Hessen,  Niemcy,  PODRÓŻE,  Waldeck,  Zamek Waldeck

Waldeck nad Edersee – Zamek Waldeck

Zamek na wzgórzu

Jak wile zamków i ten znajduje się na wzgórzu nad cudownym jeziorem Eder (Edersee).Historia zamku i całej okolicy ma bogatą historię sięgającą XII wieku. Hrabstwo Waldek zostało założone w 1180 roku. Miejsce to było rezydencją hrabiów Waldeck do 1655 roku.Następnie stało się hrabstwem Waldeck i Pyrmont w 1625 roku a potem stało się Księstwem Waldeck i Pyrmont dzięki cesarzowi Karolowi  w 1712 roku.

W 1655 roku siedziba została przeniesiona do Arolsen, dzisiejszego Bad Arolsen. Ten piękny zamek wznosi się na 200 metrów nad 27-kiolometrowym jeziorem.

Piękna okolica do spacerów ,rekreacji i wypoczynku , miejsca do zwiedzenia ,wspaniałe jezioro Edersee oraz lasy ,a do tego wszystkiego  piękne widoki z zamku Waldeck. Na samym wzgórzu Zamek Waldeck dominuje nad całą okolicą.

Rodzina Waldeck sięga czasów hrabiów Schwalenberg. Przodkiem rodu był Waldeck jest Adolf I (1228 – 1270), którego majątek pozostał niepodzielony do 1387 roku .Dopiero pod koniec XIV wieku  rodzina podzieliła się na dwie linię Eisenberga i linię Wildungów.

Dziedziniec na zamku

Na przestrzeni wieków zamek był twierdzą, koszarami a nawet  zakładem karnym. Dziś odnajdziemy tu spokój , piękne widoki ,ciekawe muzeum oraz  hotel i restaurację.

Do zamku jest bardzo dogodny dojazd z KASSEL( najlepiej samochodem ) Przyjeżdża tu również bardzo dużo motocyklistów.Przy zamku znajduje się parking,zazwyczaj znajdziemy tam miejsce do parkowania chyba ,że jest sezon to mogą być trudności ( wtedy trzeba zaparkować w miasteczku ).

Wieża Waldeck „skrzydło Wildungera” została nazwana na cześć bocznej linii hrabiów Waldeck, linii Waldeck-Wildungen. Na wieży znajdują się trzy różne herby Waldeck.

 

Taras widokowy

Z zamku rozciąga się wspaniała panorama na całą okolicę , jezioro Edersee aż po ścianę zapory .

Zrekonstruowany pręgierz na tarasie pałacu
Działa armatnie na dziedzińcu to również świetna atrakcja i tło do zdjęć.

Muzeum

W muzeum oprócz historii rodu Waldeck zwiedzimy również wystawę z czasów gdy zamek był więzieniem od 1734  do 1868 roku .Odnajdziemy tu więc salę z narzędziami tortur . Natomiast na dziedzińcu stoi pręgierz.

Adres: Schloss Waldeck

Schloss Waldeck 1
34513 – Waldeck

Godziny otwarcia:  1 kwietnia do 31 października codziennie od 10:00 do 18:00

                                          Od listopada do marca w niedziele od 12:00 do 16:00

Cennik :

Dorośli – 6,50 Euro

Dorośli z audioprzewodnikiem 5,00 Euro

Dzieci i młodzież (6-16 lat) 3,00 Euro


Przystań nad jeziorem

Możemy spacerować brzegiem jeziora lub wokół wyznaczonymi szlakami . Teren jest ogromny ,każdy znajdzie coś dla siebie.Albo tylko spacer w pobliżu przystani skąd możemy popłynąć statkiem po jeziorze, wynajem kajaków, małych łodzi lub motorówek .Możemy również skorzystać z okolicznych knajpek z pięknym widokiem na jezioro lub po prostu zrobić sobie piknik na trawie.


Statek wycieczkowy

Z przystani możemy odpłynąć statkami pasażerskimi „Stern von Waldeck” i „Edersee Star” i mogą przepłynąć całą długość Edersee. Na obu statkach  statkach możemy zjeść lunch, kawę z ciastem , a przy tym podziwiać okolicę.

Znajdziemy na nich miejsce na 300 osób chociaż dopuszczalna liczba jest większa.Jest tu nawet osobny salon na 130 miejsc który można wynająć na uroczystości rodzinne, wesela  czy  imprezy firmowe.

Natomiast na nowszym statku „Edersee Star”również tak samo można organizować imprezy a na statek może wsiąść aż 450 osób.

Adres:

Personenschifffahrt Edersee

Ederseerandstraße 8b

34513 – Waldeck

Cennik :

w zależności od trasy :

Opłaty za przejazdy w obie strony i na żądanie:

1 godzina na osobę dorośli 10,00 Euro – dzieci 5,00 Euro

1,5 godziny na osobę dorośli 11,50 Euro – dzieci 5,50 Euro

2 godziny na osobę dorośli 12,50 Euro – dzieci 6,00 Euro

lub lepiej wykupić :

Karnet  rodzinny z rodzicami lub dziadkami:
Rodzice z dwójką dzieci w wieku 4-14 lat lub dziadkowie z dwójką wnuków w wieku 4-14 lat
1 godzina podróży w obie strony 26,00 Euro – każde dodatkowe dziecko 2,50 Euro dopłata
2 godziny podróży w obie strony 32,00 Euro  -każde dodatkowe dziecko 3,00 Euro dopłata

Można zabrać rower -2 Euro za sztukę

pies -2 euro , na smyczy przy właścicielu na podłodze lub pod stołem , nie może być mokry czy brudny ,wtedy nie wpuszczą na pokład.

Organizowane są również wycieczki i zniżki dla większych grup


Tama i zatopione wioski

Ponad 100 lat temu miała zostać zbudowana zapora  aby zapewnić żeglugę na Wezerze w miesiącach letnich.Wtedy musiały zostać zalane wioski Asel, Berich i Bringhausen a mieszkańcy musieli osiedlić się na wyższych terenach.

Zapora Edertal została zbudowana w bezpośrednim sąsiedztwie Waldeck w latach 1908-1914. Była to największa tama w Europie, dzisiaj  jest trzecią co do wielkości w Niemczech.Zaporę zbudowano w celu dostarczania wystarczającej ilości wody w miesiącach letnich.

Aby zbudować ten olbrzymi mur potrzeba było aż  300 000 metrów sześciennych kamieni z kamieniołomu. Niestety  700 osób musiało stracić domy, gdy zalano Edertal .

Latem w 2022 roku  z powodu suszy bardzo spadł poziom wody w Edersee. Miało to konsekwencje dla żeglugi i turystyki. W dalszych rejonach Edersee spadek wody był bardzo drastyczny, gdzie praktycznie u samego końca jeziora wody nie było wcale. Widać było tylko kładki prowadzące do wody której nie było. Ktoś będący tam pierwszy raz mógłby myśleć, że to jakaś dolina ,ale widok kładek przypominał o tym, że powinna tam być również woda.


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , documenta Stadt, Stadt,Regiowiki
Oficjalna strona mhk (Museumslandschaft Hessen Kassel)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!