Cmentarz zamkowy w Nicei,  Francja,  Genealogia,  Lazurowe Wybrzeże,  Miasta umarłych,  Nicea

Zabytkowy cmentarz na wzgórzu zamkowym w Nicei

Cmentarz zamkowy

Na zamkowym wzgórzu w NICEI znajdziemy kolejny piękny cmentarz z wieloma interesującymi pomnikami i grobowcami. Ze wzgórza zamkowego rostaczy się z każdej strony piękny widok na miasto. Cmentarz powstał pod koniec XVIII wieku w miejscu znajdującej się kiedyś na wzgórzu cytadeli. Wojskowa twierdza istniała od XI wieku aż do momentu gdy została w końcu zdobyta  w 1705 roku przez wojska francuskie, a potem zniszczone na rozkaz Ludwika XIV w 1706 roku.Warto  tutaj zajrzeć i spokojnie odetchnąć od turystycznych miejsc w mieście. Znajdziemy tu niesamowite widoki na całą panoramę miasta, duży park oraz piękny wodospad gdzie również możemy spędzić czas.

Możemy również przejść się na  cmentarz podziwiając niesamowite pomniki. W późniejszym czasie powstał obok cmentarza zamkowego również cmentarz żydowski. Wiele grobowców to piękne i majestatyczne budowle i piękne pomniki nagrobne z różnych stylów i epok. Grobowce i pomniki nagrobne opowiadają nam historię Nicei i jej mieszkańców. Na cmentarzu pochowano zasłużonych dla miasta oraz zwykłych mieszkańców Nicei oraz wielu obcokrajowców.

Kaplica św. Trójcy

Znajdziemy tam pomnik upamiętniający aż 200 ofiar które zginęły poczas pożaru Opery w Nicei w 23 marca 1881 roku. Pożar rospoczął się przed samym rozpoczęciem tragicznej opery ” Łucji z Lammermooru “. Opera spłonęła doszczętnie.

Pomnik upamiętniający aż 200 ofiar które zginęły poczas pożaru Opery w Nicei w 1881 roku

Cmentarze często są odwiedzane gdy zostaną tam pochowane znane osoby. Jednak warto nie tylko z tego powodu wybrać się na piękne, zabytkowe cmentarze ale również ze względu na ich architekturę. Niektóre są niesamowite ze swoimi posągami ,rzeźbami przedstawiają nam ludzi zrozpaczonych, zamyślonych lub nawet zajętych jakąś czynnością. Cmentarz zamkowy w Nicei składa się z kilku sektorów po których przemieszczamy się wspinając się po schodkach na kolejny sektor. Na samej górze znajdują się bardzo duże grobowce rodzinne z majestatycznymi rzeźbami.

Pochowona tu również zasłużonych dla miasta Nicea notabli ,malarzy ,architektów ,inteluktualistów czy burmistrzów. Na cmentarzu cały czas odbywają się pochówki. Między innymi są tu pochowani :

Emil Jellinek-Mercedes- przedsiębiorca i przemysłowiec, inicjator powstania niemieckiej marki samochodowej Mercedes w 1902 roku. Nazwę zawdzięczamy imieniu jego córki.

Grobowiec rodziny de Lenval-Pochodzący z Warszawy przemysłowiec Leon Władysław Loewenstein-Baron de Lanval i jego żona Maria Helena z Kronenbergów założyli w Nicei w 1884 roku przychodnię dla ubogich dzieci.Tym gestem chcieli upamiętnić swojego zmarłego w 1883 roku synka. 

Léon Gambetta- jedna z najważniejszych postaci politycznych pierwszych lat III Republiki Francuskiej.


Genealogiczna pasja

Zajmuje się genealogią więc moje poszukiwania i zwiedzanie cmentarzy ma często związanek z poszukiwaniami ciekawych pomików i historii z nimi związanych. Poszukiwania przodków, ich pochodzenie, relacje rodzinne. To zainteresowanie to pasja na lata jeśli nie stracisz cierpliwości. Sama na własnej skórze przekonałam się jak takie poszukiwania mogą być trudne. Dlatego cieszę się , że pomagają nam w tym  strony internetowe zajmujące się tą tematyką jak Genealodzy.pl.
Osobiście korzystam z tej strony systematycznie, znajdziecie tam wiele zdigitalizowanych, zarchiwizowanych akt metrykalnych.
Nie zniechęcajcie się jeśli jakiegoś aktu jeszcze nie ma, na pewno kiedyś się pojawi. Dlatego takie poszukiwania wamagają cierpliwości. W kilku swoich artykułach wskazuję jak można takie poszukiwania rozpocząć.

