Hessen,  Kassel,  Lutherplatz,  Miasta umarłych,  Niemcy,  PODRÓŻE

Lutherplatz i zabytkowe XVIII -wieczne groby

Lutherplatz

Na placu Lutherplatz w samym centrum Kassel przy Lutherstrasse, Rudolf-Schwander-Straße,Mauerstraße  znajduje się Kościół Lutherkirche .Otoczony bardzo starymi grobami między innymi matki BRACI GRIMM oraz innych członków rodziny a także innych ważnych osobistości zasłużonych dla miasta.

Wśród pomników nagrobnych odnajdziemy grób siostry braci Grimm, mauzoleum elektry Wilhelmine Karoline oraz  grób ostatniego elektora Hesji Friedricha Wilhelma I oraz Heinricha Christopha Jussowa (architekta i projektanta ogrodów w Kassel – BERGPARK WILHELMSHÖHE  rozbudował obiekty wodne w parku górskim ,jest również odpowiedzialny za ZAMEK LOWENBURG Stworzył także staw zamkowy – Lac.


Lutherkirche

Ten luterański kościół jest jednym z najwyższych budynków w mieście (76 metrów) z 1897 roku wraz  grobami nie jest otoczony żadnym płotem .Wygląda bardziej jak park miejski tyle tylko ,że stoją na nim w różnych miejscach groby . Szkoda tylko,że znajduje się tak blisko ulicy . Alejkami podążają ludzie  spieszący na zakupy lub do pracy ,mało kto zwraca uwagę na te zabytkowe groby.


Zabytkowy cmentarz

Cmentarz powstał w 1561 lub 1564 roku(z dwóch różnych źródeł ) i służył do 18 czerwca 1843 roku do pochówków. Musiał zostać zamknięty i zastąpiony głównym cmentarzem przy Holländische Straße HAUPTFRIEDHOF – CMENTARZ Tam również odnajdziemy grób braci  Wilhelma i Jacoba Grimm oraz dalszej rodziny a także zasłużonych mieszkańców Kassel.

Mimo ,ze cmentarz został zamknięty w 1843 roku to pochowano tam jeszcze w 1854 roku księżniczkę Karoline Friederike Wilhelmine z Hesji  oraz w 1876 roku ostatniego elektora Hesji Friedricha Wilhelma I.

Wiele nagrobków jest bardzo zniszczonych , na niektórych trudno odczytać litery ,ale mimo wszystko ten mały zabytkowy cmentarz to wspaniała historia miasta .Podobno jeszcze przed II Wojną Światową , grobów było więcej, jednak nie przetrwały.W Kassel znajduje się  Muzeum Kultury Cmentarnej (Museum für Sepulkralkultur) w Kassel gdzie przeniesiono liczne zabytki.

Cmentarz znajdował się kiedyś poza murami miasta, mur został zburzony dopiero kiedy zaczęto budowę kościoła.Sam cmentarz jest bardzo stary ,znajdziemy tu nagrobki z XVIII wieku ,jednak te wcześniejsze sprzed wojny siedmioletniej nie przetrwały do naszych czasów.

Natomiast tutaj na Lutherplatz odnajdziemy jak już wcześniej wspominałam mauzoleum elektry Wilhelmine Karoline oraz grób elektora Hesji Friedricha Wilhelma I oraz Heinricha Christopha Jussowa( architekta ,który miał zaszczyt spocząć obok rodziny)

  • Księżna Wilhelmina Caroline z Danii i Norwegii była małżonką Landgravine Hesse-Kassel.Później Elektorką Hesse-Kassel przez małżeństwo z Williamem I – elektorem Hesji. Na marginesie dodam ,że był on jej kuzynem i jednym z najbogatszych władców w tamtym czasie. Wilhelmina była córką Fryderka V z Danii  i jego pierwszej żony LudwikiLouise z Wielkiej Brytanii ( córka króla Wielkiej Brytanii- Jerzego II ).Natomiast Wilhelm I, elektor Hesji (był synem Fryderyk II -Langrafa Hesji i  Księżniczka Mary z Wielkiej Brytanii (również córki króla Wielkiej Brytanii- Jerzego II) .Okazuje się więc ,że matki małżonków były siostrami a różnica wieku tylko rok , były one najmłodszymi córkami króla Jerzego II .Król Jerzy II był więc dziadkiem dla obojga .Oboje od najmłodszych lat spędzali czas razem gdy podczas wojny siedmioletniej zostali ewakuowani na dwór królewski w Danii.Zadecydowano już w dzieciństwie ,że zostaną małżeństwem. Oczywiście wiadomo ,że często były zawierane małżeństwa z bliskim pokrewieństwem z powodów głównie politycznych i oczywiście majątkowych .Jednak czytając takie historie w dalszym ciągu trudno jest mi to zrozumieć.
Wilhelmine Carolinee elektorka z Hessen-Kassel (1747–1820)
  • Auguste Friederike Christine von Hessen (1780-1841), żona elektora Wilhelma II  i jej córki Karoline Friederike Wilhelmine (1799-1854) 
  • Augusta Pruska-landgrafowa Hesji-Kassel

