Gondole w Wenecji,  Karnawał w Wenecji,  Most Rialto,  Most Westchnień,  Mosty - gondole i karnawał w Wenecji,  Mosty w Wenecji,  PODRÓŻE,  Wenecja,  Wenecja Euganejska,  Włochy

Wenecja – Mosty ,gondole i karnawał

Czy znasz historię Wenecji ? Wenecja to nie tylko tak zwane miasto miłości ,miasto na wodzie .Wenecja na jeden dzień?

Niestety nie poznamy Wenecji w jeden dzień ,taka jest niestety smutna prawda.Ledwie na nią zerkniemy, przebiegniemy przez nią jak tornado .Jeden dzień to zbyt mało aby poznać te piękne miasto o bardzo bogatej historii.Mimo wszystko jeśli dysponujemy tylko jednym dniem na zwiedzenie Wenecji to oczywiście jak najbardziej warto ją odwiedzić.

Przez ponad tysiąc lat (726–1797) miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która była jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego.Te wspaniałe miasto z bogata historią jest jednym z najcenniejszych miejsc na liście światowego dziedzictwa.Miasto zostało założone już w 452 roku ,jest to miasto położone na bagnistych wyspach otoczone Laguną Wenecką .

Widok na Bazylikę Santa Maria della Salute

Miasto mostów

Mostów ponoć jest ponad 400 ,wliczając w to mniejsze mosteczki , kładki łączące weneckie uliczki i przejścia. Część z nich jest zabytkowa ,inne są bardziej nowoczesne .Łączą aż 117 małych wysp i 150 kanałów !

Aż 300 z tych weneckich mostów jest zbudowanych z kamienia,pierwotnie mało który posiadał poręcze. Powstały one dopiero ze względu na bezpieczeństwo turystów.Znajdziemy tu okazałe mosty ,najbardziej znane i oblegane przez turystów jak :Most Rialto czy Most Westchnień.

Sama Canale Grande czyli cieśnina w kształcie odwróconej  litery S w Wenecji ma długość około 4 km. Dzieli ona Wenecję na dwie połówki z trzema dzielnicami po obu stronach .Sama cieśnina połączona jest czterema dużymi mostami :Most Akademii (wł. Ponte dell’Accademia), Most Bosych (wł. Ponte degli Scalzi),Most Rialto (wł. Ponte di Rialto)-najstarszy z mostów oraz Most Konstytucji (wł. Ponte della Costituzione)

Odnajdziemy mosty bogato zdobione na których turyści uwielbiają robić sobie zdjęcia ,ale są też mosty mniej zdobione, skromniejsze,łączące kanały aby dogodnie się przemieszczać.Często są to proste kładki łączące ze sobą wąskie uliczki.


Najsłynniejsze mosty Wenecji

Most Westchnień jest pierwszym mostem na który prawdopodobnie traficie jeśli przypłyniecie statkiem przez Lagunę Wenecką z SOTTOMARINA tak jak my. Pisałam o tym we wpisie poniżej:

Rejs statkiem po Lagunie Weneckiej

Most Westchnień

Najsłynniejszy i najbardziej znany most w stylu barokowym to Most Westchnień (wł.Ponte dei Sospiri),jego budowę ukończono w 1614 roku .

To właśnie przez ten most przechodzili skazańcy z Pałacu Dożów do dawnego więzienia .Jest to most zamknięty i zadaszony,zdobi go płaskorzeźba  z postacią Sprawiedliwości i herb doży Marina Grimaniego .Jak głosi legenda nazwa mostu powstała przez smutne westchnienie ostatni raz spoglądających przez małe kraty na Wenecję więźniów , podążających  nim do sali sądowej. Przechodził nim  sam Giacomo Casanova urodzony właśnie w Wenecji.

Casanova był podejrzewany o szpiegostwo ale został skazany na pięcioletni wyrok za uprawianie czarów .W ten sposób został skazany i osadzony w I Piombi .Było to więzienie – cela pod ołowianym dachem Pałacu Dożów.Sala ta była pewną śmiercią dla skazańca gdyż latem dach celi nagrzewał się od słońca,a zimą doprowadzała do wyziębienia organizmu.

