Świąteczny stół Bożonarodzeniowy
Spis treści
Przygotowanie świątecznego stołu
Świąteczny stół jest bardzo ważnym elementem Świąt Bożego Narodzenia ,to przy nim spotykamy się z rodziną i znajomymi .To przy nim dzielimy się opłatkiem i razem siadamy do stołu aby zjeść wspólną wigilijną kolację. Jak przygotować nasz świąteczny stół ? Czy pamiętacie o naszych polskich tradycjach oprócz dawania prezentów, śpiewaniu kolęd i czekaniu na pierwszą gwiazdkę. Tradycja chowania sianka pod obrusem, dodatkowym nakryciu dla zbłąkanego wędrowca, o dwunastu wigilijnych potrawach, o łusce z karpia schowanej do portfela.
Najczęściej nasze stoły dekorowane są barwach czerwieni, bieli ,złota czy srebra. Każdego roku staram się wprowadzać jakieś zmiany w dekoracyjach nie tylko stołu ale również choinki .Stół możemy udekorować praktycznie czym tylko chcemy , gałązkami choinki, szyszkami, czy kawałkami pomarańczy. Rok wcześniej u mnie były to głównie srebrne i czerwone bombki różnej wielkości. Najważniejsza jest jednak spójność i harmonia na stole ,dekoracje powinny również pasować do obrusu czy serwetek ,a nawet do zastawy.
Tradycje Świąt Bożego Narodzenia
- Ubieranie choinki zapoczątkowali Niemcy ( wpis nr 4 na końcu tego artykułu).Drzewo iglaste uważane jest za symbol życia, odradzania się i płodności gdyż nie brązowieje i nie zrzuca igieł na zimę. Choinkę często ubierano dopiero w Wigilię , dopiero później zaczęto ubierać choinkę coraz wcześniej, aby dłużej móc się cieszyć świąteczną atmosferą i kolorową choinką. Choinka oznacza życie, trwanie i płodność a ozdoby na niej oznaczają bogacto darów ofiarowanych Jezusowi w Betlejem.
- Czekanie na pierwszą gwiazdka symbolizuje nam ,że możemy już zasiadać do stołu . Jest ona nawiązaniem do Gwiazdy Betlejemskiej która zwiastowała narodziny Jezusa.
- Dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń wywodzi się od pierwszych chrześcijan, którzy dzielili się chlebem.
- Prezenty to teraz nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia i w zależności gdzie mieszkamy ,różnie jest nazywana postać dająca prezenty. Mówi się że prezenty przynosi Mikołaj, Śnieżynka, Aniołek, Dzieciątko lub Gwiazdka.
- Sianko jest symbolem ubóstwa .Chowanie go pod obrusem oznacza dla gospodarzy domu dostatek i powodzenie na przyszły rok.
- Świeca wigilijna jest symbolem nadziei i miłości.
- Dwanaście potraw na wigilijnym stole symbolizje nam dwunastu apostołów, którzy spożywali z Jezusem ostatnią wieczerzę. Należy też spróbować wszsytkich dwunastu potraw.
- Dodatkowe nakrycie na wigilijnym stole dla zbłąkanego wędrowca.
- Łuska z karpia schowana do portfela mają przyczynić się do powodzenia finansowego przez cały kolejny rok. Trzeba je włożyć do portfela ostatniego dnia roku i pozostawić je tam aż do następnych Świąt Bożego Narodzenia.
Świąteczne potrawy
Bogactwo potraw wigilijnych stołów niekiedy potrafi przyprawić o zawrót głowy i ból brzucha jeśli przesadzimy z ilością ciężkostrawnego jedzenia. Wspomninałam już o tradycyji dwunastu potrawach na wigilijnym stole, które mają nam symbolizować dwunastu apostołów ,którzy spożywali z Jezusem ostatnią wieczerzę. Należy też spróbować wszystkich dwunastu potraw, a będzie nam zapewniony dostatek na cały rok. Kiedyś wierzono w nieparzystą liczbę potraw i to właśnie taką nieparzystą liczbę potraw podawano w zależności od zamożności domowników. Na dworach magnackich znajdowało się jedenaście potraw ,u szlachty było ich dziewięć .Biedniejsi sporzywali siedem lub mniej potraw.
W wieczór wigilijny spożywa się postne zupy,dania mają być postne czyli bez mięsa.
