Hessen,  Kassel,  Muzeum GRIMMWELT,  Niemcy,  PODRÓŻE

Muzeum GRIMMWELT – Kassel

Muzeum Braci Grimm

Powstało w 2014 roku na wzgórzu WEINBERG KASSEL  dawniej  były tu winnice ,później stał tu dom i willa rodziny Henschel (producenta maszyn i pojazdów) . Dzielnica Weinberg w Kassel ma bardzo ciekawą historię . Muzeum widać już z daleka jadąc Frankfurter Straße w stronę centrum Kassel. Z daleka widać ogromną konstrukcję i ogromne mury. Rozpościera się stamtąd przepiękny widok na Kassel i na malowniczy park Karsaue. Nowoczesny budynek udało się idealnie połączyć z architekturą otoczenia . W muzeum Braci Grimm odnajdziemy rękopisy , notatki ,książki czy fotografie i obrazy związane z twórczością braci . Jest również wystawa przedmiotów użytkowych pochodzących z mieszkania obu braci.

Muzeum wcześniej znajdowało się do października 2014 w PALAIS BELLEVUEw Kassel . Jednak było zbyt male ,a remont i przebudowa pałacyku kosztowała by zbyt wiele. Podjęto taką decyzję również dlatego aby nie niszczyć samego pałacyku który w dalszym ciągu jest dobrze zachowany w środku. Dlatego postanowiono wybudować nowe i większe muzeum na wzgórzu Weinberg zaraz w pobliżu Państwowego Muzeum Heskiego (Hessischen Landesmuseum) i Muzeum Kultury Grobowej (Museum für Sepulkralkultur).

 


Palais Bellevue 

Budynek Palais Bellevue znajduje sie obok neue galerie na Schöne Aussicht 2  Kassel.Budynek został wybudowany w 1714 roku z inicjatywy Landgrafa Karla von Hessen-Kassel przez francuskiego architekta Paula du Ry .Na początku służył jako obserwatorium ,a później mieściło się tu Muzeum Braci Grimm. Palais Bellevue jest jednym z ostatnich historycznych budynków w Kassel , który ma zachowaną w całości strukturę budynku wraz z wyposażeniem.

Palais Bellevue znajduje sie obok neue galerie na Schöne Aussicht 2

Grimmwelt

Muzeum Grimmwelt to obszerne muzeum poświęcone twórczości słynnych BRACI GRIMM

Powierzchnia wystawiennicza zajmuje 1600 m2. Na dachu znajduje się punkt widokowy na który możemy dostać się windą lub można wejść po schodach. Rozpościera się z niego piękny widok na Kassel .W 2020 roku była obchodzona podwójna rocznica 5+15 . Oznaczło to 5 rocznice otwarcia największego Muzeum Braci Grimm oraz 15 rocznice  zbioru bajek Grimm. Baśnie braci Grimm zostały w 2005 roku wpisane przez UNESCO na listę Pamięci Świata.

Strona muzeum : Muzeum Grimmwelt

Muzeum Grimmwelt

Muzeum jest czynne :                                                               Dzieci 7 Euro

od wtorku do niedzieli od 10-18                                           Dorośli 10 Euro

w piątki od 10-20

w poniedziałki zamknięte

Widok z dachu muzeum .Znajduje się tu taras widokowy

Obok Muzeum GRIMMWELD  znajduje się piękny park . Kiedyś była to ziemia należąca do rodziny Henschel .Na wzgórzu Weinberg mieli dom ,wille ,stajnie i wozownie. W Zbiorach Grimmweld odnajdziemy ścianę z kolekcją  bajek braci Grimm zebranych z całego świata  .

Widok tarasu widokowego na park
Widok tarasu widokowego Muzeum Grimmwelt na Frankfurter Straße


Słownik niemiecki (Deutches Wörterbuch)

Obok informacji związanych z życiem i bajkami braci Grimm znajdziemy historię stworzenia niemieckiego słownika. BRACIA GRIMM byli nie tylko pisarzami ale też uczonymi językoznawcami. Najwybitniejszym ich dziełem był Słownik niemiecki (Deutsches Wörterbuch, DWB) ,bracia Grimm rozpoczęli wspólną pracę nad Słownikiem niemieckim w 1838 roku .Publikacja została rozpoczęta w 1852 roku była kontynuowana aż do 1961 roku.. Bracia szacowali swój czas pracy na 10 lat i nie więcej jak 6 czy 7 tomów. Niemiecki słownik (DWB )jest pierwszym słownikiem w historii, w którym zawarto również   przekleństwa .

Wilhelm Grimm zmarł w 1859 roku i zdarzył tylko opracować literę D .Natomiast Jacob Grimm opracował litery A,B,C,E,F (nie w całości) doszedł do słowa“frucht” (“owoc”). Pierwszy tom wydano w 1854 roku. Słownik ukończono dopiero w 1961 roku ,aż po 123 latach od zapoczątkowania go przez obu braci. Składa się z 32 tomów

Pierwsze słowniki języka niemieckiego.

Muzeum jest podzielone na 25 części które są nazwane literami ze słownika niemieckiego.

Tu znajdziemy Światowe dziedzictwo dokumentów i książek  miedzy innymi  odręczne kopie braci Grimm
Są to  najcenniejsze skarby.