Hrabina Luise von Hessenstein (1804-1829) 


Rodzina Grimm

Tu znajdują się groby rodziny Grimm.Najważniejszym z grobów będzie grób matki Braci Grimm -Dorothea Grimm matki dziewięciorga dzieci w tym słynnych Braci Grimm ( Jacoba i Wilhelma).To ona po śmierci swojego męża wysłała chłopaków do ciotki mieszkającej w Kassel .Tak zaczęli chodzić do  „Lyceum Fridericianum” w Kassel. Grób jest Honorowym grobem miasta Kassel.

Grób matki Braci Grimm -Dorothea Grimm Honorowy grób miasta Kassel

Charlotte Amalie Grimm (1793-1833).Ukochana siostra Lotte jak mówili o niej bracia Grimm ,była ona żoną ministra wyborczego Ludwiga Hassenpfluga.

Grób siostry Braci Grimm -Charlotte Amalie Grimm (1793-1833)

Bliżej wejścia do kościoła po lewej stronie ( patrząc od wejścia ), znajduje się grób Marie Elisabeth Grimm ( 1803 – 1842), była żoną brata Grimmów i-malarza Ludwiga Emila Grimma( on sam jest pochowany na cmentarzu głównym w Kassel HAUPTFRIEDHOF -CMENTARZ


Inne zabytkowe pomniki

Jost Bürgi -(1552-1632) wielki matematyk i odkrywca logarytmów oraz zegarmistrz elektoratu. Na jego nagrobku widnieje napis wypukłymi literami:

Na tym cmentarzu jest pochowany
landgraf Hesji i
cesarscy zegarmistrzowie i matematycy
Jost Bürgi
urodzony 28 lutego 1552 w Lichtensteig w Szwajcarii
zmarł 31 stycznia 1632 w Kassel.
1579 – 1604, aw późniejszych latach aktywny w Kassel
jako genialny konstruktor przyrządów pomiarowych
i niebiańskie globusy, budowniczowie
najdokładniejsze zegary z XVI wieku,
Wynalazca logarytmów.

Christian von Eschwege ( 1793 – 1821) był porucznikiem w wojnie z Napoleonem i Jagdjunkerem. Ostatni rycerz śmierci (czarny rycerz) z rodu Hesji na pogrzebie księcia elektora Hesji-Kassel Wilhelma I. Pochodził ze szlachty heskiej z Eschwege.

Carl Schomburg był pierwszym burmistrzem Kassel i przewodniczącym parlamentu landu Hesji. Schomburg pochodzi z Grebenstein w jego rodzinnym mieście znajduje się ulica jego imienia.

Karl-Friedrich Gerstäcker (1788-1825) był znanym śpiewakiem operowym i aktorem dawnego teatru nadwornego w Kassel.


Grób Reichenbacha/Reichenbachgrab

Oprócz grobów Grimm na cmentarzu znajdziemy okazały grobowiec- tak zwany grób Reichenbacha. Zdobią go cztery anioły odlane z brązu . Jest to jeden z najpiękniejszych grobów niemieckich dzieci .Anioły zostały stworzone przez Wernera Henschela.

Grób Reichenbach: hrabia Wilhelm von Reichenbach (1815-1822), nieślubny syn elektora Wilhelma II oraz jego matki ,którą  była Emilie Ortlöpp, późniejsza hrabina von Reichenbach (1791-1843)


Grobowiec

Najbliżej ulicy stoi kamienny sarkofag stoi na podstawie o wysokości około dwóch metrów.

Małżeństwo Friedericke von Schmerfeld z domu Gissot ( 1764-1821) i Georg van Schmerfeld (1759-1823).Schmerfeld był prawnikiem i wysokim urzędnikiem administracyjnym, służył w służbie landgrafów Hesji – Kassel .Podniesiony do szlachty uzyskał prawo do miejsca spoczynku dla swojej żony i siebie, obok miejsca spoczynku elektorów i landgrafów. Friedericke była córką osobistego lekarza landgrafa. Małżeństwo pozostało bezdzietne.


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt
Oficjalna strona mhk (Museumslandschaft Hessen Kassel)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!