Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  PODRÓŻE

Masyw Esterel (Massif de l’Esterel)

Masyw Esterel

Masyw Esterel (Massif de l’Esterel) ciągnie się wzdłuż wybrzeża z jednej strony Saint Raphael i FREJUS ,a z drugiej MANDELIEU-LA-NAPOULE i CANNES.Cała trasa jest bardzo piękna , malownicza i ciekawa . Niesamowite widoki samego masywu i morza momentami zapierają dech w piersiach .

Na całej długości ciągnie się  skaliste wybrzeże o przepięknej barwie przez to ,że składa się z porifiru( magmowej skały) która nadaje wzgórzom wręcz nieziemski czerwony kolor. Przy zachodzie słońca ma najpiękniejszy kolor  od najjaśniejszej  do bardzo  ciemnej ,wręcz krwistej czerwieni .Gleba i skały masywu są pochodzenia wulkanicznego .

Na wycieczkę wybrzeżem wybraliśmy się specjalnie wybrzeżem . Tego dnia postanowiliśmy pojechać do CANNES  . Szkoda by było  ominąć tak piękne  widoki jadąc autostradą z Frejus do Cannes. Szczerze polecam drogę wybrzeżem od  FREJUS  do samego Cannes ( droga Corniche d’Or),mijając po kolei miasteczka  SAINT-RAPHAËL , Le Dramont ,Théoule-sur-Mer ,MANDELIEU-LA-NAPOULE. Jeśli starczy nam czasu to można zwiedzić MANDELIEU-LA-NAPOULE zamek przy samym morzu  “Château de la Napoule”.

Niesamowite widoki

Będziemy mijać małe i większe kamieniste zatoczki i małe prywatne plaże i oczywiście piękne  wille przy samym morzu.

Masyw Esterel przed zmierzchem


Ciekawostki:

  • miał tu swoja pustelnie w IV wieku Honoratus z Arles ( Święty Honorat)mieszkał w jaskini w górach niedaleko Fréjus, zwanej także Sainte-Baume od sąsiedniego Massif de la Sainte-Baume. Na prośbę biskupa Leontiusa z Fréjus zajął  jedną z Wysp Leryńskich pod Cannes.Wyspa nosi jego imię Saint-Honorat. Znajduje się tam zakon Cystersów.
  • Masyw Esterel był również  kryjówką rabusiów. W XVIII wieku ukrywał się tutaj znany prowansalski bandyta Gaspard de Besse. Historia  jego życia zainspirowała pisarza Jeana Aicarda do powieści Maurin des Maures. Więźniowie, którzy uciekli z Bagno w Tuluzie, również szukali schronienia w Esterel.
  • 15 sierpnia 1944 r. Wojska alianckie wylądowały podczas operacji Droon na plaży Le Dramont po tym, jak dowództwo z wyprzedzeniem zajęło most Anthéor.

Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Esterel Cote de Azur

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!