Antibes,  Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  Muzeum Picassa,  PODRÓŻE

Antibes- Muzeum Picassa

Muzeum Picassa (Musée Picasso)

Muzeum Picassa znajduje się w zamku należącym do rodziny Grimaldich od 1608 roku .Sto lat później zamek stał się ratuszem w Antibes. W latach 30 XX-wieku zamek przejęło miasto,aby stworzyć tam muzeum.Mieściły się tam artefakty archeologiczne .Zamek został również  na krótko domem dla Pabla Picassa .Kustosz wynajął mu całe drugie piętro artyście gdzie mieszkał i tworzył tylko przez dwa miesiące ,Mimo tak krótkiego pobytu ,stworzył w tym czasu aż 23 obrazy i 44 rysunki które pozostawił dla muzeum.

Znajdziemy tu prace artysty z okresu w którym tam przebywał i tworzył swoje dzieła.Dopiero w 1990 roku dzięki drugiej żonie Picassa przekazano jeszcze wiele innych dzieł malarza.W muzeum znajduje się około 250 prac mistrza.

Przed Muzeum Picassa stoi rzeźba Joana Miró -katalońskiego rzeźbiarza ,malarza i ceramika. Jego dzieła zaliczane są do surrealizmu.Czyli stylu łączącego żywe kolory i proste formy.

Wewnątrz zamku Grimaldich na małym dziedzińcu  stoi rzeźba Armand Fernandeza  zbudowana  z gitar.

 

Na dziedzińcu zewnętrznym stoją majestatyczne rzeźby kobiet z brązu wykonane przez francuską rzeźbiarkę  Germaine Richier.

Taras w Muzeum Picassa w Antibes

Znajdziemy tu wiele dzieł artysty z okresu w którym tworzył w Antibes

Minotaur ciągnący wózek z 1936 roku

Znajdziemy wiele zdjęć samego artysty w trakcie jego przebywania na terenie zamku ,jak również fotografie w czasie tworzenia dzieł.

Pablo Picasso

 

 

 


Link do Muzeum Picassa: https://www.theguardian.com/artanddesign/2009/may/26/picasso-antibes-age-of-renewal

Muzeum Picassa w Antibes

Chateau Grimaldi Place Mariejol
Antibes 06000 Francja


Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Antibes

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!