Casanovie udało się uciec wraz innym więźniem ojcem Marino Balbim przez dziurę w dachu.Najpierw uciekł do Niemiec potem do Francji ,Szwajcarii i Włoch aż 1765 roku trafił do Warszawy.Uwaga : Casanova stwierdził, że polki  są brzydkie.Chociaż moim skromnym zdaniem sam za urodziwy nie był:)

Gościł go sam Stanisław August Poniatowski,który potem podarował mu 200 dukatów ,aby ten mógł spłacić swoje długi. Casanovie udało się w końcu po wielu trudach wrócić do Wenecji ,jednak po ponownych problemach które wywołały skandal, kazano mu opuścić miasto ostatecznie. Zmarł na Zamku Duchcov w północno-zachodnich Czechach .


Most Rialto

Najstarszy spośród czterech dużych mostów łączących ze sobą oba brzegi Wenecji podzielone przez cieśninę Canale Grande.Ten majestatyczny most jest po prostu oblegany przez turystów ,znajdziemy  również w okolicy mostu wiele klimatycznych restauracji i knajpek. Korzystaliśmy z Restauracji Florida z pięknym widokiem na Most Rialto i mogę ja szczerze polecić. Oprócz wspaniałego widoku ,super lokalizacji  ,restauracja ma bardzo przystępne ceny od 10 do 35 Euro. Ale o tym jeszcze we wpisie o Wenecji .

Most ma długość 48 metrów i szerokość 22 metry. Majestatyczny łuk wspiera się z każdej strony na 6 tysiącach dębowych pali,wbitych w dno kanału. Kamienny most powstał w przeciągu trzech lat na przełomie  1588–1591 za kwotę 250 tysięcy dukatów zajmując miejsce po wcześniejszych drewnianych projektach ,które niestety się zawalały.Pierwszy drewniany most powstał w połowie XIII wieku.

Most Rialto z boku budynek Corte dei conti-Trybunał Obrachunkowy
Widok z Mostu Rialto
Widok na Most Rialto z restauracji Florida

Czarne łabędzie czyli gondole w Wenecji

Nieodłączna częścią  Wenecji są gondole które pełnią funkcje środka lokomocji na wodach laguny. Jest to najstarszy środek lokomocji na wodach laguny .Sama historia Gondoli sięga VII wieku i jest używana od czasów pierwszego doży Anafesta Paoluccia.

Gondole obecnie są atrakcja turystyczną w Wenecji ,ale kiedyś gondole służyły mieszkańcom głównie do transportu  towarów i ludzi ,miały zastosowanie bardziej praktyczne niż turystyczne. Godolierów w Wenecji jest tyle co mostów w Wenecji czyli ponad 400 ,głównie są to gondolierzy licencjonowani ale są też tzw. gondolierzy pracujący na czarno. Działa to podobnie jak np. firma taksówkarska w mieście i jakiś “czarny wilk” pracujący poza korporacją taksówkarską.

Gondole w Wenecji:

Home

Gondole przy Placu św. Marka – Gondole Stazio Danieli (Gondola Danieli)

Gondole Danieli


Przy moście Rialto znajduje się również postój gondolierów Gondole Rialto Carbon.W samej Wenecji znajdziemy wiele punktów  z których odpływają gondole : Gondole Dogana Vallaresseo,Gondole Santa Maria del Giglio,Gondole Bauer,Gondole San Tomà,Gondole Bacino Orseolo,Gondole Riva del Carbon,Gondole Santa Sofia.To te główniejsze stacje gondolierów , znajdziemy również wiele mniejszych. Najlepiej korzystać z gondoli oddalonych bardziej od największego ruchu turystycznego.

Gondole Rialto Carbon

Gondolierzy pływają w określonych rejonach do których są przypisani  i po nich mogą się poruszać. Są to często rejony oddalone od samego centrum turystycznego ,czyli od  Placu św. Marka gdzie odnajdziemy  najwięcej turystów.Jednak nie ujmuje to jakości i atrakcyjności w korzystaniu z gondoli wręcz może być nawet dla nas bardziej korzystne . Im mniej tłumów tym lepiej.

Ceny gondoli i vaporetto

Można również skorzystać nie tylko z przejażdżki gondolą ,ale również z taksówki czy tramwaju wodnego – vaporetto.

