Padwa,  PODRÓŻE,  Wenecja Euganejska,  Włochy

Padwa -najciekawsze atrakcje w jeden dzień

Padwa jest chyba najbardziej znana ze wspaniałej Bazyliki św. Antoniego ,słynnego Uniwersytetu Padewskiego i niesamowitej kaplicy z freskami Giotta.

W Padwie odnajdziemy wiele śladów naszych rodaków ,miedzy innymi pomniki Jana III Sobieskiego i Stefana Batorego na Placu Prato della Valle .A ilu naszych słynnych rodaków tu studiowało nie sposób zliczyć .miedzy innymi Kopernik, Zamoyski , czy Kochanowski. Miasto naszpikowane historią ,kościoły na każdym kroku, wspaniałe zabytkowe budynki .

Pierwszym przystankiem zwiedzania miała być Kaplica Scrovegni ,trzeba było wcześniej dokonać rezerwacji na określony dzień i godzinę . Dlatego musieliśmy tak skoordynować wyprawę ,żeby jak najlepiej i najkorzystniej spędzić czas w Padwie.

Zaparkowaliśmy  jak najbliżej centrum Padwy  na parkingu Parcheggio Prato della Valle – Piazza Rabin– Via 58° Reggimento Fanteria, 1, 35123 Padova  . Znajdują sie tam aż trzy duże parkingi,za sklepem  zabytkowym budynku Despar Prato della Valle. Obok znajduje się Bazylika św . Justyny- (Basilica di Santa Giustina)

Włoski polityk. Od 1972 do śmierci przywódca Włoskiej Partii Komunistycznej (WPK).

Plac  Prato della Valle

Ten wspaniały plac z XVIII wieku ma kształt elipsy ,jest to jeden z największych placów miejskich w Europie ,jego powierzchnia to prawie 90 tysięcy km 2. Stoi na nim aż 78 posagów sławnych i zasłużonych i uczonych miasta Padwa.Dwa rzędy posągów oddzielone są fosą z wodą,przechodzimy do środka “wyspy” po jednym z czterech mostów. W środku znajduje sie fontanna ,jest to miejsce spotkań wielu mieszkańców Padwy. Na Prato znajduje się Bazylika Santa Giustin ( Św. Justyny), jeden z największych kościołów na świecie.

Odnajdziemy pomniki Antenora nr 2,Galileusza nr 36 ,Sobieskiego nr 75 i Batorego nr 76


Bazylika Santa Giustina(Św.Justyny)

jest  jednym z największych kościołów chrześcijańskich na świecie.Jej długość to 122 metry a szerokość 82 metry! Często  niedoceniana przez turystów ,którzy pędzą od razu po przybyciu do Padwy do Bazyliki św. Antoniego .Mimo, że parkowaliśmy niedaleko to również nie udało się nam zwiedzić gdyż bazylika była zamknięta.

Święta Justyna z Padwy była męczennicą ścięta mieczem w 304 roku.Bazylika została wzniesiona w V wieku na miejscu jej grobu.Potem stała tu świątynia romańska wzniesiona przez benedyktynów.Niestety zniszczona w XII wieku przez trzęsienie ziemi.Została odbudowana i na przestrzeni wieków wielokrotnie modernizowana , odnawiana. Dopiero w XVI wieku ta wspaniała renesansowa budowla uzyskała obecny charakter.

Wewnątrz znajdują się szczątki w sarkofagu św. Łukasza Ewangelisty przeniesione tu z Konstantynopola, oraz  sarkofag z relikwiami św. Macieja Apostoła.Natomiast w prezbiterium znajdują się relikwie patronki kościoła św. Justyny.


Lodge Amulea

to piękny neogotycki budynek z 1860 roku położony przy  Prato della Valle, majestatycznym placu w Padwie.Ten jeden z piękniejszych budynków Padwy był siedzibą  straży pożarnej w Padwie w latach 1906–1989 a obecnie mieści kilka urzędów miejskich.Budynek jest wspaniale zdobiony a przed nim stoją posagi Dantego i Giotto.


