Francja,  Frejus,  Lazurowe Wybrzeże,  PODRÓŻE

Frejus (Forum Julii)

Trochę historii

Frejus (Forum Julii) pamięta jeszcze czasy  Juliusza Cezara. Miasto znajduje się w departamencie Var. Położone u ujścia rzeki Argens u samego  podnóża Esterel.

Frejus prawdopodobnie zostało założone  w 49 roku p.n.e. przez Juliusza Cezara. Następnie  za czasów Oktawiana Augusta został  zbudowany port . Frejus zostało jednym z bardzo ważnych punktów handlowych na szlaku Aurelia. Szlak ten prowadził aż od Rzymu do Arles. Był drugim po Marsylii ważnym portem rzymskim w regionie.

Miasto Frejus sąsiaduje (przez rzekę Pédégal), z miejscowością wypoczynkową SAINT-RAPHAËL.


Zabytki

Do dziś zachowały się fragmenty rzymskiej obecności we Frejus  takie jak rzymski amfiteatr (Arènes de Fréjus).   A także  fragmenty akweduktu i fortyfikacji portu oraz piękna  KATEDRA SAINT-LÉONCE DE FRÉJUS


Rzymski amfiteatr (Arènes de Fréjus)

Plan Amfiteatru

 

 

Pozostałości rzymskiego akweduktu

 

Park Aurelienne jest to dość duży park w którym znajdziemy pozostałości rzymskiego akweduktu . Znajdziemy tam też zabytkową willę .

 

Gotycka  KATEDRA SAINT-LÉONCE DE FRÉJUS

Katedrze poświęciłam osobny wpis.


Plac Lecha Wałęsy

Blisko katedry znajduje się  Plac Lecha Wałęsy. Prawdę mówiąc przechodziłam tam parokrotnie i nie zorientowałam się że to tam .Tak bardzo niepozorne i mało interesujące usytuowanie niby placu . Praktycznie jest to tylko tabliczka na ścianie informująca ,że jest to właśnie tutaj. Spodziewałam się  bardziej interesującego miejsca. Trzeba szukać i rozglądać się po budynkach żeby w końcu trafić na tą tablicę .

Plac Lecha Wałęsy


Frejus dzisiaj

Pomnik Juliusza Agricoli  , który urodził się 13 czerwca 38 roku we Fréjus, stoi przy placu o jego imieniu .

Pomnik Juliusza Agricoli

 

Plan miasta

Distillerie – spółdzielnia winiarska

Pomnik Marca-Antoine-Madeleine Désaugiers– francuski kompozytor, dramaturg i pisarz.

LA MAIRIE -Ratusz

Uliczki Frejus

 

Uliczki Frejus
Atelier na jednej z uliczek Frejus

 

 

Sklepik z pamiątkami .Pięknie wejście


 

Niektórzy nie polecają zwiedzania Frejus. Faktycznie jest bardzo mało miejsc do zwiedzania i miasteczko można bardzo szybko obejść ,oczywiście mówię tu o tej historycznej części . Jeśli cenisz sobie spokój to tak , nie ma tu tylu turystów co w NICEAIczy SAINT-TROPEZ.

Plan miasta Frejus
Plan historycznego centrum Frejus

Jeśli interesujesz się historią to także tak . Mnie urzekła Gotycka katedra (Cathédrale Saint-Léonce de Fréjus) dlatego chcę jej poświęcić osobny rozdział.

I oczywiście piaszczysta plaża z licznymi palmami dającymi schronienie przed słońcem ,dla tych którzy tego potrzebują . Mim zdaniem plaża Frejus-Saint Aygulf jest jedną z lepszych plaż na Lazurowym Wybrzeżu. Oczywiście zdaję sobie sprawę ,że wiele osób może uważać inaczej . Byłam jednak z rodziną na wielu plażach , nawet SAINT-TROPEZ ,osławionej Plaży Milionerów i nie była to plaża która by mnie urzekła od pierwszego wejrzenia . Plaża w Nicei ,oczywiście piękna ale bardziej kamienista, każda plaża ma swoje plusy i minusy .Każdy musi sam znaleźć swoją ukochaną plaże. Zawsze wracaliśmy na plaże we Frejus – Saint Aygulf ,tu czuliśmy się najlepiej . Polecam dla rodzin z małymi i dużymi 🙂 dziećmi i dla wszystkich innych urlopowiczów 🙂

Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona miasta

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!