Najpopularniejsza linia to Linia nr 1 z Piazza di Roma,Kanałem Grande,Kanałem św. Marka do Lido.

I tak przykładowo przejażdżka tramwajem wodnym kosztuje 7,50 Euro  i jest ważny 75 minut po skasowaniu.Bilet dzienny -20 Euro/Dwudniowy -30 Euro /Trzydniowy -40 Euro

Rozkład jazdy w Wenecji

Przejazd gondolą to koszt od 80 do 100 Euro za gondolę na 6 osób .Przejażdżki wieczorne to koszt 100 Euro od gondoli.

Opłata za 30-minutową wycieczkę gondolą 80,00 € (maks. 6 osób)

  • Grupa 2- osobowa, 40,00 € za osobę
  • Grupa 4- osobowa, 20,00 € za osobę
  • Grupa 5- osobowa, 16,00 € za osobę
  • Grupa 6 osób , 13,33 € za osobę

Uwaga : nawet w Wenecji mogą powstać gondolowe korki .Moim zdaniem lepiej jest wybrać sprawdzony postój gondolowy oddalony od placu św. Marka .Najlepiej ze strony tutaj :

Giro privato in gondola

Możemy również skorzystać ze specjalnej aplikacji KiShare gdzie możemy wspólnie korzystać z gondoli lub taksówki wodnej .


Miasto Karnawału(Carnivale di Venezia)

Karnawał w Wenecji odbywa co roku od 6 do 16 lutego.Karnawał kończy się 40 dni przed  Wielkanocą ,dzień przed Środą Popielcową .Dzień ten jest znany jako Martedì Grasso -Ostatni Wtorek. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem tego karnawału są różnorodne  maski .

W Wenecji znajdziemy wiele  sklepików oferujących niesamowity zbiór różnorodnych kolorowych masek oraz wielu akcesoriów i strojów karnawałowych.Ceny są bardzo od bardziej dostępnych do bardzo wysokich.

Nie ma karnawału bez maski ,która jest nieodzownym symbolem tego święta.ich historia sięga XIII wieku i pierwotnie miały zastosowanie wśród lekarzy chroniących twarze przed chorymi.

Znajdziemy szeroki wybór masek:

Colombina –to maski zdobione złotem ,srebrem i często piórami,Maski te zakrywają tylko górną część twarzy z nosem i policzkami.

Pantalone-maska komiczna ,często przedstawiana jako smutny staruszek  z nosem jak dziób wrony.Maska ciemnego koloru z wydatnym zakrzywionym nosem. Klasyczna postać włoskiej sceny.

Dottore -czyli kostium lekarza Dżumy –jest to maska noszona właśnie przez wcześniejszych lekarzy bojących się zarażenia .Nosili oni maski z długim nosem. W takich maskach chodzili lekarze w czasie trwania dżumy.Maski są zazwyczaj białe z długim nosem wypełnionym perfumami lub ziołami i okrągłymi okularami przypominającymi okulary .Powinno nosić do tej maski czarny kapelusz i czarny płaszcz oraz białe rękawiczki .Był to strój francuskiego lekarza któremu przypisuje się wynalezienie owego stroju medico della peste ( strój lekarza pracującego w czasie zarazy) .Był nim Charles de Lorme ,który leczył w Europie w XVII wieku. Był on osobistym lekarzem rodziny królewskiej Medyceuszy oraz trzech królów francuskich (Henryka IV,Ludwika XIII i Ludwika IV ).De Lorme był również przyjacielem Kardynała Richelieu.

Arlecchino-to maska prosta ,często czarna przedstawiająca niewolnika lub prostaka

Bauta- maski mocno złocone ,zakrywające całą twarz z wydatnym nosem oraz brakiem ust.Często noszona do czarnej lub czerwonej peleryny.


Maski możemy kupić dosłownie na każdym rogu, w sklepach z certyfikatami ale również zwykłe ,proste ale bardzo ładne maski za parę euro na stoiskach tzw. bazarowych. Za te lepsze maski trzeba zapłacić niekiedy parę setek euro.

 


Źródło:Wikipedia ,Historia Wenecji ,oficjalna strona Wenecji

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!