Bad Arolsen,  Hessen,  Niemcy,  PODRÓŻE

Zamek Bad Arolsen

Rezydencja Bad Arolsen

Bad Arolsen to małe miasteczko w północnoheskiej części Waldeck-Frankenberg w Hessen tylko 45 km od KASSEL .Okolica charakteryzuje się niskim pasmem górskim z dużymi lasami i rzeką Eder, która zasila drugi co do wielkości zbiornik w Niemczech z Edersee w pobliżu WALDECK. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1131 roku, kiedy to powstał klasztor augustianów Aroldessen. Miasto było rezydencją hrabiów i książąt Waldeck-Pyrmont przez ponad 260 lat (od 1655 do 1918 roku). W Bad Arolsen znajduje się niesamowity barokowy trójskrzydłowy zamek. Kompleks został zaprojektowany jako nowoczesny kompleks barokowy w stylu Pałacu Wersalskiego. Zamek był rezydencją książąt Waldeck z rodu Waldeck, których potomkowie mieszkają tu do dziś.


Historycznie

Historia zamku sięga 1710 roku , wewnętrzne i zewnętrzne skrzydła dziedzińca z ogrodzeniem i wartowniami wybudowano dopiero w 1725 roku. Znajdowała się tutaj w zachodnim skrzydle mennica hrabstwa Waldeck w Arolsen i działała w XVIII i pierwszej połowie XIX wieku.

Na zamku Arolsen 2 sierpnia 1858 roku urodziła się Emma von Waldeck i Pyrmontu. Została ona później  regentką Holandii i matką przodków obecnej holenderskiej rodziny królewskiej. Poślubiła króla Wilhelma III 7 stycznia 1879 roku w kaplicy zamkowej w Arolsen. Był on synem Wilhelma II Holenderskiego a matka to Anna Pawłowna Romanowa. Jego dziadek to car Rosji Paweł I Romanow,a pradziadkowie Piotr III Fiodorowicz ( car Rosji) i prababcia Katarzyna II Aleksiejewna Wielka ( caryca Rosji).

Poprzez małżeństwo z holenderskim królem Willemem III i narodziny jej córki Wilhelminy, Emma uratowała dalsze istnienie dynastii Orange-Nassau. Rządy królowej Emmy zostały bardzo ciepło przyjęte przez rząd i ludność Holandii w 1890 roku. Emma uzyskała zmianę w konstytucji, która umożliwiła kobietom wstąpienie na tron. Ustanowiło to intronizację czterech holenderskich królowych z rzędu.


Bogate wnętrze

We wnętrzu pałacu napotykamy na wspaniałe pomieszczenia i reprezentacyjna  barokowa klatkę schodowa, hol ogrodowy i biały hol. Na wnętrze pałacu duży wpływ ma styl rokoko.  Znajdują się tam wspaniałe malowidła sufitowe oraz salony wyposażone w cenne holenderskie gobeliny, meble i obrazy z XVIII wieku. Przed głównym wejściem znajduje się niewielki okrągły mały ogród w stylu  francuskiej architekturze ogrodowej.


Książęca Biblioteka Dworska Waldeck

W skrzydle bocznym znajduje się obszerna biblioteka ze starymi, znaczącymi historycznie księgami, a także bogaty historyczny zbiór grafik. Biblioteka została założona w 1840 roku zawiera 35 000 tomów pochodzących głównie z okresu sprzed 1840 roku. Kolekcja skupia się na wielu  zagadnieniach geografii, historii, literatury. Podstawą biblioteki było 400 dzieł, rękopisów i druków, które zostały przeniesione do domu Waldeck w 1576 roku. W zbiorach biblioteki znajduje się 300 map, 500 miedzorytów.


Zwiedzanie

Zwiedzanie komnat zamkowych jest możliwe tylko w ramach wycieczki z przewodnikiem.

Aktualne godziny otwarcia od 8 listopada 2021 do 31 marca 2022:

  • od środy do soboty od 14:00 do 17:00
  • niedziela 11:00-17:00
  • specjalne godziny otwarcia: od 25 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022 -codziennie od 11:00 do 17:00

 


Staw zamkowy

Na tyłach zamku znajduje się niewielki staw z XVIII wieku. Jednym z elementów architektury ogrodu jest zachowana do dziś prawie w całości stara aleja przy zamkowym stawie.

 


Źródło:
Wikipedia oraz strona mhk , Miasto Bad Arolsen , Stadt,Regiówiki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!