Liguria,  PODRÓŻE,  Varigotti i Grotta dei Falsari w Noli,  Włochy

Varigotti i Grotta dei Falsari w Noli

Viarigotti

Jadąc w stronę GENUI do miasteczka NOLI. Wcześniej warto chociaż na krótko zajrzeć do Varigotti, gminy FINALE LIGURE . Varigotti to popularna miejscowość turystyczna z atrakcjami zarówno nadmorskimi, jak i przyrodniczymi. Varigotti słynie z morza i plaż, zwłaszcza plaży Saracenów , która jest jedną z największych publicznych plaż w Ligurii.

Przy głównej drodze Via Aurelia prowadzącej nas wzdłuż liguryjskiego wybrzeża znajduje się Oratorium Sant’Antonio Abate i kościół San Lorenzo. Via Aurelia to starożytna droga łącząca Rzym z Francją wzdłuż wybrzeża Morza Tyrreńskiego i Liguryjskiego.


Oratorium Sant’Antonio Abate i  kościół San Lorenzo

XVII wieczne oratorium w barokowym stylu stoi przy kościele parafialnym San Lorenzo Oratorium tylko kilka metrów od plaży. Późno-gotycki kościół San Lorenzo pochodzi z XIV wieku .Pierwsze wzmianki pochodzą z 1356 roku, z tamtego okresu zachowała się tylko dzwonnica w późniejszym czasie była przebudowana. Fasada kościoła jest ozdobiona  w dwukolorowe poziome pasy w stylu typowym dla Ligurii.

Wewnątrz odnajdziemy XVI-wieczne drewniane tabernakulum ,XVII-wieczny obraz Madonna del Rosario włoskiego malarza Lorenzo Lotta pochodzącego z WENECJI .Tam się wychował i szkolił.

Dalej na wzgórzu z widokiem na plażę Saracenów znajdują się ruiny starego Kościoła San Lorenzo. Jest to gotycki XII-wieczny kościół znajdujący się zaraz niedaleko za  punktem widokowym Punta Crena gdzie odnajdziemy Wieżę Saracenów i ruiny starożytnego zamku.Wieża widokowa na szczycie cypla została zbudowana po ostatnim najeździe Turków w 1559 roku.

Średniowieczny kościół został zawieszony między morzem, niebem i skałami nad starożytnym portem nad zatoka Saracenów. Kościół  został zbudowany na stromym zboczu.Wybrzeże dawało schronienie statkom pływającym po morzu śródziemnym. Do kościoła można dojść pieszo ścieżką, trasa  zaczyna się w miejscowości Varigotti od odgałęzienia drogi Via Aurelia.

Zatoka Saracenów znajduję się pomiędzy Varigotti i Noli i jest jedną z największych bezpłatnych plaż na Ligurii

Dalej trasą Via Aurelia kierujemy się w stronę Noli .Docieramy do skalistego wybrzeża Capo Noli na którym znajduje się kolejny punkt widokowy Grotta dei Falsari.


Grotta dei Falsari

Grota znajduję się wysoko na tych skałach. Dostaniemy się  tam od strony miasteczka Noli.Można zaparkować przy Kościele św. Franciszka i w dalszą drogę musimy udać się piechotą. Udajemy się ulicą Via 25 Aprile która zaprowadzi nas do ścieżki Noli Eremo. Wędrując przez las po  600 metrach dotrzemy do Lazaretto .Ruiny starej kapliczki zbudowanej prawdopodobnie w X wieku.Wcześniej znana jako San Guliano i należącej do klasztoru Santo Stefano w Genui. Potem została przejęta przez Rycerzy Jerozolimskich (później Kawalerów Maltańskich), którzy zbudowali w pobliżu kolonię dla trędowatych.W 1587 roku ostatnia ofiara dżumy trafiła do lazaretu.

Następnie udajemy się do Chiesa di Santa Margherita (Kościół św. Małgorzaty).Kościół został zbudowany na skałach Noli z pięknym widokiem na morze. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku miejsce to było celem pielgrzymek w dzień św. Eugeniusza iw Poniedziałek Wielkanocny.Niedaleko znajduje  się Hermitage of Captain Enrico Alberto d’Albertis. Opuszczony budynek wybudowany w kolonialnym stylu na klifach Noli  należał do Kapitana Enrico Alberto D’Albertis. Na szczycie Capo Noli zbudował na początku XX wieku mały drewniany i kamienny domek, którego wnętrze musiało wyglądać jak jego łodzie. Był to jego letni raj i nazwał ją “Eremo”.

W czasach świetności był tam piękny ogród botaniczny bogaty w egzotyczne rośliny z jego dalekich podróży po świecie, drzewo bananowe, meksykańskiego kaktusa, pigwę i gorzkiej pomarańczy. Niestety wszystko zostało zapomniane i zniszczone  a samotny opuszczony domek wisi nad klifem do dziś.


Wędrówka po Capo Noli

Możemy pominąć dojście do tego opuszczonego pustelniczego miejsca i udać się dalej ścieżką do Groty Falsari skąd rozpościera się niesamowity widok na morze. Całość trasy to 2 km piechotą przez las.

W drogę powrotną możemy wybrać tą samą drogą lub możemy iść dalej wybierając marsz tzw. “Ścieżką Dantego”

Ścieżka Dantego


Historia – Kapitan Enrico Alberto D’Albertis

Ten urodzony W Votri (Genua)poświęcił swoje życie odkrywaniu świata. Przyciągało go morze i został oficerem marynarki handlowej ,a wieku 25 lat awansował na dowódcę pierwszego włoskiego statku, który przekroczył Kanał Sueski we wrześniu 1870 roku.Ten wielki odkrywca ,pisarz,filantrop, fotograf i marynarz nazywany był “malarzem zegarów słonecznych”. Kochał zegary słoneczne (zbudował 103 zegary słoneczne na całym świecie).

Podróżował trzy razy po świecie i raz po Afryce, korzystając z najróżniejszych środków transportu, od statku do konia, od pociągu do wielbłąda, od żaglówek po hydroplany. Do San Salvador dotarł w 1893 roku, podążając trasą obraną 400 lat wcześniej przez Krzysztofa Kolumba i korzystając z przyrządów żeglarskich, które sam zbudował, biorąc za wzór te, które były używane w czasach wielkiego żeglarza genueńskiego.


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Liguria,Italy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!