Hessen,  Kassel,  Neue Galerie i Palais Bellevue,  Niemcy,  PODRÓŻE

Neue Galerie i Palais Bellevue

Palais Bellevue

Budynek Palais Bellevue znajduje sie obok Neue Galerie na Schöne Aussicht 2 w Kassel.Budynek został wybudowany w 1714 roku z inicjatywy Landgrafa Karla von Hessen-Kassel przez francuskiego architekta Paula du Ry .Na początku służył jako obserwatorium ,a później mieściło się tu Muzeum Braci Grimm. Palais Bellevue jest jednym z ostatnich historycznych budynków w Kassel ,który ma zachowaną w całości strukturę budynku wraz z wyposażeniem.

Palais Bellevue – pierwsze muzem Braci Grimm


Dawno ,dawno temu…

Na zdjęciu poniżej ulica  Schöne Aussicht w Kassel na której znajduje się  Palais Bellevue w którym kiedyś mieszkali bracia Grimm .Było tu  wcześniej Obserwatorium zbudowane w 1714 roku na życzenie Landgrafa Karla. Później powstało tam  Muzeum Braci Grimm. Jednak budynek okazał się za mały na wszystkie zbiory ,dlatego muzeum został zamknięty i otwarto nowe ,duże MUZEUM GRIMMWELT

W tle widać Gemäldegalerie obecnie to Neue Galerii , a na samym końcu Frühstückspavillon czyli Pawilon śniadaniowy.

Na początku ulica nazywała się Bellevue i stanął na niej jako pierwszy Palais Bellevue,potem stajnie ,które zostały zlikwidowane i na tym miejscu powstała galeria obrazów. Była to w tamtych czasach jedna z najlepszych ulic do zamieszkania . Co więcej podobno była to jedna z najpiękniejszych i najbardziej prestiżowych  ulic w Niemczech , gdzie zamieszkiwała arystokracja. Jak już wspomniałam mieszkali tu BRACIA GRIMM, ale także politycy i urzędnicy państwowi.

Inna znaną osobistością która mieszkała na tej ulicy była pierwszą kobieta która została nominowana do Nagrody Nobla w 1901 roku z dziedziny literatury . Była to Malwida von Meysenbug , niemiecka pisarka i działaczka i propagatorka oświaty i kobiet .Przyjaźniła się z wielkimi osobistościami jak Wagner ,Nietzsche czy Garibaldi.

Mieszkali tu malarze z rodziny Tischbein . Była to niemiecka arystokratyczna rodzina pochodząca z Hesji .Wielu z członków rodziny byli mistrzami stolarstwa , malarzami .Jeden z nich Johann Heinrich Tischbein był jednym z najbardziej szanowanych europejskich malarzy XVIII wieku.

Także kompozytor Louis Spohr mieszkał i tworzył na dworze książęcym w Kassel.Był kompozytorem , dyrygentem i skrzypkiem. Inną znana osobistością był chemik  Robert Bunsen ,który również przez jakiś czas mieszkał w Kassel.Odkrywca związku chemicznego Kakodyl oraz jego pochodnych. Wraz z innym niemieckim fizykiem Gustavem Kirchhoffem odkryli cez i rubid .Udało im się to dzięki stworzeniu przez nich tzw.analizy widmowej. Bunsen skonstruował palnik gazowy znany jako Palnik Bunsena

Ulica była wręcz pełna znanych osobistości , do dzisiaj kryje się na niej jakiś urok tamtych lat .Do tego wszystkiego rozpościera się stąd piękny widok na PARK KARLSAUE I ORANŻERIE

Zdjęcie Kassel-Palais-Bellevue – Schoene Aussicht z 1901 roku/Źródło internet
Schoene Aussicht w Kassel dzisiaj -rok 2020

Dzieje Palais Bellevue

Był zamieszkiwany przez landgrafów oraz członków rodziny książęcej zwłaszcza Landgrafa Wilhelma IX . Pałac został zniszczony ,najpierw spłonął pod  francuskim panowaniem w 1811 roku.Jednak Hieronim Bonaparte (brat Napoleona )kazał go przebudować i odnowić , korzystał z pałacu aż do momentu jego wygnania.

