padło na siostrę Mercedes ,księżniczkę Marie-Christine d’Orléans (1852–1879),a ona zgodziła się zająć miejsce swojej o osiem lat zmarłej ,młodszej siostry.Ponownie doszło do tragedii ,gdyż Marie-Christine zaraz po zaręczynach również zmarła 28 kwietnia 1879 roku na gruźlicę w wieku 26 lat.Dopiero po tych wszystkich przejściach doszło do ślubu z arcyksiężną Marie-Christine z Austrii.


Dlaczego piszę dokładną daty śmierci ,chcę zwrócić uwagę jak w krótkim czasie Alfons XII znalazł nową wybrankę .

Pierwsza żona Mercedes zmarła 26 czerwca 1878 roku w Madrycie. Jej siostra Marie-Christine d’Orléans zmarła 28 kwietnia 1879 roku. Czyli prawie rok później. Następnie  w sierpniu 1879 roku przebywał w Arcachon , prawdopodobnie aby odpocząć ,gdzie doszło do spotkania z  Marią Christiną z Austrii. Być może oboje przebywali tam  przypadkowo  w tym samym czasie ,lub ich spotkanie zostało celowo zaaranżowane ,ale to tylko moje domysły.W każdym razie do ślubu doszło 29 listopada 1879 

 Zmarł w 1885 roku w wieku 28 lat pozostawiając wdową 27 -letnią wtedy Marie-Christine z Austrii z trójką dzieci ( trzecie dziecko jeszcze nienarodzone)Marie -Christine zmarła w wieku 70 lat.

Willa Monaco

 Place Brémontier

Nicolas Brémontier urodził się w Tronquay (Eure) w 1748 roku a  zmarł w Paryżu w 1809 roku. Był Generalnym Inspektorem Mostów i Dróg. Popiersie Nicolasa Brémontiera zostało stworzone przez Alexandre’a Léona w 1877 roku. Miejsce te było miejscem zbiórek myśliwych przed polowaniami lub przed przejażdżkami na ośle po lesie.

Wokół Place Brémontier powstały  między innymi :Willę Bagatelle, Jean-Baptiste,Mary-Ann, Graciosa, Syjamski Vauban-Necker ( Vauban już nie istnieje) i Willa Menton(jedno z moich ulubionych miast MENTON i jeszcze parę innych.

Popiersie Brémontiera

Villa Alexandre Dumas 

Willa został zbudowana około 1895 roku dla filantropijnego bankiera Daniela Iffla przez architekta Julesa de Miramonta i przedsiębiorcę Blavy . Architektura tej willi nawiązuje do willi zbudowanych przez renesansowego architekta Andreę Palladio. Willa nazwana została jego pseudonimem –Ozyrys.

Willę nazwano  “Alexandre Dumas” dopiero w 1907 roku.

Daniela Iffla wraz z braćmi Pereire zainwestował w budowę hiszpańskiej kolei.Cała trója promowała rozwój Arcachon inwestując swoje pieniądze w różne inwestycje. Budowali “Zimowe miasto”w Arcachon i stocznię w Marsyli MARSYLIA

Bankier był również w posiadaniu innych willi w Arcachon ,właściciel pięciu hoteli w Paryżu w 9 dzielnicy przy Rue La Bruyère .

Właściciel zastanawiał się  nad oddaniem willi miastu Arcachon w celu stworzenia biblioteki. Dom został w przekazany Institut de France w 1897 roku a później  Instytutowi Pasteura.

Villa Alexandre Dumas
Villa Alexandre Dumas

Link do zdjęcia Villi Alexandre Dumas około 1900-19150 roku/pocztówka

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Arcachon_-_villa_Alexandre_Dumas_3.jpg


Observatoire Sainte-Cécile

Tą ścieżką udaliśmy się na wieżę widokową. W tle Villa La Vigie ,wcześniej nazywana Daniel-Émile została zbudowana w 1883 roku. Obserwatorium  to chyba najlepszy punkt widokowy na całe miasto. Jest to metalowa wieża z platformą widokową . Wieża jest wysoka na 25 metrów a na górę prowadzą zakręcone i chwiejące się metalowe schody. Oczywiście architektem był Paul Régnauld  ( w 1863 roku).

Villa La Vigie
Place Alexander Dumas -Arcachon
e

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!