Padwa – Kaplica Scrovegni (Cappella degli Scrovegni)
Padwa w końcu , moje marzenie o zwiedzeniu tego miasta się ziściło , chociaż tylko jeden dzień to jednak za mało na zwiedzanie . Ale jest chociaż jako taka wiedza ,ze do miasta na pewno warto powrócić .
Postanowiliśmy pojechać z Chioggi , miasteczka zwanego “małą Wenecją “ na zwiedzanie Padwy .Miałam zamiar zwiedzić parę najważniejszych miejsc w Padwie ,wspaniałym mieście z bogata historią sięgającą 800 lat . Najważniejsze obiekty jakie obrałam sobie do zwiedzenia to oczywiście Bazylika św. Antoniego ,Kaplica Scrovegni ze wspaniałymi freskami Giotta oraz Uniwersytet Padewski .Po drodze okazało się ,że na zwiedzenie wszystkiego w ciągu jednego dnia będzie nie lada wyzwaniem .
Okazało się ,że daliśmy radę zajrzeć prawie wszędzie , chociaż momentami był to bieg przez Padwę .Było jednak warto ,mimo ,że opór rodziny był dość widoczny ,a jękom córek nie było końca .Swoim znanym sposobem i trochę przekupstwem oraz opowieściami o tym wspaniałym mieście udało mi się namówić córki do zwiedzania 🙂
Pierwszym przystankiem zwiedzania miała być Kaplica Scrovegni ,gdyż akurat tutaj trzeba dokonywać rezerwacji na określony dzień i godzinę . Dlatego musieliśmy tak skoordynować wyprawę ,żeby jak najlepiej i najkorzystniej spędzić czas w Padwie.
Chcieliśmy być jednocześnie jak najbliżej centrum Padwy i dlatego zaparkowaliśmy na parkingu Parcheggio Prato della Valle – Piazza Rabin– Via 58° Reggimento Fanteria, 1, 35123 Padova PD, Włochy . Znajdują sie tam aż trzy duże parkingi,za sklepem w tym zabytkowym budynku Despar Prato della Valle. Obok znajduje się Bazylika św . Justyny- (Basilica di Santa Giustina)
Okazało się ,że od parkingu do Kaplicy Scrovegni dzieliło nas 2 km spacerkiem . Jednak bez znajomości miasta plus parokrotne postoje na podziwianie wspaniałych budowli i zabytków trochę to trwało . Udał nam się w końcu dotrzeć do Piazza Eremitani- Musei Civici Eremitani. Na skraju historycznego centrum Padwy znajduje się kompleks muzeów i zabytków, wokół dawnego klasztoru Eremitani .To właśnie tutaj znajduje się słynna kaplica Scrovegni.
Kaplica Scrovegnich
Znajdują się tu wspaniałe malowidła ścienne ,słynne freski Giotta .Jedno z jego najwybitniejszych osiągnięć.Freski zostały przez niego namalowane w latach 1303-1306. Giotto di Bondone malował te freski przez sześć lat.
Kaplica została zbudowana przez Enrico Scrovegni aby odpokutować za winy ojca lichwiarza który wzbogacił się na oszustwach . Zakupił on teren z ruinami rzymskiego cyrku Arena ,gdzie powstał pałac i kaplica.
Na ścianach znajdują się malowidła z życia Joachima i Anny rodziców Marii oraz z życia Jezusa do samego zmartwychwstania. Święty Joachim i Św.Anna mieszkali w Nazarecie.Małżeństwo nie miało dzieci przez ponad 20 lat małżeństwa.
Joachim udał się na pustynię gdzie spędził 40 dni i nocy poszcząc i prosząc Boga o łaskę .Anioł który się mu objawił oznajmił mu o przybyciu radości dla ziemi .Miała to być Maryja .Święta Anna , matka Maryi jest świętą kościoła katolickiego i prawosławnego. Święta Anna urodziła w wieku 45 lat dziewczynkę Maryję.
Malowidła są niesamowite ,odzwierciedlone z najdrobniejszymi szczegółami . Co więcej znajdują sie tam również malowidła ścienne wyglądające jak prawdziwy marmur, nawet gzymsy i listwy wyglądające jak prawdziwe a są malowidłami.
