Hiszpania,  Kraj Basków,  Kulinarny raj,  PODRÓŻE,  San Sebastian

Kulinarny raj w San Sebastian

Kulinarny raj w krainie Basków

W San Sebastian zakochaliśmy się od razu,jak to się mówi “Przez żołądek do serca”. Akurat to powiedzenie tutaj na pewno zyska na znaczeniu gdy posmakujecie magicznych Pinchos (bask. Pintxos) w tym cudownym kulinarnym raju Kraju Basków.Te maleńkie pyszności skuszą każdego,knajpki i bary w San Sebastian wręcz przyciągają jak magnes. Aż szkoda opuścić te magiczne miejsce z mnóstwem pysznych małych kanapeczek i przekąsek z owocami morza,lokalnymi wędlinami,kozim serem ,pastami ,grzybami czy warzywami .Znajdziemy tu wszystko czego dusza zapragnie i to z samych świeżych produktów.

Wzdłuż  całej ulicy Calle Mayor aż do samej Bazyliki Santa Maria oraz we wszystkich uliczkach Starego Miasta odnajdziemy mnóstwo klimatycznych barów,knajpek i restauracji w których spędzimy niezapomniane chwile .

Sirimiri

Wspaniała hiszpańska kuchnia z pysznymi pintxos ,ośmiornicami  i smażoną jagnięciną . Przyjemnie jest zamówić dobre parfait (jest to mrożony krem – sporządza się go z masy mleczno-jajecznej wymieszanej z bitą śmietaną oraz dodatkami aromatycznymi, takimi jak kawa, czekolada czy przecier owocowy ),czy ciasta czekoladowe .

Zajrzyj do restauracji: Sirimiri

Adres: 

Calle Mayor 18,

20003 Donostia-San Sebastian, Hiszpania

Czynne :

Zazwyczaj od 12 do 1 w nocy


Casa Vergara

Zajrzyj do restauracji:

Casa Vergara 1948

Adres:

Calle Mayor, 21

20003 Donostia-San Sebastian,  Hiszpania

Czynne :

Otwarte codziennie od 11:00 do 24:00


Parada pintxos i tapas w Casa Alcalde

Bar Casa Alcalde został założony w 1912 roku przez rodzinę o tym samym nazwisku co nazwa knajpki.Położony jest przy głównej ulicy, przed bazyliką Santa María. Jest to jedna  z mitycznych knajpek w San Sebastián. Zasmakujemy się w pysznych kanapkach .Asortyment jest bardzo bogaty ,wręcz spektakularny w wyborze pintxos.

Zjemy tutaj :

Klasyczne pintxos, takie jak mityczna Txapela, Remix, Txangurro tartlet, Grilled Txipirón oraz Lecheritas, Starry Eggs, Bull Stew, Cheeks .

Znajdziemy również a także normalne lub warzywne burgery i dobry stek. W asortymencie  również menu z ryżem, paellą i risotto , a także kilka nowych i zaskakujących ziemniaków Alcalde.

Tutaj znajdziemy najwięcej plakatów z walkami byków w Kraju Basków ,tu odnajdziemy wspaniałą historię tego lokalu.Po śmierci założyciela Joseby Iraizoza Casa Alcalde nadal jest prowadzona przez rodzinę Ciaurriz-Iraizoz, dzieci i siostrzeńców.


W Casa Alcalde -Donostia i w wielu innych barach zjecie na pewno smacznie .

Adres:

Calle Mayor, 19

20003 San Sebastián Spanien

Czynne :

prawie cały tydzień oprócz poniedziałku po południu i w cały wtorek

Ten gastronomiczny raj od razu pokochał mój mąż ,który postanowił że zostanie w jednym z barów.Brakowało mu tylko dobrej ekipy i piwa i na tym zakończyłby chyba  zwiedzanie miasta. Świetna opcja na parę dni pobytu w San Sebastian i na pewno jeszcze tam wrócimy:) Niestety mieliśmy tylko jeden dzień na zwiedzanie i do tego potem trzeba było wracać 200 kilometrów na kemping.