Jak już wcześniej wspomniałam budynek został wybudowany w 1714 roku z inicjatywy Landgrafa Karla von Hessen-Kassel przez francuskiego architekta Paula du Ry .

Podczas wojny zostały zniszczone wszystkie budynki Bellevue podczas bombardowania. Przetrwał jednak Palais Bellevue praktycznie nienaruszony.


Neue Galerie

Zaraz obok Palais Bellevue stoi muzeum odnowione w 2011 roku .Wewnątrz odnajdziemy sztukę od 1750 roku do czasów współczesnych. Znajdują się tu dzieła mistrzów ,obrazy i rzeźby.

Neue Galerie  zbudowano  w latach 1871–1877 i powstał jako galeria obrazów . Mieściła tu się kolekcja obrazów landgrafa Wilhelma VIII z Hesji .Potem budynek przekształcono w budynek mieszkalny za panowania Hieronima Bonapartego (podczas francuskiej okupacji).Podczas wojny budynek bardzo zniszczony jednak udało się go odbudować.

 


Czynne:

wtorek-niedziela i święta( od 10 -17)

Dorosły -6 Euro ( bilet ulgowy -4 Euro)

Dzieci i młodzież ( do 18 roku życia)- bezpłatnie

Audioprzewodnik (niemiecki / angielski / język migowy): 3 €
Słuchawki do audioprzewodników dostępne w kasie: 1,50 € (można używać własnych słuchawek)


Adres:

Neue Galerie
Schöne Aussicht 1
34117 Kassel


Od MUZEUM GRIMMWELT możemy łatwo się przedostać mostem  do Neue Galerie i Palais Bellevue oraz do pięknego  PARKU KARLSAUE I ORANŻERII

Widok od strony Grimmwelt na Neue Galerii
Most łączący Muzeum Grimmwelt z Palais Bellevue

Pawilon śniadaniowy

Po drugiej stronie natkniemy się na Frühstückspavillon czyli Pawilon śniadaniowy wybudowany za czasów elektora Wilhelma I na końcu pałacowego parku . Jest on pozostałością po ogrodach Pałacu Bellevue, który został zburzony, z wyjątkiem Palais Bellevue po drugiej wojnie światowej. Pawilon został zbudowany około 1815 roku przez architekta Daniela Engelhardta.


Ciekawostki

  • Paul du Ry – francuski architekt był odpowiedzialny za wiele barokowych budynków w Kassel gdzie przybył z Francji jako uchodźca hugenotów. Pochodził z rodziny architektów ,jego ojciec i dziadek byli nadwornymi architektami dworskimi w Paryżu.
  • Paul du Ry  jest odpowiedzialny za rozplanowanie i budowę Oberneustadt w Kassel. W latach 1698–1706 powstał ośmioboczny kościół Karlskirche. Przebudował też teatr OTTONEUM  które powstało za czasów  Maurice Landgrave z Hesji-Kassel znanego również jako Maurice Uczony.
  • W latach 1703–1711 zaprojektował Schloss Wilhelmshöhe i Pałac Bellevue
  • Jego dzieło architektoniczne kontynuował syn Charles du Ry i wnuk Simon Louis du Ry. Charles du Ry zbudował wiele domów dla szlachty oraz budynki dla władz.
  • Simon Louis du Ry był odpowiedzialny za przekształcenie miasta Kassel w nowoczesną stolicę. Do dzisiaj Königsplatz i Friedrichsplatz są głównymi placami w Kassel.
  • Wnuk Paula dy Ry Simon Louis du Ry zaprojektował i wybudował wiele zamków i pałaców miedzy innymi,ale to tylko niektóre z nich :
  1. SCHLOSS WILHELMSHÖHE Kassel 1786
  2. Zamek Schönburg Hofgeismar 1787–1788
  3. ZAMEK WILHELMSTHAL – CALDEN (1749), 1756–1758
  • równieżMUZEUM FRIDERICIANUM zostało zaprojektowane przez Louisa du Ry. Natomiast Palais Bellevue zaprojektowany przez jego dziadka Paula dy Ry odnowił w roku 1790 dla Wilhelma I- elektora Hesji ( panującego w latach 1743–1821).

Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt
Oficjalna strona mhk (Museumslandschaft Hessen Kassel)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!