Kaplica Scrovegni,  Padwa,  PODRÓŻE,  Włochy

Padwa – Kaplica Scrovegni (Cappella degli Scrovegni) 

Padwa  w końcu , moje marzenie o zwiedzeniu tego miasta się ziściło , chociaż tylko jeden dzień to jednak za mało na zwiedzanie . Ale jest chociaż jako taka wiedza ,ze do miasta na pewno warto powrócić .

Postanowiliśmy  pojechać z Chioggi , miasteczka zwanego “małą Wenecją “  na zwiedzanie Padwy .Miałam zamiar  zwiedzić parę najważniejszych miejsc w Padwie ,wspaniałym mieście z bogata historią sięgającą 800 lat . Najważniejsze obiekty jakie obrałam sobie do zwiedzenia to oczywiście Bazylika św. Antoniego ,Kaplica Scrovegni ze wspaniałymi freskami Giotta oraz Uniwersytet Padewski .Po drodze okazało się ,że na zwiedzenie wszystkiego w ciągu jednego dnia będzie nie lada wyzwaniem .

Okazało się ,że daliśmy radę zajrzeć prawie wszędzie , chociaż momentami był to bieg przez Padwę .Było jednak warto ,mimo ,że opór rodziny był dość widoczny ,a jękom córek nie było końca .Swoim znanym sposobem i trochę przekupstwem oraz opowieściami o tym wspaniałym mieście udało mi się namówić córki do zwiedzania 🙂

Pierwszym przystankiem zwiedzania miała być Kaplica Scrovegni ,gdyż akurat tutaj trzeba dokonywać rezerwacji na określony dzień i godzinę . Dlatego musieliśmy tak skoordynować wyprawę ,żeby jak najlepiej i najkorzystniej spędzić czas w Padwie.

Chcieliśmy być jednocześnie jak najbliżej centrum Padwy i dlatego zaparkowaliśmy na parkingu Parcheggio Prato della Valle – Piazza RabinVia 58° Reggimento Fanteria, 1, 35123 Padova PD, Włochy . Znajdują sie tam aż trzy duże parkingi,za sklepem w tym zabytkowym budynku Despar Prato della Valle. Obok znajduje się Bazylika św . Justyny- (Basilica di Santa Giustina)

Okazało się ,że od parkingu do Kaplicy Scrovegni  dzieliło nas  2 km spacerkiem . Jednak bez znajomości miasta plus parokrotne postoje na podziwianie wspaniałych budowli i zabytków trochę to trwało . Udał nam się  w końcu dotrzeć do  Piazza Eremitani-  Musei Civici Eremitani.  Na skraju historycznego centrum Padwy znajduje się kompleks muzeów  i zabytków, wokół dawnego klasztoru Eremitani .To właśnie tutaj znajduje się słynna kaplica Scrovegni.

Arena Romana di Padova
Roman Amphitheatre
Główne wejście gdzie zakipimy bilet do zwiedzenia kaplicy
Ogród rzeźb , w tle Kaplica Scrovegnii.
Wejście do kaplicy prowadzi przez dziedziniec ,musimy przejść wszystkie procedury bezpieczeństwa aby przejść dalej
Dziedziniec klasztorny z ogrodem rzeźb

Kaplica Scrovegnich

Znajdują się tu wspaniałe malowidła ścienne ,słynne freski Giotta .Jedno z jego najwybitniejszych osiągnięć.Freski zostały przez niego namalowane  w latach 1303-1306. Giotto di Bondone malował te freski przez sześć lat.

Kaplica została zbudowana przez Enrico Scrovegni aby odpokutować za winy ojca lichwiarza który wzbogacił się na oszustwach . Zakupił on teren z ruinami rzymskiego cyrku Arena ,gdzie powstał pałac i kaplica.

Kaplica Scrovegni

Na ścianach znajdują się malowidła z życia Joachima i Anny rodziców  Marii oraz z życia Jezusa do samego zmartwychwstania. Święty Joachim i Św.Anna mieszkali w Nazarecie.Małżeństwo nie miało dzieci przez ponad 20 lat małżeństwa.

Joachim udał się na pustynię gdzie spędził 40 dni i nocy poszcząc i prosząc Boga o łaskę .Anioł który się mu objawił oznajmił mu o przybyciu radości dla ziemi .Miała to być Maryja .Święta Anna , matka Maryi jest świętą kościoła katolickiego i prawosławnego. Święta Anna urodziła w wieku 45 lat dziewczynkę Maryję.

Malowidła są niesamowite ,odzwierciedlone z najdrobniejszymi szczegółami . Co więcej znajdują sie tam również malowidła ścienne wyglądające jak prawdziwy marmur, nawet gzymsy i listwy wyglądające jak prawdziwe a są malowidłami.