Wszystkie malowidła są niesamowite i wspaniałe. Kim był malarz tych wspaniałych fresków.Giotto di Bondone był włoskim malarzem i architektem.Jego największe dzieła to właśnie freski w tej kaplicy oraz w Kościół Santa Croce we Florencji i w Bazylice Świętego Franciszka w Asyżu.
Poniżej niektóre ze scen świętych . Na pierwszym zdjęciu :Ofiara Joachima,Sen Joachima i Spotkanie przy Złotej bramie.Poniżej freski z życia Jezusa : Ucieczka z Egiptu,Rzeź Niewiniątek.
Piekło Dantego
Po prawej stronie tego ogromnego malowidła zobaczymy sceny przedstawiające piekło i męki potępionych dusz oraz sama postać szatana.Sceny są bardzo wyraziste i przejmujące jeśli dobrze się przyjrzymy .Zobaczymy ludzi splatanych ze sobą ciałami , cierpiących , krzyczących w piekle . Malowidło pokazuje nam szaleńców , szubrawców,oszustów wykorzystujących innych , samobójców i wszystkie inne negatywne cechy człowieka. Pośród nich siedzi sobie olbrzymi szatan i pożera niektórych żywcem.Po drugiej stronie malowidła widzimy dobrych ludzi trafiających do nieba .Jest pośród nich również sam autor który sam siebie umieścił na fresku.Giotto di Bondone jest na fresku w pierwszym rzędzie czwarty od końca w żółtym nakryciu głowy i różowym stroju.
Aby zwiedzić kaplicę trzeba wcześniej dokonać rezerwacji . Rezerwacja jest obowiązkowa a rezerwację on-line trzeba zrobić 24 godziny wcześniej,a w sezonie jeszcze wcześniej .bilet trzeba odebrać w kasie przy wejściu do Muzeum Eremitani, najpóźniej na 20 minut przed wejściem.
Adres:
Zwiedzanie: od 9 do 19 codziennie co 20 minut ,są też wizyty z wejściem co 15 minut .
Na 5 minut przed zwiedzaniem trzeba sie ustawić do wejścia, spóźnialscy nie wejdą. Wchodzi się grupami po 25 osób.Nie można wchodzić z plecakami ,piciem czy jedzeniem.Można robić zdjęcia bez lampy błyskowej.
Wszystkie informacje w linku poniżej.
Cennik:
Kasa biletowa znajduje się przy wejściu do Muzeum Eremitani
Dorośli : 14 Euro/ulgowy -10 Euro/są również specjalne bilety ulgowe dla małych dzieci ,osób niepełnosprawnych czy mieszkańców Padwy.
Najlepiej opłaca sie zakupić bilet rodzinny , który po aktywacji jest ważny 15 dni ( fajna opcja jak sie jest kilka dni w Padwie i okolicy)-Ważny dla 2 osób dorosłych i 1 lub 2 młodych do 17 roku życia. Wtedy w cenie 30 Euro zwiedzimy wszystkie muzea.Aby odwiedzić kaplicę Scrovegni należy doliczyć 1 euro za osobę jako opłatę rezerwacyjną.
Wstęp wolny z kartą rodzinna za 30 Euro do: Muzeum Miejskiego Eremitani, Pałacu Zuckermann, Pałacu Rozumu, Loggii i Odeo Cornaro, Oratorio di San Michele, Oratorio di San Rocco, Loggia i Odeo Cornaro, Pedrocchi Noble Floor, Domu Petrarki w Arquà Petrarca.
Kościół Świętego Filipa i Jakuba (Chiesa degli Eremitani)
Gotycki kościół powstał w latach 1276 – 1306. Eremici od św. Augustyna byli pustelnikami.W kościele znajdują się dwa gotyckie pomniki nagrobne przeniesione w XIX wieku ze zniszczonego kościoła Sant’Agostino. Z jednej strony znajduje się nagrobek Ubertino z Carrary z 1345 roku ,a po prawej Jacopo II z Carrary z 1351 roku. Pod pomnikiem Jacopo II znajduje się epitafium z tekstem napisanym przez Petrarkę dla zmarłego przyjaciela.
W kościele znajdziemy pamiątkowa tablice naszego wybitnego renesansowego poety Jan Kochanowskiego.
Źródlo: Wikipiedia ,oficjalna strona miasta Padwa