Przy placu znajduje się również Museo del PRECINEMA – Collezione Minici Zotti

Muzeum zostało założone przez Laurę Minici Zotti w 1998 roku .Obecnie dyrektorem jest  syn założycielki  ,który jest również profesorem  UNIWERSYTETU  W PADWIE (historia kina, historia i technika fotografii).

Muzeum Precinema mieści się w Palazzo Angeli, XV-wiecznym budynku w centrum historycznego miasta na Prato della Valle. Przechowywana jest tu kolekcja instrumentów optycznych i oryginalnych ręcznie malowanych slajdów magicznych latarni, które pochodzą z XVIII i XIX wieku.Znajduje się tu również dział fotografii,zbiór latarni magicznych ( dokumentacja rozwoju obrazów od XVIII wieku do narodzin kina). Dział z  instrumentami muzycznymi oraz historia archeologii kina.


Uniwersytecki ogród botaniczny

W 1545 roku Università di Padova założył Ogród Botaniczny , jeden z najstarszych ogrodów akademickich na świecie.W 1997 roku ogród został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO. Ogród został zaprojektowany przez  architekta Andrea Moroniego z Bergamo.


MIASTO ŚW. ANTONIEGO -BAZYLIKA ŚWIĘTEGO ANTONIEGO

Ta wspaniała Bazylika zasługuje na osobny wpis .


Koło Bazyliki stoi wspaniały konny pomnik z brązu ,autorstwa Donatellego z 1453 roku Pomnik Gattamelaty. Gattamelata czyli Erasmo da Narni był włoskim kondotierem -dowódcą oddziałów wojsk najemnych we Florenckiej ,Weneckiej i papieskiej służbie.Był on najsłynniejszym najemnym dowódcą późnego średniowiecza.


Po prawej stronie Bazyliki św.Antoniego znajdują sie budynki Bractwo św. Antoniego z Padwy oraz Oratorium św.Jerzego. Na ścianie budynku Bractwa św. Antoniego  znajdziemy tablicę Ku Pamięci Maksymiliana Maria Kolbe zamordowanemu 14 VIII 1941 roku w Oświęcimiu (Auschwitz-Birkenau)


Piazza Antenore

Idąc dalej  w kierunku kaplicy natrafiłam na Piazza Antenore, 35121 Padova .Na placu znajduję  się Grobowiec Antenora (Tomba di Antenore).


Palazzo Romanin Jacur

Budynek pochodzi z  XV-wieku,zbudowany w stylu weneckiego gotyku. Padwa została zdobyta przez Wenecjan w 1405 roku. W XIX wieku został  odrestaurowany i przebudowany w stylu neogotyckim.

Po obu stronach balkonu znajdują się dwie tablice .Podobno mieszkał tu Dante ,jednak nie ma to całkowicie dowodów. Pewne jest że był w Padwie i dobrze znał miasto.

W XIX wieku pałac był   siedzibą „Gabinetu Czytelniczego” oraz miejscem spotkań i dyskusji politycznych.


KAPLICA SCROVEGNI (Cappella degli Scrovegni) –wszystkie informacje we wpisie o kaplicy

 


Palazzo della Ragione

W samy centrum Padwy znajduje się Palazzo della Ragione oddany do użytku w 1219 roku prawie po 50 latach trwającej budowy. Tu mieściła się średniowieczna hala targowa,ratusz i wymiar sprawiedliwości.Pałac dzieli dwa place – Piazza della Erbe oraz Piazza della Frutti.

Na pietrze znajduję się olbrzymia sala ze wspaniałymi freskami .Sala jest miejscem wystaw i spotkań kulturalnych, pełniąc centralną rolę w życiu publicznym Padwy.Natomiast na parterze najstarsza europejska średniowieczna hala  targowa ( 800 lat)

Palazzo della Ragione- Padwa

Czynne :

  • od 1 lutego -od poniedziałku do piątku od 9:00 do 19:00
  • Ostatni dostęp 30 minut przed zamknięciem
  • (sobota i niedziela zamknięte)

Wstęp:

  • Do 31 marca dla mieszkańców Padwy i jej prowincji wstęp wolny
  • Bilet normalny-7 Euro/Ulgowy -5 Euro
  • nieczynne w każdy poniedziałek ,święta Bożego Narodzenia, Św. Szczepana, Nowego Roku, 1 maja

Można robić zdjęcia be lampy błyskowej , na swoje potrzeby.Zakaz dotykania fresków !

