Genealogia,  Miasta umarłych

Genealogia – poszukiwanie przodków – Bazy danych i wyszukiwarki

Bazy danych

Po wielu latach poszukiwań genealogicznych postaram udzielić Wam kilka wskazówek skąd możemy czerpać informacje. Wiem, że jest sporo takich wpisów związanych z poszukiwaniami  genealogicznymi oraz profesjonalne strony jak np. Genealogia w Archiwach pomagających w poszukiwaniach. Ja jednak chciałabym  przedstawić  źródła z jakich korzystałam w trakcie swoich poszukiwań genealogicznych. Sama borykałam się na początku swoich poszukiwań gdzie i jak szukać, jakie strony są ciekawe i z jakich warto korzystać. Tu znajdziesz wiele interesujących linków które pomogą Ci w poszukiwaniach.

Dzięki stronom takim jak między innymi Genealodzy.pl i MyHeritage gdzie tworzę swoje drzewo genealogiczne udało mi się odnaleść prapradziadów począwszy od 1700 roku do czasów obecnych (oczywiście nie wszystkich ).

W poszukiwaniach genealogicznych po zebraniu najważniejszych informacji od rodziny, możemy udać się na parafię skąd pochodzli nasi przodkowie przy okazji odwiedzając ich groby. Polecam wcześniejszy artykuł Poszukiwanie przodków – Drzewo genealogiczne (link na dole artykułu). Na początek zajrzyj na stronę Genealogia w Archiwach, gdzie znajdziesz mnóstwo informacji między innymi gdzie np. znajduje się archiwum szukanej miejscowości naszych przodków, ponad 45 000 ksiąg i 3 760815 skanów.

1. Archiwum Państwowe

W Archiwum Państwowym odnajdziemy wiele przydatnych informacji oraz liste archiwów z linkami (na dole artykułu).

Trzy archiwa centralne znajdują się w Warszawie. Obejmują one:

 • Archiwum Główne Akt Dawnych – są tam przechowywane najważniejsze dokumenty państwa polskiego od średniowiecza do zakończenia I wojny światowej,
 • Archiwum Akt Nowych – dokumenty po 1918 roku oraz akta władz centralnych, instytucji i stowarzyszeń o charakterze ogólnopolskim,
 • Narodowego Archiwum Cyfrowego – znajdziemy tam dokumentację fotograficzną, dźwiękową oraz filmową powstałą od początków XX wieku

Poza Warszawą znajduje się 30 archiwów o charakterze regionalnym wraz z oddziałami zamiejscowymi  gdzie są przechowywane wszelkie  źródła historyczne do dziejów regionu.

2. Archiwum Kościelne 

Bardzo wiele informacji znajdziemy na stronie  Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu gdzie znajdziemy zintegrowany System Bazy Danych w tym zmikrofilmowanych księgach metrykalnych. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszędzie archiwa są udostępniane tak samo. Zdarza się że i tam możemy natknąć się na problem. Jednak dobrze sformułowane pismo do odpowiedniego archiwum ( są również na stronach archiwum gotowe kwestionariusze) pomogą nam uzyskać informacje.

Na końcu wpisu umieszczę linki do archiwum innych miast.

3. Biblioteki

Pomogą nam również w poszukiwaniach genealogicznych biblioteki. Nazwy małych wiosek, miasteczek czy ulic zmieniały się często bardziej lub mniej na przestrzeni wielu lat. Działania wojenne, rozbiory, emigracja wielu Polaków również powodują to, że możemy pogubić się w poszukiwaniach. Odnajdziemy wiele dokumentów w językach m.in. łacińskim, niemieckim i rosyjskim a nawet rękopisy.

Przydatne informacje znajdziesz również tutaj „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” z końca XIX w.”

4. Zasoby Mormonów

Mormoni zaczęli mikrofilmować polskie księgi metrykalne w latach 60-tych ubiegłego wieku. Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich zapisy i zasobów z całego świata Szukanie dokumentów historycznych. Witryna FamilySearch jest jedną z najczęściej używanych witryn genealogicznych w internecie.

FamilySearch to największa genealogiczna organizacja na świecie, która współpracuje od 1894 roku w ponad 100 krajach z archiwami, bibliotekami i kościołami. FamilySearch to usługi świadczone przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. FamilySaerch posiada ogromną bazę aż w w 126 krajach, gdzie możemy zdobyć informacje, między innymi najbardziej znaną na świecie Bibliotekę Historii Rodziny w Salt Lake City w stanie Utah. Kolekcja biblioteki zawiera nazwiska 3 miliardów osób zmarłych z ponad 100 krajów.

5. Wyszukiwarki pomocne w poszukiwaniach

 • Polskie Towarzystwo Genealogiczne Geneteka i Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne są źródłem wielu cennych informacji związanymi z parafiami, akta chtów, ślubów i zgonów. Pomocne fora oraz pomoc ze strony innych poszukiwaczy genealogów amatotów jak i profesjonalistów. Możemy uzyskać pomoc w tłumaczeniu akt u łaciny i rosyjskiego ale również i innych języków. Znajdziemy tu jeszcze dodatkowo ogromny Katalog linków z informacjami o Archiwach, Biblotekach, emigracji, cmentarzych i wiele innych. Sama korzystam bardzo często z Geneteki i szczerze polecam. Znajdziecie tam wiele potrzebnych informacji.

