Bad Arolsen,  Hessen,  Niemcy,  PODRÓŻE

Bad Arolsen

Uzdrowiskowa perełka 

Bad Arolsen to małe uzdrowiskowe miasteczko w Hessen niedaleko KASSEL. Miasto było rezydencją hrabiów i książąt Waldeck-Pyrmont od 1655 do 1918 roku, a następnie stolicą Wolnego Państwa Waldeck do 1929 roku, zanim to ostatnie utraciło niepodległość po przystąpieniu do Prus. Kościół powstał w 1787 roku udało się zbudować dopiero po ponad 50 latach. Jego szczególne cechy to trzy rzeźby z białego marmuru znajdujące się we wnętrzu „Wiara”, „Miłość” i „Nadzieja” (1844/1852) autorstwa Christiana Daniela Raucha.

Barokowy klimat miasteczka

Wiele budynków we wschodniej części starego miasta to budynki zabytkowe. Siatka ulic przedstawia typowy dla tamtych czasów wzór szachownicy. Spacer spokojnym ,barokowym miasteczkiem ulicami Schlossstrasse w stronę zamku , Königin-Emma-Straße  czy Bahnhofstrasse mijamy kilka  okazałych kamienic zdobionych elewacji i drzwi .

Barokowe miasteczko -Bad Arolsen

 

Dom Schreibera to jeden z trzech najstarszych budynków dawnej siedziby królewskiej. Został zbudowany w 1717 roku. Muzeum „Schreibersches Haus” dostarcza informacji o początkach i rozwoju rezydencji książąt Waldeck.

Zamek Bad Arolsen

Historia zamku sięga 1710 roku , wewnętrzne i zewnętrzne skrzydła dziedzińca z ogrodzeniem i wartowniami wybudowano dopiero w 1725 roku. Znajdowała się tutaj w zachodnim skrzydle mennica hrabstwa Waldeck w Arolsen i działała w XVIII i pierwszej połowie XIX wieku.

Na zamku Arolsen 2 sierpnia 1858 roku urodziła się Emma von Waldeck i Pyrmontu. Została ona później  regentką Holandii i matką przodków obecnej holenderskiej rodziny królewskiej. Poślubiła króla Wilhelma III 

Zajrzyj do artykułu :

Zamek Bad Arolsen —Zamek Bad Arolsen

Christian Daniel Rauch Museum

Był on niemieckim rzeźbiarzem. Muzeum posiada bogatą kolekcję rzeźb, z której bogaty wybór został zebrany dla muzeum w Bad Arolsen. Koncentruje się na twórczości Christiana Daniela Raucha, urodzonego w Arolsen i cenionego jako jednego z głównych mistrzów niemieckiego klasycyzmu.

Były to dawne stajnie królewskie zbudowane przez księcia Karola . W szczycie głównego portalu stajni znajdują się trzy konie pracujące w ruchu w półrzeźbie.

Figura z brązu z 1899 roku w obecności cesarza Wilhelma II.

Plan zakładał zbudowanie lustrzanego planu miasta na wschód i zachód od pałacu. Plany nie zostały jednak w pełni zrealizowane, gdyż po ukończeniu zachodniej części kompleksu Marstall zabrakło pieniędzy na jego wschodnią rozbudowę. Wschodnia połowa jest więc dziś terenem zieluni.

Marnstall- Christian Daniel Rauch Museum

Ciekawostki:

  • W bezpośrednim sąsiedztwie Bad Arolsen jest Twist jezioro, które zostało stworzone jako konstrukcja przeciwpowodziowa i oferuje wiele możliwości rekreacji. Zbiornik znajdujący się przy dopływie przeznaczony jest jako rezerwat ptaków. Wokół jeziora prowadzi 7-kilometrowa ścieżka
  • W Bad Arolsen znajduje się największe na świecie archiwum danych osobowych z czasów II wojny światowej gromadzące wiele danych ofiar prześladowań, osób przemieszczonych, jeńców, robotników przymusowych i ofiar obozów koncentracyjnych. Archiwum to, przez lata zamknięte, jest aktualnie dostępne publicznie

Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , Miasto Bad Arolsen , Stadt,Regiówiki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!