Francja,  Lazurowe Wybrzeże,  PODRÓŻE,  Ramatuelle

Ramatuelle -miasteczko na wzgórzu

Miasteczko na wzgórzu

Niedaleko SAINT-TROPEZ  znajduje się małe miasteczko Ramatuelle  położone na malowniczym wzgórzu Paillais.

Udaliśmy się do Ramatuelle przy okazji  zwiedzania  Saint Tropez . Średniowieczne miasteczko znajduje się w odległości około 10 km od Saint Tropez . Na terenie gminy znajduję się słynna plaża Pampelonne od której jest bardzo blisko do miasteczka .  Wzgórze jest wysokie prawie na 130 metrów i rozpościera się z niego piękny widok na Zatokę Pampelonne.

I znowu jak w wielu innych miasteczkach znaleźliśmy się w labiryncie wąskich i stromych uliczek pełnych uroku. Centrum miasteczka nie jest zbyt duże, ale ściśle skupione wokół kościoła. Samo miasteczko zbudowano  jakby na kształt ślimaka.

Widok z górnego parkingu na miasteczko Ramatuelle

Miejscowość była bardzo spokojna w październiku . Piękna i malownicza  panorama rozciąga się przed nami w całej okazałości. Ramatuelle nie ma budynków o zbyt wielkiej wartości historycznej ale i tak ma swój urok .Można odwiedzić przy okazji zwiedzania Saint -Tropez . Centrum miasteczka nawiązuje do średniowiecznej budowli ze swoimi wąskimi i krętymi uliczkami a także stromymi schodami .


Kościół – Église Notre Dame de l’Assomption

Głównym zabytkiem miasteczka jest właśnie kościół zbudowany w XVI wieku . Kościół  powstał w części na murach obronnych otaczających kiedyś wioskę. W kościele znajduje się portal z 1620 roku . Wieża z dzwonnicą pełniła dawniej funkcję strażnicy z której można było obserwować teren przed piratami i różnego rodzaju najeźdźcami. Pierwotnie w Ramatuelle znajdowały się 4 wieże strażnicze które były częścią fortyfikacji . Ostatecznie pozostała jednak tylko ta jedna wieża.

Spacer po miasteczku

 

Wejście do Kościóła – Église Notre Dame de l’Assomption

Wnętrze kościoła

Wnętrze kościoła jest utrzymane w  prostym stylu . Patronem miasta jest św. Andrzej , jego popiersie znajduje się w kościele. Został on ukrzyżowany w 60 roku w Patras ( Grecja). Obok popiersia Św.Andrzeja znajdują się popiersia relikwiarza SAINT-TROPEZ  i Sainte Maxime.

Główna nawa
Popiersie św. Andrzeja zostało wyrzeźbione w pniu drzewa figowego.

Wąskie uliczki wokół kościółka 

Miejscowość zawdzięcza swoje początki Saracenom  . Wioska była kiedyś  przez nich zamieszkana .W późniejszym czasie twierdza arabska uległa zniszczeniu dzięki Wilhelmowi I z Prowansji  hrabiego Avinion. Twierdza została wtedy zniszczona w 972 roku . Wioska została odnowiona po tym jak przeszła pod kontrolę wicehrabstw Marsylii. Ramatuelle przetrwało  bardzo burzliwy okres wojen religijnych.

Rue Victor Léon
Urocza uliczka pełna kwiatów

Rue des Sarrasinns

W miasteczku  także natrafimy na słynnącna na całe SAINT-TROPEZ  La Tarte Tropezienne ( Rue du Centre)

La Tarte Tropezienne ( Rue du Centre)
Place de l’Ormeau

Ciekawostki:

Znane są dwie hipotezy pochodzenia nazwy miasteczka :

1 .Rahmatu’llah  w języku arabskim  oznacza Boską Opatrzność ,ale słyszałam też ,że “litość Boga”

2. Camatullici   nazwa małej galijskiej ludności   zamieszkującej  góry wokół Zatoki Saint-Tropez jeszcze  przed przybyciem Rzymian. Prawdopodobnie na przestrzeni wielu wieków literka C została zamieniona na R. Jednak  to tylko przypuszczenie, gdyż historia tych ludzi jest całkowicie nieznana. Natrafiłam tylko na szczątkowe informacje :

Ludy celtyckie Nazwa łacińska: Camatullici / Camactulici 

Lokalizacja: Monts Toulonnais, równina Maurów i na zachód od masywu Maures.

 

Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona miasta

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!