Hobby i pasje,  Świąteczne tradycje

Pochodzenie Choinki Bożonarodzeniowej

Tradycja ubierania choinki

Tradycja choinek narodziła się w Alzacji gdzie ozdabiano drzewka ozdobami z papieru oraz jabłkami. Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter  i szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Początkowo były wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu. Za czym pojawiła się znana nam tradycyjna choinka ozdobą domostw była podłaźniczka zwana też Bożym drzewkiem lub wiechą. Był to zazwyczaj ucięty czubek jodły czy świerku wieszany pod sufitem. Zwyczaj ten był bardzo znany na południu Polski jeszcze w latach 20 XX wieku.Były tak samo zdobione jak znane nam teraz choinki ,czyli jabłkami, ciasteczkami ,bibułą czy ozdobami wykonananymi ze słomy.


Zwyczaj ubierania choinki

Został później rozpowszechniony  w całej Europie Północnej i Środkowej a potem Południowej. W Polsce zwyczaj ubierania choinki powstał dzięki niemieckim protestantom na przełomie XVIII i XIX wieku .Zawieszano na niej ozdoby jak jabłka, orzechy, ciastka i pierniczki a potem cukierki. W późnieszym czasie ozdabiano choinkę ozdobami wykonanymi własnoręcznie i gwiazdą umieszczaną na czubku choinki .Gwiaza Betlejemska miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron. Inne ozdoby jak jabłka symbolizowały biblijny zakazany owoc, później umieszczano małe rajskie jabłuszka które miały zapewnić  zdrowie i urodę. Orzechy miały nieść dobrobyt i siłę. Ozdoby aniołków miały zapewnić opiekę domostwa a dzwonki oznaczały dobre nowiny. Natomiast pod  jemiołą pod całowali się zakochani i godzili skłóceni.

W XIX wieku ten bożonarodzeniowy zwyczaj rozprzestrzenił się z krajów niemieckojęzycznych na całym świecie. Wzmianki o choince jako o powszechnym zwyczaju pochodzą z Alzacji z 1605 roku ze Strasburga gdzie ubrano choinkę. Jednak już trochę wcześniej pojawiła się wzmianka o choince pochodząca z 1527 roku! Informacja dotyczy miasteczka Stockstadt am Main w Bawarii. Znaleziony dokument mówi o “drzewie weiennacht” i został odkryty w Archiwum Państwowym w Würzburgu i jest uważany za najstarsze źródło dotyczące drzewek bożonarodzeniowych.

Kolejna wzmianka pochodzi z dokumentów katedry w Strasburgu z 1539 roku gdzie ustawiono choinkę oraz z miasteczka Gengenbach (Baden-Württemberg) z 1576 roku. I tak w końcu trafiamy do Alzacji jako do miejsca powszechnie uznawanaego pochodzenia zwyczaju ubierania choinki z 1605 roku.

W 1611 księżna Dorothea Sibylle Śląska po raz pierwszy udekorowała choinkę świecami. I to ciekawa informacja bo księżna Dorothea Sibylla (ur. 1590 w Berlinie- zm.1625 w Brzegu gdzie została pochowana w tamtejszej kaplicy zamkowej).Była księżniczką brandenburską i przez małżeństwo księżną brzeską.

Od połowy XVIII wieku choinka stawała się coraz bardziej popularna. Jedna z pierwszych wzmianek o choince w literaturze niemieckiej pochodzi od Johanna Wolfganga von Goethego.Drzwko pojawia się w opisie gdy odwiedza podziwianą przez siebie Lottę w niedzielę przed Bożym Narodzeniem. Choinka pojawia się w opowiadaniu Hoffmana  “Dziadek do orzechów i Król Myszy” z 1816 roku gdzie opisuje błyszczącą choinkę, ozdobionaą złotymi jabłkami i słodyczami.

Początkowo na choinkę mogły sobie  pozwolić tylko zamożne klasy,dopiero w połowie XIX wieku się to zmieniło gdy sadzono coraz więcej lasów jodłowych. Choinka zaczeła gościć coraz bardziej w katolickich regionach Niemiec i Austrii. Za pośrednictwem niemieckich emigrantów i marynarzy dotarła do Ameryki oraz do wielu mieszkańców Europy i Rosji. Papież Jan Paweł II ostatecznie wprowadził zwyczaj stawiania choinki w Watykanie w 1982 roku ,gdy na Placu św. Piotra w Rzymie postawiono pierwszą choinkę.


Choinka na ścianę

W ostatnich latach powstaje  coraz to nowsza moda dekorowania na różne sposobu choinek .Oczywiście każdy lubi różne choinki, małe lub wysokie , bardzo gęste lub rzadsze. Po wielu latach  kupowania sztucznej ,a potem żywej choinki w 2020 roku postanowiłam zrobić choinkę zamontowaną na ścianie. Jest to również dobry sposób na rozwiązanie problemu z ustawieniem choinki w małych mieszkaniach. Nie musimy rezygnować z choinki nawet dość sporych rozmiarów ale zamontowanej na ścianie.

Przygotowanie choinki na ścianę:

Choinka na zdjęciach poniżej została wykonana z 8 gałązek różnej długości i grubości.Przycinanmy według uznania ,gałązki trochę sterczące na gałęziach można jak najbardziej pozostawić  a choinka będzie wyglądać jeszcze bardziej naturalnie. Po ułożeniu na podłodze gałęzi w równej odległości od 10 do 15 cm( trzeba wziąć pod uwagę ozdoby jakie chcemy powiesić na choince).Po koleji łączymy gałęzie mocnymi supłami najlepiej w taki sposób który ułatwi nam poprawienie choinki na ścianie gdy wyjdzie  nam trochę nierówno i się przekrzywi na ścianie. Nawet gdy uda nam się wszystko dobrze związać na podłodze to napewno będzie wymagało poprawy na ścianie. Całość wieszamy na zamontowanym haku. Następnie przeplatamy naszą choinkę tak jak chcemy gałązkami jodły czy świerku następnie mocujemy światełka i gwiazdę .

Po zamontowaniu światełek możemy ubierać naszą choinkę naszymi ulubionymi ozdobami :wstążeczkami ,bombkami ,gwiazdkami , pomrańczami czy ozdobami z drewna. Efekt jest bardzo ciekawy ,wykonanie napradę proste i do tego zyskujemy sporo miejsca oraz możemy pochwalić się inną ciekawą choinką.


Inne świąteczne wpisy:

1.Magia Świąt Bożego Narodzenia

https://podroztysiacamil.com/2021/12/magia-swiat-okres-swiat-bozego-narodzenia-piekne-bajki-braci-grimm.html

2.Magia Świąt Bożego Narodzenia- bajkowo i filmowo

https://podroztysiacamil.com/2021/12/magia-swiat-bozego-narodzenia-bajkowo-i-filmowo.html

3.Jarmark Bożonarodzeniowy (Weihnachtsmarkt)

https://podroztysiacamil.com/2021/11/jarmark-bozonarodzeniowy-weihnachtsmarkt.html


źródło: Wikipedia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!