 • ŚWIĘTOGEN -indeksy z województwa świętokrzyskiego
 • BASIA– Baza zawiera 6 050 651 wpisów z całej Wielkopolski
 • Poznan Project– indeksy dziewiętnastowiecznych ślubów z terenu historycznej Wielkopolski
 • Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne- indeksy z województwa pomorskiego
 • Projekt Podlasie– bazy indeksów ksiąg metrykalnych z 450 parafii rzymskokatolickich (RK), prawosławnych (PR), greckokatolickich (GK), ewangelicko augsburskich (EA), ewangelicko reformowanych (ER) oraz 12 staropolskich kancelarii sądowych i notarialnych z terenu Podlasia i Mazowsza.
 • Metryki Wołyń– indeksy z Wołynia
 • Lubgens– zaawansowana wyszukiwarka wpisów w regionalnej bazie indeksów ksiąg metrykalnych i USC Lubelskich Korzeni
 • JRI-Poland– jest internetowym źródłem informacji dla żydowskich genealogów poszukujących żydowskich akt metrykalnych dla obecnych i dawnych terytoriów Polski.

  Home

6.Gdzie znajdziemy jeszcze informacje

Oprócz miejsc z powyżej wymienionych informacje możemy znaleść wszędzie. Pomocne nam tu będą:

 1. Spisy ludności- pierwszy spis powszechny w Polsce datowany jest na 1791 rok, w Księstwie Warszawskim spis taki odbył  się w 1808 i 1810 roku oraz pod koniec XIX wieku w Cesarstwie Rosyjskim. Pierwszy spis powszechny w niepodległej Polsce odbył się w 1921 roku.
 2. Rejestry podatkowe – prowadzone przy okazji pobierania podatków, przechowywane były w osobnych zbiorach albo włączane np. do ksiąg sądowych lub akt miast.
 3. Księgi meldunkowe – informacje o rodzinie możemy znaleźć również w XIX- i XX-wiecznych księgach meldunkowych.
 4. Wymiar sprawiedliwości– informacje zawarte w dawnych aktach sądowych (niektóre z nich są przechowywane w Archiwach Państwowych).
 5. Księgi ziemskie i grodzkie– prowadzone do badań rodzin szlacheckich z okresu staropolskiego (właściciele nieruchomości, długi i zobowiązania , poręczenia , testamenty).

6. Księgi sądowe (prowadzono również dla wsi) wpisy dotyczące nieruchomości, pokwitowań, testamentów i posagów (w starszych księgach),w nowszych dominują sprawy karne.

7. XIX- i XX-wieczne akta sądowe- informacje o procesach i  świadkach (w sprawach karnych i cywilnych).

8. Księgi Hipoteczne – informacje głównie o osobach z rodzin szlacheckich i mieszczańskich (właściciele dóbr ziemskich, transakcje kupna czy dziedziczenia).cenne informacje znajdziemy we wpisach spadkowych.

9. Księgi notarialne – tu znadziemy zapisy kupna, sprzedaży, dzierżawy, zastawu, intercyzy przedślubnej i testamentów.

10. Spuścizna- szukamy informacji w archiwach: naukowych, partyjnych, związków i stowarzyszeń jeśli nasz przodek zasłużył się na polu politychnym, naukowym  czy artystycznym.

11.Dokumentacja pracownicza- przechowywanie dokumentacji zależy od lat w czasie którym pracownik był zatrudniony (np. 50 lat – dla pracowników zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 rokiem) obecnie jest to jednak zazwyczaj 10 lat.

Źródła powojenne

 • W Instytucie Pamięci Narodowej odnajdziemy wiele dokumentów między innymi z niektórych instytucji niemieckich i organizacji polskiego państwa podziemnego działających w Polsce w okresie II wojny światowej.
 • Na stronie Muzeum Auschwitz-Birkenau odnajdziemy informacje o więźniach
 • W Centralnym Archiwum Wojskowymakta powstańców w archiwach wojskowych czy akta dotyczące konspiracyjnych organizacji zbrojnych
 • Państwowy Urząd Repatriacyjny- Akta PUR zawierają imienne wykazy przesiedleńców, wykazy osobowe, rejestry osiedlonych na danym terenie i rejestry cudzoziemców.

Interesujący wpis znajdziesz tutaj ↓

Państwowy Urząd Repatriacyjny a poszukiwania genealogiczne [poradnik genealoga]

Jak więc widzicie jest wiele możliwości uzyskania danych i odnalezienia przodków. To tylko część informacji które starałam się umieścić w jednym wpisie tak aby można było spokojnie zająć się poszukiwaniami genealogicznymi.

Na początek jednak trzeba zacząć od znalezienia informacji o swoich bliskich.

Przeczytaj wpis:

Poszukiwanie przodków – Drzewo genealogiczne


Linki do archiwów

Inwentarz archiwalny– Inwentarz archiwalny IPN

Bazy danych

 

Genealogia to długa droga prowadząca do poznania historii i pochodzenia swojej rodziny. Poszukiwania mogą cię nawet niekiedy zniechęcić i często takie poszukiwania odchodzą w zapomnienie.

Przy poszukiwaniach genealogicznych na pewno będzie nam pomocna również trochę znajomość historii.
Jak  poruszać się po archiwach i biblitekach? Jak szukać?
Genealogia potrafi tak bardzo pochłonąć, że niezauważalnie potrafi uciec kilka godzin.
Zrób sobie kawę i zacznij swoje poszukiwania 🙂

Cześć, jeśli podoba Ci się o czym piszę na blogu, jakiś wpis szczególnie Ci się spodobał i chcesz więcej takich wpisów. Może masz ochotę postawić mi pyszną kawę abym mogła dalej się rozwijać.

Każdy dzień jest naszą wielką podróżą, Podróż to początek czegoś nowego, poznawczego i inspirującego.

Dziękuję za Wasze wsparcie!
Ilona 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Źródło: Baza Danych ,Archiwum Państwowe, Geneteka, Genealodzy, My Heritage,Wikipedia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!