Najbardziej znanami nam wigilijnymi potrawami są:
- ryba smażona każdego rodzaju chociaż najczęściej spożywamy karpia ,dorsza, pstrąga czy łososia (karp symbolizuje nam długowieczność)
- barszcz czerwony z uszkami
- zupa grzybową
- postny żur
- Zupa z karpia z rodzynkami
- pierogi z kapustą i grzybami
- ryba po grecku
- kapusta z grzybami
- groch z kapustą
- łazaki z grzybami
- postny bigos
- śledzie podane na różne sposoby(może to być śledź w śmietanie, oliwie lub occie, rolmopsy ze śliwką, śledź w cytrynach, śledź po kaszubsku czy karp po żydowsku)
- kutia
- kompot z suszu aromatyczny i smaczny napój wpływa na nasze trawienie
- makowiec ,pierniki
- paszteciki z kapustą i grzybami
Symbolika wigilijnych potraw
- karp symbolizuje nam długowieczność i odradzanie się życia,
- kapusta to życiodajna siła,
- fasola to znak płodności, urodzaju, oraz pieniędzy,
- barszcz czerwony wróży sędziwy wiek i urodę,
- grzyby symbolizują uleganie pokusom, kojarzone były zawsze z siłą i zdrowiem, dawniej wierzono, że mają one magiczną moc. Grzyby wykorzystujemy w wielu potrawach wigilijnych,
- orzechy są symbole szczęścia,
- pierniki symbolizują dobrobyt,
- kompot z suszu również ma swoją symbolikę: jabłka zapewniają urodę ,miłość i zdrowie, gruszki zapewniają długowieczność a śliwki suszone odpędzały złe moce,
- mak to symbol obfitości i bogactwa,
- chleb symbolizuje noweżycie i dobrobyt
Święta w Niemczech
W Niemczech niestety nie jest tak obchodzone Boże Narodzenie jak u nas . Mimo że piękna tradycja ubierania choinki pochodzi z Niemiec to święta nie są tak ochodzone na bogato. Potrawy są raczej skromne jeśli chodzi o Wigilię. Niemcy bardziej świętują w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia ,wtedy na stole pojawia się świąteczna gęś i jest ona popularna w wielu niemieckich gospodarstwach domowych.
- Pieczona kaczka jest podawana z modrą kapustą i knedlami
- Pieczona kaczka nadziewana i podawana z sosami owocowymi (najlepiej pomarańczowym lub wiśniowym).
- Pieczona gęś -popularny jest wariant przepisu z pysznym farszem i czerwoną kapustą oraz knedlami lub knedlami jako dodatek. Niekiedy pieczona kaczka i gęś występują na przemian w kolejnych latach Bożego Narodzenia.
- Klasyką na Wigilię są również kiełbaski z sałatką ziemniaczaną. Jest to numer jeden, jeśli chodzi o świąteczny obiad. Od Bawarii po Nadrenię Północną-Westfalię wiedeńskie kiełbaski z sałatką ziemniaczaną są bardzo popularne w Wigilię. Sałatka jest często podawana już 23 grudnia. Do dziś w wielu rodzinach danie to serwowane jest jako tradycyjny świąteczny obiad.
- Karp niebieski (niem.Karpfen Blau )
Historia karpia niebieskiego na bożonarodzeniowy posiłek (nazywanego również karpem bożonarodzeniowym) sięga średniowiecza. Karpia, zaprawionego octem i ugotowanego w osolonej wodzie z przyprawami, najlepiej jadać z kremem chrzanowym (chrzanowym i jabłkowo-śmietanowym) oraz ziemniakami z pietruszką. - Stollen to wypchana bakaliami i orzechami niemiecka stucla drożdżowa pochodząca z Drezna. W trakcie dorocznego Stollenfest dreźnieńscy cukiernicy przygotowują gigantyczną, długą na kilka metrów i wysoką na kilkadziesiąt centymetrów, struclę. Tradycja pieczenia tego ciasta sięga jeszcze XV wieku.
To najbardziej nam znane i tradycyjne świąteczne potrawy Niemców, chociaż dodatkowo pojawiają się również inne dania.
- Pieczeń wołowa- Rostbef często je się z sosem tatarskim i ze smażonymi ziemniakami.
- Raclette jest to przepyszne danie ze Szwajcarii które dotarło do Niemiec. Raclette można przyrządzać na wiele sposobów: z różnymi rodzajami warzyw, mięsem i różnymi serami raclette.
- Fondue ( bardziej na Sylwestra ale można też podawać w święta)
Święta we Francji
Boże Narodzenie to przede wszystkim rodzinny obiad w pierwszy dzień świąt i zarazem ostatni , gdyż we Francji nie ma drugiego dnia świąt). Francuzi spotykają się z rodziną i sporzywają świąteczne dania. Uwielbiają między innymi owoce morza które sporzywają jako przystawki (krewetki królewskie, świeże ostrygi).
