Francja,  Karnawał w Nicei,  Lazurowe Wybrzeże,  Nicea,  PODRÓŻE

Karnawał na Lazurowym wybrzeżu – Karnawał w Nicei

Lazurowy karnawał

Karnawał w Nicei odbywa się każdego roku w lutym niekiedy jednak trwa jeszcze na początku marca (na przykład w roku 2024). Obok innych znanych karnawałów na świecie jak w Brazylii czy w WENECJI jest również ważnym wydarzeniem karnawałowym na świecie. W roku 2023 przypadła 150 rocznica karnawału w Nicei. Jednak są wzmiaki, że już w 1294 roku hrabia Prowansji Karol Anjou spędził radosne dni na karwale. Być może już wtedy próbowano stworzyć taki karnnawał. Do tego pomysłu wrócono jednak dopiero w 1873 roku. Obecnie odbywa się co roku oprócz lat w których trwała wojna lub inne ważne wydarzenie jak np. Covid19 w ostatnim czasie.

Jest to niesamowite wydarzenie trwające przez dwa tygodnie w NICEI nie tylko dla mieszkańców, ale również dla wielu turysów przybywających w tym czasie na Lazurowe Wybrzeże. W tym okresie turystyka ożywia się jeszcze bardziej z korzyścią dla mieszkańców i samego miasta. Podczas trwania karnawału w Nicei możemy również skorzystać z imprezy odbywającej się w MENTON – FESTIWAL CYTRYNY (Fete du Citron). Możemy skorzystać również z innych atrakcji jakie oferuje nam miasto podczas trwania karnawału. Na środku Pacu Massena ustawiono również Diabelskie Koło ( rok 2023 -bilet 9 Euro od osoby).

Nocna Parada i Bitwa Kwiatowa

Podczas trwania karnawału odbywają się pokazy i parady w kostiumach. Karnawal “Nocna Parada” czyli Festiwal świateł rozpoczyna się zazwyczaj o 20.30 i trwa +/- 1,5 godziny. Jest to niesamowit widowisko rozpoczynające się na Placu Masséna gdzie są ustawione trybuny dla widzów. Trasa przechodzi przez miasto w stronę promenady w Nicei. Wspaniałe przedstawienie, tancerzy, gimnastyków, trębaczy, bębniarzy, pokazy na szczudłach oraz pokaz na platformach. Co roku karnawał przedstawia inną tematykę, gdzie wiele zaangażowanych artystów przygotowuje ogromne platformy i ogromne figury z papieru-mache, tworzone z wielką dokładnością. Karnawał w Nicei to Nocna Parada oraz “Bitwa kwiatowa” odbywająca się w ciagu dnia zazwyczaj o 14.30 ( tylko w określone dni).

Początki karnawału to zabawa na ulicach wśród tłumów poprzebieranych w różne stroje obrzucających się konfetti a nawet mąką i jajkami. Teraz organizatorzy również obrzucają tłum turystów ogromnymi ilościami konfetti. Poczas “Bitwy kwiatowej”  w ludzi rzucane są różne kwiaty w tym żółta mimoza z której wytwarzane są olejki, mydełka czy perumy. Kwiat ten jest również takim symbolem prowansalskiej zimy. Cała atmosfera podczas karnawału jest niesamowita, tłumy są spore ale warto zobaczyć “Paradę Nocną”. Wspaniała muzyka i oświetlenie  dodają tu kolorytu natomaist już mniej mi się podobała “Bitwa kwiatowa”. Na pewno jednak będzie to ogromna atrakcja dla rodzin z dziećmi.

Karnawał co roku jest trochę inny i co roku obowiązuje inna tematyka na karnawale. W 2023 roku tematem był “Król skarbów świata”. W zeszłych latach tematy dotyczyły np.: Króla mody, Króla zwierząt, Król Pięciu Kontynentów, Króla  Gastronomii czy Króla Morza Śródziemnego. Parady na karnawale są płatne, a ceny biletów zależą od miejsca z którego będziemy oglądać paradę. Czy będzie to miejsce siedzące na Placu Massena, gdzie bilety były najdroższe. Najtańsze bilety na “Nocną Paradę” w Sektorze B i C były po 7 Euro na osobę. Mimo, że było sporo ludzi to każdy stał gdzie chciał i nikt nie utrudniał oglądania parady. Warto jednak przyjść wcześniej bo trzeba przejść przez bramki ochrony. Nie wnosimy żadnych niebezpiecznych przedmiotów ani żadnych dużych plecaków.

Warto wcześniej się zapoznać z regulaminem podczas parady w Nicei na stronie Karnawał w Nicei. Natomiast bilety na “Bitwę Kwiatową” która moim zdaniem była gorsza i mniej spektakularna od Nocnej parady kosztowały po 14 Euro od osoby również w Sektorze Bi C. Natomiast bilety na FESTIWAL CYTRYNY w MENTON to koszt 16 Euro od osoby (miejsce stojące), miejsca siedzące na trybunach w Menton to podwójny koszt.

Karnawał  kończy się tradycyjnym spaleniem kukły Króla Karnawału oraz pokazem fajerwerków. Wspaniały pokaz pirotechniczny zakończył wyjątkoww karnawał i pożegnał Króla Skarbów Świata.

Galeria zdjęć Karnawał w Nicei 2023

Wystawa czasowa w Muzeum Massena

Podczas trwania 150 rocznicy karnawału w Nicei można było zobaczyć wystawę czasową w Muzeum Massena. Gościem tej specjalnej wystawy był Karnawał w Rio.

W muzeum mogliśmy zobaczyć i poznać historię karnawału w Nicei. Zorganizowano również wystawę pięknych oryginalnych strojów z wielkich szkół samby z Rio de Janeiro z Brazylii. Miasto chciało uhonorować karnawał w Rio, który został właśnie zainspirowany karnawałem w Nicei. Pod koniec XIX wieku przyjeżdżało tu wielu dostojnych gości, książęta i królowie. Przybyl również sam cesarz Brazylii Pedro II , któremu Karnawał tak bardzo się spodobał, że postanowił zorganizować taką paradę u siebie. Karnawał w Brazylii jest legalny tak naprawdę dopiero od 1932 roku.

Zobacz również :

Święto Cytryn w Mentonie


Źródło:
Wikipedia oraz oficjalna strona Nicei

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!