Hessen,  Niemcy,  PODRÓŻE,  Witzenhausen-Zamek Berlepsch

Zamek Berlepsch -Witzenhausen

Zamek znajduje się w Hessen ( niecałe 40 km ,około 40 minut jazdy samochodem od KASSEL). Kilkaset metrów od granicy państwowej z Dolną Saksonią z pięknym widokiem na dolinę Werra.

Historia tego zamku sięga XIV wieku a więc ma ponad 650 letnia historię .Zamek został zbudowany za czasów Arnolda von Berlepscha ( w latach 1368-1369).Niestety jego syn zmarł bezdzietnie i zamek odziedziczył daleki krewny z tego rodu.

Dzieje zamku to następna burzliwa historia , został zniszczony przez wojska heskie w 1400 roku a potem odbudowany .Został splądrowany w czasie wojny trzydziestoletniej. Jednak obecny kształt uzyskał dopiero pod koniec XIX wieku. Wtedy został gruntownie przebudowany i remontowany  dzięki poecie Karlowi  Graf von Berlepsch i ornitologowi Hansowi Graf von Berlepsch. Zamek jest własnością prywatną.

Do zamku prowadzą trzy bramy .Nad pierwszą zewnętrzną bramą znajduje się herb dwóch linii Berlepschów .

Hans von Berlepsch zakładał na zamku kolekcję ornitologiczną natomiast Karl Graf von Berlepsch zapraszał i gościł na zamku grono znanych poetów.

Dziedziniec

Brama prowadząca na wewnętrzny dziedziniec oraz do parku na za dziedzińcem. Zamek był nawet schronieniem dla znanych poetów, między innymi Goethego.

Ród Berlepsch to niemiecka rodzina szlachecka z Hesji.Rodzina podobno wywodzi się z Węgier a do Niemiec przybyli  za panowania cesarza Ottona III.Z tego rodu wywodzi się wielu znamienitych członków ,miedzy innymi :

  • Emilia von Berlepsch (z domu von Oppel; 1755–1830), niemiecka pisarka i podróżniczka
  • Karolina von Berlepsch (1820–1877), hrabina von Berg, trzecia, morganatyczna małżonka księcia elektora Hesji-Kassel Wilhelma II. Związek morganatyczny to małżeństwo  zawarte przez członka rodu arystokratycznego z osobą uznawaną za będącą niższego stanu
  • hrabia Hans von Berlepsch (1850–1915), ornitolog, badacz i naukowiec( dzięki niemu pod koniec XIX wieku odnowiono i wyremontowano zamek )
  •  hrabia Karl von Berlepsch (1882–1955), poeta i pisar
  • oraz baron Hans Herman von Berlepsch  (1843–1926), pruski minister, prawnik, polityk, reformator socjalny.Był on pierwszym starostą katowickim-(KATOWICE)

Historia Hansa Hermana von Berlepsch zaprowadziła mnie z Hesji do mojego rodzinnego miasta -Katowice. Był on pruskim politykiem oraz  pierwszym starostą katowickim.Wywodził się z heskiej rodziny szlacheckiej.Przez pięć lat od 1872 do 1877 roku pełnił urząd. Jego żoną była Franciszka Tiele-Winckler ,pochodziła ona z rodziny magnatów przemysłowych i ziemskich.. Teść Berlepscha był właścicielem wielu dóbr ziemskich .

Wejście do zamku


Widok od strony ogrodu.


Adres:

 Berlepsch 1, 37218 Witzenhausen


Czynne:

od środy do niedzieli – od 10-17


Cennik:

Dorośli oraz młodzież od 12 lat -4 Euro

Dzieci do 12 lat -3 Euro

poniżej 4 lat: wstęp bezpłatny

Kupon zniżkowy: tylko gdy jest otwarta  restauracja – minus 2 Euro opłaty za wstęp


Na zamku znajduje się również restauracja ora taras zamkowy gdzie możemy zjeść posiłek

Restauracja czynna :

Środa i czwartek od 17:30 do 21:00

Piątek i sobota: od 12.30 do 21.00

W niedziele i święta: od 12:00 do 21:00


Wycieczka po zamku:

Środa i czwartek: 15:00 (tylko od kwietnia do grudnia)

Piątek: 15:00

Sobota, niedziela i święta: 12:00, 14:00 i 16:00

Bez wcześniejszej rezerwacji !


Zamkowa kaplica

Do zamku należy park pochodzący z XVIII wieku i ma cechy angielskiego ogrodu krajobrazowego. Neogotycka kaplica zamkowa z 1893 roku znajduje się zaraz niedaleko zamku w parku. Odnajdziemy tam mały rodzinny cmentarz przy kaplicy.

Ogród Park został założony pod Emilie von Berlepsch około 1800 roku.

 

Zabytkowy Cmentarz

* 5.1.1791Carl von Berlepsch, † 26.1.1848 Berlepsch

Strona zamku: Zamek Berlepsch


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiowiki
Oficjalna strona mhk (Museumslandschaft Hessen Kassel)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!