Cmentarze zazwyczaj nie są chętnie odwiedzane bo kojarzą nam się jedynie ze śmiercią. Są jednak piękne zabytkowe cmentarze jak np. ten w Nicei czy CMENTARZ ZAMKOWY – LE CIMETIÈRE DU VIEUX CHÂTEAUMENTON, które warto odwiedzić nawet nie mając tam żadnych swoich bliskich, ale będąc w tych miastach warto na nie zajrzeć. Wiele z nich to architektoniczne perełki z gotyckimi pomnikami, pięknymi rzeźbami. To dzieła sztuki sepulkralnej gdzie wiele pomników zostało wykonanych przez słynnych artystów i architektów.

W wielu krajach odnajdziemy takie wspaniałe zabytkowe cmantarze, które swoim wyglądem wręcz zachwaycają. Ogromne monumenty, wspaniałe pomniki bogato zdobione rzeźbami i posągami spawiają, że zwalniamy nasz ciągly bieg i pęd przez życie. Zatrzymujemy się wtedy, aby podziwiać piękno ukryte w marmurze i kamieniu.


Monumentalny pomnik rodziny François Grosso

Na cmentarzu jest wiele wspamiałych pomników i monumentów. Jeden z nich wyróżnia się chyba najbardziej. Niesamowity pomnik rodziny filantropa Françoisa Grosso górujący nad innymi pomnikami robi ogromne wrażenie. François Grosso był przedsiębiorcą, prezesem Sądu Handlowego oraz członekiem stowarzyszeń. Był zasłużonym przedastawicielem dla rozwoju swojego miasta. Miasto Nicea zostało jego spadkobiercą ,przekazał miastu większość swojej fortuny w postaci kilku budynków. Został pochowany w grobie wzniesionym dla swoich dzieci, które zmarły przedwcześnie. Ogromny pomnik powstał dla dwójki jego dzieci,które zmarły w wieku 4 i 10 lat. Na górze kolumny stoi ogromny anioł.


Otton Dunin Rajecki hebu Łabędź

Ciekawym znaleziskiem dla mnie był grobowiec Ottona Dunin Rajeckiego syna Franciszka zmarłego 5 marca 1838 roku w Nicei. Zmarł w wieku 18 lat przybywając do Nicei prawdopodobnie na podleczenie zdrowia. Pochodził z szanowanego rodu Dunin Rajecki hebu Łabędź pochodzącej z Koszelewa (w obwodzie grodzieńskim na Białorusi).

Ostatnim męskim właścicielem Koszelewa z tego rodu był w XIX wieku był ojciec Ottona- Franciszek Dunin-Rajecki, marszałek nowogródzki. Franciszek miał jedynego syna Ottona i trzy córki Aleksandrę, Ludwikę i Józefinę. Ich dobra obejmowały 1000 ha ziemi

Najstarsza Ludwika wyszła za mąż za Józefa Wereszczaka herbu Kościesza,który był bratem ukochanej Adama Mickiewicza (Maryli Wereszczakówny) Ludwika otrzymała Rajcę i Miratycze. Aleksandra była najmłodsza otrzymała Koszelewo i zmarła bezdzietnie. Józefina Maria otrzymała w posagu Niańków. 

Na pomniku możemy odczytać prośbę o pozdrowienie

“1861 roku Marca 22 dnia siostrzan przywiązany Albert Umiastowski pamiątką to miejsce uczcił.

13 grudnia pomnik odnowił. Ziemię na wieczność kupił przywiązany siostrzeniec Władysław Umiastowski.”

Po śmierci Aleksandy majątek przejmuje jej siostrzenic Władysław Umiastowski herbu Roch (syn Józefiny i Kazimierza Umiastowskiego),ten który potem zadbał o grób Ottona w Nicei. Hrabia Umiastowski był  zamożnym ziemianinem, właścicielem licznych dóbr na Litwie i dzisiejszej Białorusi oraz w Królestwie Polskim. Niestety i żona Władysława była bezdzietna, przepisała ona majątek na cele społeczne.


Zabytkowy cmentarz żydowski w Nicei

Na cmentarz żydowski prowadzi osobne wejście. Znajdują się w nim groby wielu wybitnych postaci żydowskich regionu, w tym rabinów, artystów i intelektualistów. Na cmentarzu znajduje się wiele bardzo starych pomników. Na cmentarzu stoi mały budynek z dwoma marmurowymi urnami przy drzwiach na postumentach. Umieszczono na nich inskrypcje.

„Ta urna zawiera prochy naszych męczenników zabitych w komorach gazowych i piecach Auschwitz”. Druga urna zawiera „mydło zrobione z tłuszczu ludzkiego przez Niemców III Rzeszy z ciał naszych braci deportowanych”.

 

AdresAll. François Aragon, 06300 Nice, Francja


Galeria Cmentarz zamkowy w Nicei


Zajrzyj do wpisów o poszukiwaniach genealogicznych

 

Genealogia – poszukiwania przodków – Drzewo genealogiczne

 


Źródło: Wikipedia oraz oficjalna strona Nicea

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!