Wszystkie malowidła są niesamowite i wspaniałe. Kim był malarz tych wspaniałych fresków.Giotto di Bondone był włoskim malarzem i architektem.Jego największe dzieła to właśnie freski w tej kaplicy oraz w Kościół Santa Croce we Florencji i w Bazylice Świętego Franciszka w Asyżu.

Poniżej niektóre ze scen świętych . Na pierwszym zdjęciu :Ofiara Joachima,Sen Joachima i Spotkanie przy Złotej bramie.Poniżej freski z życia Jezusa : Ucieczka z Egiptu,Rzeź Niewiniątek.


Piekło Dantego

Po prawej stronie tego ogromnego malowidła zobaczymy sceny przedstawiające  piekło i męki potępionych  dusz oraz sama postać szatana.Sceny są bardzo wyraziste i przejmujące jeśli dobrze się przyjrzymy .Zobaczymy ludzi splatanych ze sobą ciałami , cierpiących , krzyczących  w piekle . Malowidło pokazuje nam szaleńców , szubrawców,oszustów wykorzystujących innych , samobójców i wszystkie inne negatywne cechy człowieka.  Pośród nich siedzi sobie olbrzymi szatan i pożera niektórych żywcem.Po drugiej stronie malowidła widzimy dobrych ludzi trafiających do nieba .Jest pośród nich również sam autor który sam siebie umieścił na fresku.Giotto di Bondone jest na fresku w pierwszym rzędzie czwarty od końca w żółtym nakryciu głowy i różowym stroju.

Sąd ostateczny

Aby zwiedzić kaplicę trzeba wcześniej dokonać rezerwacji . Rezerwacja jest obowiązkowa a rezerwację on-line trzeba zrobić 24 godziny wcześniej,a w sezonie jeszcze wcześniej .bilet trzeba odebrać w kasie przy  wejściu do Muzeum Eremitani, najpóźniej na 20 minut przed wejściem.

Wniebowstąpienie i Zesłanie Ducha Świętego

 

Adres:

Scrovegni Chapel
Piazza Eremitani, 8, 35121 Padova

Zwiedzanie: od 9 do 19 codziennie co 20 minut ,są też wizyty z wejściem co 15 minut .

Na 5 minut przed zwiedzaniem trzeba sie ustawić do wejścia, spóźnialscy nie wejdą. Wchodzi się grupami po 25 osób.Nie można wchodzić z plecakami ,piciem czy jedzeniem.Można robić zdjęcia bez lampy błyskowej.

Wszystkie informacje w linku poniżej.

Kaplica Scrovegni


Cennik:

Kasa biletowa znajduje się przy wejściu do Muzeum Eremitani

Dorośli : 14 Euro/ulgowy -10 Euro/są również specjalne bilety ulgowe dla małych dzieci ,osób niepełnosprawnych czy mieszkańców Padwy.

Najlepiej opłaca sie zakupić bilet rodzinny , który po aktywacji jest ważny 15 dni ( fajna opcja jak sie jest kilka dni w Padwie i okolicy)-Ważny dla 2 osób dorosłych i 1 lub 2 młodych do 17 roku życia. Wtedy w cenie 30 Euro zwiedzimy wszystkie muzea.Aby odwiedzić kaplicę Scrovegni należy doliczyć 1 euro za osobę jako opłatę rezerwacyjną.

Wstęp wolny  z kartą rodzinna za 30 Euro do: Muzeum Miejskiego Eremitani, Pałacu Zuckermann, Pałacu Rozumu, Loggii i Odeo Cornaro, Oratorio di San Michele, Oratorio di San Rocco, Loggia i Odeo Cornaro, Pedrocchi Noble Floor, Domu Petrarki w Arquà Petrarca. 


Kościół Świętego Filipa i Jakuba (Chiesa degli Eremitani)

Gotycki kościół powstał w latach 1276 – 1306. Eremici od św. Augustyna byli pustelnikami.W kościele znajdują się dwa gotyckie pomniki nagrobne przeniesione w XIX wieku ze zniszczonego kościoła Sant’Agostino. Z jednej strony znajduje się nagrobek Ubertino z Carrary  z 1345 roku ,a po prawej Jacopo II z Carrary z 1351 roku. Pod pomnikiem Jacopo  II znajduje się epitafium  z tekstem napisanym przez Petrarkę dla zmarłego przyjaciela.

W kościele znajdziemy pamiątkowa tablice naszego wybitnego renesansowego poety Jan Kochanowskiego.


Źródlo: Wikipiedia ,oficjalna strona miasta Padwa

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!