- foie gras– paszteciki z wątróbek kaczych i gęsich,
- ślimaki z masąem czosnkowym,
- najpopularniejszą tradycyjną potrawą na świątecznym stole jest indyk nadziewany kasztanami
- na deser podaje się „la bûche de Nöel” , tort w kształcie kłody, pokryty czekoladą i wypełniony śmietaną lub truflami.
- na Prowansji podaje się trzynaście deserów ( na pamiątkę Jezusa i jego dwunastu apostolów)
Bożonarodzeniowa kuchnia we Włoszech
Włosi stawiają na stole 13 potraw a na stole pojawiają się potawy postne ,warzywa i ryby. Włosi nie łamią się z najbliższymi opłatkiem i nie składają sobie świątecznych życzeń.
- panettone – rodzaj babki pochodzącej z Mediolanu i spożywanej tradycyjnie w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wypiekana jest w kształcie wysokiej kopuły i pakowana w kartonowe pudełka.
- pandoro – tradycyjne włoskie ciasto zwane „słodkim chlebem”, najbardziej popularne w okresie Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Często podaje się je posypane cukrem pudrem o zapachu wanilii.
- cotechino – Cotechino to włoska duża kiełbasa wieprzowa wymagająca powolnego gotowania; zwykle gotuje się na małym ogniu przez kilka godzin.
- agnolotti – odmiana włoskich pierożków ravioli, danie typowe dla Piemontu. Agnolotti wypełnia się farszem mięsnym z pieczonej wołowiny i warzyw.
- W środkowych Włoszech sporzywane jest tortellini w bulionie i Tagliatelle, tortelli z lasagne i dyni, smażony i duszony dorsz
- capitone – smażony węgorz i rzymska cykoria popularna w Rzymie
- na południu Włoch popularne są żwiąteczne dania :spaghetti z małżami i friselle, faszerowany Kapłon (specjalniehodowany samiec kury domowej)
Najlepsze przepisy na święta Bożego Narodzenia
Hiszpania
Tradycyjna bożonarodzeniowa gastronomia opiera się zazwyczaj na daniach obfitujących w słodycze.Teraz są obfitymi posiłkami w rodzinnym gronie. Owoce morza, jagnięcina, a także Pularda (młoda kura kapłoniona i specjalnie hodowana na mięso) to zazwyczaj ulubione dania na kolację wigilijną. Nugat- nie brakuje go w żadnym domu. Nugat to rodzaj deseru, składającego się z masy z syropu gotowanego z miodem, wymieszanej z siekanymi orzechami włoskimi lub migdałami oraz pianą ubitą z białek, czasem z dodatkiem kakao. We Francji, Włoszech, Hiszpanii są miasta słynne ze swoich nugatów.
Portugalia
Tradycją jest suszony i słony dorsz wraz z gotowaną kapustą, gotowanymi ziemniakami, gotowanymi jajkami, ciecierzycą, cebulą, pietruszką i innymi warzywami. Wszystko w połączeniu z dużą ilością oliwy z oliwek. Mniej tradycyjne pieczony indyk lub prosię.
Wielka Brytania
Tradycją kulinarną jest świąteczny pudding ( budyń zrobiony ze śliwek i suszonych owoców) Słynne piernikowe ludziki i różne ciasta
- „Brandy butter” to mieszanka ciemnych cukrów (nierafinowanych),masla bez soli i brandy. Całość schłodzona do uzyskania stosunkowo jednolitej konsystencji, zazwyczaj podaje się na zimno, aby zapewnić kontrast z gorącymi deserami, takimi jak np. świąteczny pudding śliwkowy
- deser bagatela (deser z kremem ,owocami i biszkoptem , a nawet galaretki i bitej śmietany)
- deser pochodzący z Francji „la bûche de Nöel” , tort w kształcie kłody, pokryty czekoladą i wypełniony śmietaną lub truflami.
- pieczony indyk
Inne świąteczne wpisy:
1.Magia Świąt Bożego Narodzenia
2.Magia Świąt Bożego Narodzenia- bajkowo i filmowo
https://podroztysiacamil.com/2021/12/magia-swiat-bozego-narodzenia-bajkowo-i-filmowo.html
3.Jarmark bożonarodzeniowy (Weihnachtsmarkt)
https://podroztysiacamil.com/2021/11/jarmark-bozonarodzeniowy-weihnachtsmarkt.html
4.Pochodzenie Choinki Bożonarodzeniowej
https://podroztysiacamil.com/2020/12/pochodzenie-choinki-bozonarodzeniowej.html
5.Wina nie tylko na świąteczny stół
https://podroztysiacamil.com/2022/01/wina-nie-tylko-na-swiateczny-stol.html