Całe blaty barów pełne są tych maleńkich cudeniek ,nie wiadomo czego najpierw spróbować. Wyjątkowo nie było dużo turystów w barze bo zazwyczaj jest pełny po brzegi i cudem jest zdobycie miejsca siedzącego . Prawdopodobnie trochę pochmurna pogoda na to wpłynęła ,że udało nam się bez problemu zająć stolik obok wystawy zdjęć opowiadających historię tego baru.

W barze takim jak ten zazwyczaj bierze się talerzyk i nakłada samemu wszystko na co ma się ochotę . Jest to fajna zabawa połączona ze wspaniałą degustacją tych wspaniałości.

A nad naszymi głowami wspaniała szynka iberyjska ze świń w 100 % karmionych żołędziami .

Jamón serrano czy jamón ibérico

Hiszpanie uwielbiają jeść dojrzewającą szynkę nie tylko w formie dodatku czy też składnika regionalnych potraw. Traktują ją jako najważniejszą potrawę wieczoru mimo że stanowi tylko małą przekąskę.

Jamón serrano jest to dojrzewająca szynka wytwarzana z mięsa popularnej, białej rasy świń. Szynka po całym procesie dojrzewania jest niezwykle smaczna i bogata w proteiny .Przede wszystkim zawiera mniej tłuszczu niż szynka gotowana

3 rodzaje szynki oraz czas ich dojrzewania :

Jamón bodega: 9-12 miesięcy dojrzewania
Jamón reserva: 12-15 miesięcy dojrzewania
Jamón gran reserva: powyżej 15 miesięcy dojrzewania

Jamón ibérico to bardzo ekskluzywny produktem często dwukrotnie droższa niż szynka Jamón serrano. Wytwarzana jest wyłącznie z mięsa półdzikiej świni rasy iberyjskiej (cerdo ibérico) lub jej określonych krzyżówek.

Na ścianach odnajdziemy wiele wspaniałych plakatów z walkami byków i nadających niezwykłą atmosferę dla tego miejsca .

Strona gdzie można zakupić wspaniałą szynkę iberyjską: Szynka Iberyjska


Betti Jai Berria

Kuchnia baskijska jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie. Wiele restauracji jest w posiadaniu gwiazdek Michelina.

Odnajdziemy tu wspaniałe potrawy wraz ze wspaniałymi winami. Menu jest zmieniane cztery razy w ciągu roku i dostosowane do produktów sezonowych

Adres:

Fermin Calbeton Kalea, 22, 20003 Donostia, Gipuzkoa, Hiszpania

Czynne :

  • Otwarte od 12:00 do 00:00
  • Środy zamknięte  – z wyjątkiem lipca i sierpnia

 


Bartolo

Następna klimatyczna i bardzo stara knajpka w której byliśmy sięga historią do 1896 roku. Spróbujemy tam specjałów gorących oraz zimnych pintxos , smacznych zapiekanek i smakołyków  z najświeższych ryb i mięs .

Adres:

 Fermin Calbeton Kalea 38

20003 Donostia Hiszpania

Czynne :

cały tydzień od 10:30 do 24:00

Zajrzyj na stronę Bartolo :

Pintxos en donosti. Los mejores en Casa Bartolo Etxea


Ciekawostki:

Wydarzenia w San Sebastian

  • Festiwal Tamborrada odbywa się co roku 20 stycznia (w dniu św. Sebastiana),Tego dnia rozpoczyna się 24-godzinna zabawa w rytmie bębnów.
  • Semana grande (wielki tydzień) odbywa się w sierpniu przez cały tydzień  Jednym z najważniejszych wydarzeń jest międzynarodowy konkurs sztucznych ogni.
  • Święto  Świętego Tomasza przypada na 21 grudnia .Jest to święto produktów regionalnych, takich jak chistorra (kiełbasa) i sidra (cydr)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!