Cervo,  Liguria,  PODRÓŻE,  Włochy

Cervo-średniowieczne miasteczko na wzgórzu

Cervo

Mała miejscowość /wioska to kolejne ciekawe miejsce z miasteczkiem na wzgórzu w  w prowincji Imperia na Ligurii. Cervo zbudowane jest na stromym zboczu więc trzeba sie trochę przygotować na wspinaczkę pod górkę. Miasteczko zamieszkiwane jest już od czasów prehistorycznych .Sama historia miasteczka jest również bardzo ciekawa.Nazwa wioski /miasteczka pochodzi od łacińskiego słowa sługa („oferuję usługi”).

Historyczne centrum Cervii zostało całkowicie odnowione ,jednak  z zachowaniem pierwotnego charakteru wioski, Stoi na zboczach wzgórz zwróconych w stronę morza. Między wzgórzami Colle di Cervo (324 m) i Colle Castellareto (211 m).Najważniejszym miejscem historycznym jest Kościół San Giovanni Battista widoczny już z daleka na wzgórzu.


Kościół św. Jana Chrzciciela 

Ten piękny kościół pod wezwaniem św.Jana Chrzciciela (San Giovanni Battista) wybudowany na wzgórzu w barokowym stylu przyciąga wzrok już z daleka. Wybudowano go między XVII a XVIII wiekiem. Ze wzgórza rozpościerają się kolejne niesamowite widoki.Kościół przez mieszkańców zwany jest zwany „dei Corallini”, ponieważ został zbudowany z dochodów firm rybackich zajmujących się połowami koralowców na morzach Korsyki i Sardynii.Inni mieszkańcy jak marynarze, armatorzy,właściciele ziemscy czy rzemieślnicy również dorzucili się do budowy kościoła.

Wnętrze kościoła


Uliczkami Cervo

Krążąc miedzy wąskimi uliczkami ze starymi zabudowaniami ,w większości się wspinając pod górkę.W Cervo odbywają się również różne imprezy :

  • Święto Wiosny, w historycznym centrum, od lutego do maja, impreza kwiatowo-cukiernicza.
  • Festiwal Patronów, w San Giovanni na plaży, ogniska i świece na morzu.
  • Dywan kwiatowy w historycznym centrum- święto Bożego Ciała.
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej, Parvis kościoła Corallini

Na przełomie lipca i sierpnia odbywają się wspaniałe koncerty przy zachodzie słońca. Koncertują tu najwięksi muzycy w Europie .

Krążąc dalej między uliczkami pod wysokimi łukami natrafiamy na  Palazzo del Vento .Ta elegancka rezydencja należała do  jednej z najważniejszych rodzin w ówczesnym sektorze morskim.Znajdują się tam cenne freski malarza Francesco Carrega.


Spacer mimo wspinaczki pod górkę był bardzo przyjemny .Z góry rozpościerają się niesamowite widoki i urok starożytnych pałaców szlacheckich. Krążymy więc wąskimi  brukowanymi uliczkami i alejkami „carrugi”.Natrafiamy na  starożytne sklepy , w których obecnie mieszkają artyści i rzemieślnicy,


Castello dei Clavesana

Na Piazza Santa Caterina odnajdujemy XII-wieczny zamek górujący nad miasteczkiem. Budynek powstał  jako ufortyfikowany kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Dopiero w XIII wieku pan tego terytorium Markiz Clavesan. Zarządzał olbrzymimi terenami , wioskami ,zamkami i posiadłościami. Zamek w przeszłości pełnił wiele funkcji był oratorium i szpitalem zbudowanym przez Rycerzy Rodos a obecnie muzeum etnograficzne.

Obecnie znajduje się tam Muzeum Etnograficzne Zachodniej Ligurii „Franco Ferrero”. W muzeum etnograficznym odnajdziemy informacje związane z Rivierą Liguryjską .

W pomieszczeniach Zamku Clavesana znajduje się wystawa przedstawiająca sceny z życia codziennego XIX wieku związane z żeglarstwem ,rolnictwem i rzemiosłem oraz pracą w domu. Możemy zobaczyć jak na przełomie dziesiątek lat rozwijało się rolnictwo ,jakich urządzeń używano i jakie noszono stroje.A wszystko jest przedstawione la lalkach Barbie więc można spokojnie wybrać się z dziećmi.


Oratorium Santa Caterina

W dawnym oratorium  w romańskim stylu z XIII wieku ,Oratorium powstało dzięki zakonowi rycerskiemu ( joannici) ale zwani Rycerzami z Rodos lub z Malty. Wewnątrz znajduje się parę zachowanych fresków z XVI wieku.Jeden przedstawia  św. Jerzego zabijającego smoka.Oratorium służy również w czasie wystaw czy specjalnych koncertów.


Kościół św. Mikołaja z Tolentino(Kościół San Nicola da Tolentino )

Kościół był pierwszym kościołem w wiosce ,wielokrotnie niszczony przez barbarzyńskie najazdy .Wybudowany został w 1750 roku.


Źrodło: Wikipedia

  • Oficjalna strona miasta Cervo
  • Edoardo Grendi, The Cervo and the Republic , Turyn, Giulio Einaudi Editore,

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!