Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  Louis de Funès,  PODRÓŻE,  Saint-Tropez

Saint-Tropez -Muzeum Żandarmerii i Kina

Każdy z mojego pokolenia pamięta chyba Louisa de Funèsa z filmów o żandarmie . Ja wychowałam się na tych filmach. Louis de Funès pojawił się na ekranach kin w roli niezapomnianego żandarma Ludovica Cruchota.

Ile zawsze było śmiechu w trakcie oglądania filmów z udziałem tego jakże zabawnego aktora. I takiego go zapamiętałam.  Jednak nie marzyłam nigdy o przyjeździe do Saint-Tropez .Była to dla  mnie abstrakcja nie do zrealizowania .Dopiero jako dorosła kobieta ,żona i matka przyjechałam tu z rodziną .

W Saint-Tropez znajduje się najsławniejsza  w całej Francji  żandarmeria . Budynek ,w którym znajduje się obecnie Muzeum Żandarmerii i Kina był  faktycznie kiedyś budynkiem żandarmerii.

Saint-Tropez -Muzeum Żandarmerii i Kina

W Muzeum Żandarmerii i Kina znajduje się wiele eksponatów związanych z serią filmów z Żandarmem, między innymi  ekspozycje wystroju żandarmerii czy mundurów służbowych .Oczywiście możemy sobie zrobić też zdjęcie z figurą samego Louisa  de Funèsa  , czy wsiąść do samochodu na wirtualną  przejażdżkę.

Komisariat jak z filmu Louisa  de Funèsa
Komisariat z filmu Louisa  de Funèsa
Uniformy żandarmów z filmu Louisa  de Funèsa
Budynek żandarmerii w miniaturze

W muzeum odnajdziemy ciekawą historię kina kręconego na Lazurowym Wybrzeżu z udziałem Louisa  de Funèsa,Brigitte Bardot , Romy Schneider ,Paul Crauchet ,Alain  Delon i wielu innych gwiazd kina.

Znajdziemy wystawę zdjęć i plakatów , gabloty z przedmiotami z filmu .

 

Figura Louisa de Funèsa
Samochody w Muzeum Żandarmerii i Kina


Muzeum kina

Znajdziemy również zdjęcia i autografy :

Juliette Greco -francuskiej piosenkarki i aktorki.

Maurica Rischa  francuskiego  aktora teatralnego  i filmowego.Większej publiczności  znany głównie z filmów, w których grał u boku Louisa de Funèsa takie jak “Sławna restauracja”, “Wielkie wakacje”,” Żandarm i kosmici” “Panowie dbajcie o żony”

Oliviera de Funès  francuski aktor i scenarzysta, najmłodszy syn Louisa de Funèsa

Richarda Balducci   reżyser, scenarzysta i pisarz , to on stworzył serię filmów żandarm Saint-Tropez

Michael Galabru  francuski aktor komediowy , scenarzysta i reżyser.Odtwórca ról drugoplanowych. Znany większej publiczności jako komendant Jérôme Gerber z posterunku żandarmerii z Saint-Tropez

oraz Brigitte Bardot  paru   innych osób związanych ze światem filmu

W Muzeum Żandarmerii i Kina nie tylko znajdziemy informacje o Louisie  de Funès ,ale także o  światowej klasy bogini seksu czyli o Brigitte Bardot.

Brigitte Bardot podobno mieszka w willi La Madrague pod Saint-Tropez. Przebywa w otoczeniu swoich psów i innych zwierząt. Unika imprez i stroni od ludzi.

 


Produkcja filmu ze skandalem w tle

Na Lazurowym Wybrzeżu nakręcono włosko-francuski film La Piscine  reżyserii Jacques Deray z udziałem Romy Schneider ( dla niektórych bardziej znana z filmu “Sissi” ).W tym thrillerze psychologicznym z 1969 roku zagrał również Alain Delon . Film dramatyczny opowiada o zaborczości i zazdrości seksualnej.

Podczas kręcenia tego filmu został wywołany skandal polityczny nazwany Romansem Markovića. Został zamordowany ochroniarz Delona ,którego ciało porzucono na wysypisku w wiosce Élancourt na obrzeżach Paryża. Odnaleziono go 1 października 1968 roku a w skandal był zamieszany aktor Alain Delon i jego przyjaciel  Georges Pompidou prezydent Francji ( wtedy jeszcze premier ,akurat wtedy Pompidou prowadził kampanię na prezydenturę ).Sprawę chciano jak najszybciej zakończyć gdyż powstało wiele plotek na ten temat. Kim był Marković i dlaczego zginał ?

Pochodził z Serbii i dorastał w Belgradzie ,gdzie często brał udział w ulicznych walkach. Tam wraz ze swoim przyjacielem poznał aktora Alaina Delona, który akurat kręcił film w byłej już Jugosławii. Delon zatrudnił obu jako swoich ochroniarzy. Marković nie był święty , miał problemy z hazardem ,podobno był w posiadaniu wielu skandalicznych i kompromitujących zdjęć które miały mu posłużyć do szantażu .Ponoć nawet zdjęcia  tego którego miał przecież ochraniać ,jak również samej  żony Pompidou. Plotek i spekulacji było wiele, zdjęcia były bardzo  kompromitujące . Marković podobno ustawiał kamery nawet w sypialniach. Co mogło sie dziać podczas tych przyjęć, że wszystkim zależało na bardzo szybkim śledztwie.

Delon również miał z tego powodu nieprzyjemności i był pod lupą policji wraz ze swoim przyjacielem François Marcantoni . Marcantoni był korsykańskim gangsterem, został na początku oskarżony o to morderstwo ale później oczyszczono go z zarzutów .Sprawa została nie rozwiązana.

Rekonstrukcja pomieszczenia w jakim Brigitte Bardot oraz Romy Schneider przygotowywały się przed kręceniem filmu
Romy Schneider w filmie La Piscine kreconym na Lazurowym Wybrzeżu.
Miejsce w jakim Brigitte Bardot przygotowywała się do grania w filmie
Popiersie Brigitte Bardot

Znajdziemy także ciekawe zdjęcia z  Claudią Cardinale , Burtem Lancasterem czy z reżyserem  Luchino Viscontim . Właśnie na  Festiwalu Filmowym w  Cannes w 1963 roku film Lampart został nagrodzony Złotą Palmą.

 

lub zdjęcie Reinera III Księcia Monaco 

oraz zdjęcia z Pablo Picasso, Audrey Hepburn,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Saint-Tropez

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!