Weisthümer -Mądrości- Kolekcja mądrości spisanych przez Jacoba Grimma składajaca się z 7 tomów.
Najcenniejsze pierwsze wydania bajek Braci Grimm z roku 1812 (tom I) i w roku 1815 (tom II)

Instalacja przedstawiająca las ,słychać śpiew ptaków i inne odgłosy . Gdy przechodzimy pomiędzy niby drzewami możemy usłyszeć głosy lub szepty nas przywołujące.

 

Domek z bajki Jaś i Małgosia

Życie braci Grimm w Kassel

BRACIA GRIMM urodzili sie w Hanau . Po śmierci ojca na prośbę matki wyjechali do ciotki w Kassel. Matka braci Dorothea z domu Zimmer była córką radcy kancelarii Johanna Hermanna Zimmera z Kassel. Ciotka Henriette Philippine Zimmer odegrała w ich życiu bardzo dużą rolę i zadbała o ich edukację. Do Kassel przyjechali w 1798 roku  gdzie ukończyli Gimnazjum im. Fryderyka (Friedrichsgymnasium). Po śmierci matki w 1808 roku to ciotka  pomagała braciom . Ciotka Henriette była  nadworną damą Landgräfin ,która była żoną  Landgrafa Hesji późniejszego elekta Wilhelma IX./I. A więc ciotka była nadworną damą i powiernicą Wilhelminy Karoliny Duńskiej.

Kolekcja pamiątkowych zdjęć rodziny
Gabloty z notatkami i rysunkami i zdjęciami braci Grimm .Mieszkanie na Marktgasse 17 w  Kassel
Kolekcja przedmiotów osobistych i mebli z mieszkania braci Grimm.

Książeczki ze skrupulatnie  zapisanymi wydatkami miedzy innymi na ślub siostry Charlotte Amalie Grimm w 1822 roku.

Na ścianie olbrzymia instalacja przedstawiająca  “Opowieści ze stołu bankietowego”Antoniego Miralda.

Notaki i rysunki-  Ludwig Emil Grimm

Na zdjeciu plan mieszkania braci  na Wilhelmshöhe Torwache Kassel gdzie BRACIA GRIMM mieszkali na ostatnim piętrze w latach 1814-1822.

Obrazek  namalowany przezy Ludwiga Emila Grimm przedstawia widok z okna na Bellevuelstrasse w Kassel gdzie mieszkał jakiś czas  Wilhelm Grimm.

W Kassel Bellevuestrasse  kilkakrotnie zmieniano nazwę ulicy. Nazywała się Weinbergstrasse,Prinz-Georg-Strasse i wreszcie Schöne Aussicht (obecnie).

Gablota z baśniami o Kopciuszku czy Czerwonym Kapturku
Czerwony Kapturek 1899
Grimmwelt od strony parku

Informacje praktyczne 

Muzeum Czynne:

poniedziałek -niedziela ( od 10 -18)

piątek 10:00 – 20:00

poniedziałek -zamknięte


Cennik:

Dorosły-10 Euro (ulgowy-7 Euro)

Bilet rodzinny -25 Euro

Cennik : tutaj


Adres:

Weinbergstraße 21
34117 Kassel


Ernest Koch – pisarz

Koło muzeum odnajdziemy tablicę pamiątkową poświęconą pisarzowi urodzonemu w Hessen niedaleko Borken

Opisał on swój  najpiękniejszy punkt widokowy w mieście w swojej książce  „Prince Rosa Stramin” – wydanej w Kassel w 1834 roku . Między innymi napisał :

„… Piszę te wiersze w piękny wiosenny poranek, kiedy siedzę w Kassel na wzgórzu przed Frankfurter Tore w altanie publicznego ogrodu ….. Mam złoty, święty, śpiewający wiosenny poranek przede mną ….. W oddali woła prorocza kukułka, a przez góry słychać słabe i zmęczone strzały. Ciemna łąka leży po lewej stronie z wielkimi grupami drzew i bujnymi wierzchołkami drzew, a po prawej na tle fal leśnych i pełna miękkie pnie drzew zamku Wilhelmshöher, a dalej Löwenburg, na wpół ukryty i skromny, jak zwiędły kwiat miłosnej pamięci przyklejonej na piersi Wilhelmshöhe … “

Tablica pamiątkowa na cześć pisarza Ernesta Kocha

Balkon z widokiem na Kassel

Z kawiarni w Grimwelt możemy podziwiać piękny widok na Kassel Frankfurterstrasse  przez olbrzymie panoramiczne okno.Możemy też wejść na sam dach muzeum gdzie również możemy podziwiać widoki.

Punk widokowy na KASSEL  WEINBERG i Park Karsaue

Frühstückspavillon koło Neue Galerie

 

Tablica pamiątkowa na temat życia w KASSEL braci Grimm oraz  DOROTHEA VIEHMANN i  bajki jakie opowiedziała braciom.

Most możemy łatwo przedostać się od strony Grimmwelt do Neue Galerie i Palais Bellevue oraz do pięknego Parku  Karsaue z zamkiem w środku Orangerie 

Regnerus Engelhard (ur. 30 października 1717 r. W Kassel, † 9 grudnia 1777 r. W Kassel-Oberneustadt) był heskim urzędnikiem, pisarzem i topografem.

Frühstückspavillon koło Neue Galerie
Frühstückspavillon koło Neue Galerie

Źródlo :  Wikipedia i strona Grimmwelt,

http://regiowiki.hna.de/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!