Dune du Pilat,  Francja,  Nowa Akwitania,  PODRÓŻE

Dune du Pilat- Wydma Piłata

Jadąc w stronę ARCACHON postanowiliśmy najpierw pojechać na największą wydmę Europy Dune du Pilat-Wydmę Piłata. Na miejsce najlepiej pojechać samochodem lub autobusem .Zaparkowaliśmy na dużym parkingu znajdującym się w lesie . Następnie udaliśmy się w stronę wydmy mijając punkt informacyjny po drodze i oczywiście sporo sklepików z pamiątkami .Kawałek idziemy pod górkę ścieżką przez las , zaczyna się pomału  piaszczyste podłoże gdyż wiatr nawiewa piasek do lasu . Można już spokojnie ściągać sandały będzie na pewno wygodnie. Naszym oczom ukazuje się  przepiękna i majestatyczna wydma Dune du Pilat.

Tablice i punkt informacyjny na Dune du Pilat -tu znajdziemy wszystkie informacje związane z wydmą.

Gdy wyjdziemy z lasu ukarze nam się przepiękny widok . Można albo wspinać się po piasku lub wejść po schodach prowadzących na samą górę. My wybraliśmy opcję pierwszą i jest to naprawdę mozolna wspinaczka w ponad 30 stopniowym upale.Ale piękno roztaczające się z samego wierzchołka wydmy jest tego warte. Z góry rozpościera się niesamowita panorama na Ocean Atlantycki .Piękny widok jest z każdego punktu wydmy , z jednej strony sosnowy las z tyłu i cała okolica , na Cap Ferret ( Półwysep Ferret) na Bassin d’Arcachon( Zatoka Arcachon). Wydma ma ogromne znaczenie dla zatoki Arcachon gdzie są hodowle ostryg.

Wspinaczka n wydmę Dune du Pilat
Na Dune du Pilat może również wejść po specjalnie zbudowanych schodach
Wspaniały widok z Dune du Pilat na olbrzymie tereny Landes de Gascogne .Lasy sosnowe stanowią w tym rejonie obszar naturalny Francji .

Pomnik przyrody

Dune du Pilat znajduje się w miejscowości La Teste-de-Buch tylko 60 km od BORDEAUXi 12 km od Arcachon. Wydma rozciąga się obecnie na długości 2,9 km o szerokości 616 metrów i wysokości 110 metrów. Wydma cały czas rośnie , wiatr przenosi piasek coraz bardziej w głąb lasu i wydma przesuwa się od 1 do 5 metrów na rok. Dune du Pilat znajduje się na francuskim wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego w pięknym regionie Akwitanii niedaleko ARCACHON .Od 1978 roku jest rezerwatem przyrody ,który można zwiedzić bezpłatnie.

Na samym szczycie Dune du Pilat

Widoki są niesamowite, z jednej strony lasy z drugiej ocean. Zmęczenie jest jednak po wspinaczce

Widok na Rezerwat przyrody Banc d’Arguin

Piękne dziewicze miejsce .Zatrzymuje się tutaj wiele  gatunków ptaków, takich jak czapla biała ,rybitwa, siewka obrączkowa czy ostrygojad.

Widok na Rezerwat przyrody Banc d’Arguin

Link do rezerwatu:

https://www.bassin-arcachon.com/en/highlights/the-banc-darguin/


Pieski mogą również wejść ,przynajmniej te małe. Można je trzymać na rękach lub ewentualnie puścić na chwilę oczywiście na smyczy. Scooby również poradził sobie ze wspinaczką na Dune du Pilat.

 

Wielu turystów odpoczywa na górze Dune du Pilat lub schodzi na sam dól

Oficjalna strona Dune du Pilat:

https://www.ladunedupilat.com/ 

Mapa zatoki Arcachon

 

Źródło:
Wikipedia oraz strona oficjalna strona Dune du Pilat

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!