Piazza delle Erbe -Padwa
Piazza della Frutti-Padwa


Torre Dell’Orologio

Kierując się dalej dojdziemy  do kolejnego placu Piazza dei Signori. Ozdobą tego placu jest wieża/brama Torre Dell’Orologio z najstarszych działającym zegarem astronomicznym na świecie.Wieża zegarowa to 600-letnia historia Padwy.Wznosi się na wysokość 30 metrów.

Zegar został zaprojektowany przez zegarmistrza z  CHIOGGII Jacopo Dondi da Chioggia zwanego dall’Orologio .Był również profesorem na UNIWERSYTECIE W PADWIE matematykiem i astronomem .Zaprojektował zegar mechaniczny ,który został jednak zniszczony ,jednak powstała jego kopia.Na tarczy zegara brakuje znaku zodiaku ( akurat mojego ) Wagi . Skorpion zajmuje dwa miejsca na tarczy. Jak głosi legenda zegarmistrz był bardzo niezadowolony ze sposobu traktowania przez klientów ,dlatego na znak protestu usunął znak wagi, symbol (braku) sprawiedliwości.

Torre Dell’Orologio-Padwa


Katedra Matki Bożej Wniebowziętej w Padwie

Na Placu Katedralnym (Piazza del Duomo) znajduje się kolejna Katedra i Baptysterium w Padwie (Cattedrale di Santa Maria Assunta).Pierwsza katedra została tu zbudowana w 313 roku ,potem zbudowana w tym miejscu następna która została zniszczona w XII wieku przez trzęsienie ziemi.Budowę nowej katedry rozpoczęto dopiero w XVI wieku według projektu Michała Anioła. Jednak prace nad katedrą sie przeciągnęły aż do XVIII wieku i została dokończona już przez innego architekta.Samo wnętrze katedry jest  trochę chłodne i surowe .

W baptysterium pochodzi z przełomu XI-XII wieku ,odnajdziemy tam freski namalowane w XIV wieku przez Giusto de Menabuo. Baptysterium jest poświęcone św. Janowi Chrzcicielowi.

Po lewej stronie katedry znajduj się muzeum diecezjalne natomiast po prawej Palazzo del Monte di Pietà i Arco Vallaresso. Łuk triumfalny z 1632 roku poświęcony politykowi Valaresso Alvise ,który był zaangażowany w walkę z epidemią dżumy w 1630  roku.

Palazzo del Monte di Pietà to wspaniała średniowieczna budowla która powstał gdzieś pomiędzy XIII i XIV wieku .Jak głosi legenda należał  do  do słynnego lichwiarza Rinaldo Scrovegniego .Wspominałam już o nim w artykule o KAPLICY SCROVEGNI która została zbudowana przez Enrico Scrovegni aby odpokutować za winy ojca lichwiarza który wzbogacił się na oszustwach .

Arco Vallaresso-Padwa
Palazzo del Monte di Pietà-Padwa

Uniwersytet Padewski

Zajrzyj do wpisu UNIWERSYTET W PADWIE


Co warto jeszcze zwiedzić ,czyli to czego nie zdąrzyłam zwiedzić .

1. Palazzo Zuckermann znajduje się zaraz niedaleko  KAPLICY SCROVEGNI .

Na piętrze znajduje się tu Muzeum Bottacin, jedno z najbogatszych na świecie pod względem kolekcji monet i medali, a także niezwykłe zbiory sztuki użytkowej i dekoracyjnej. Natomiast na parterze znajduje się Muzeum Sztuki Użytkowej i Zdobniczej : szkło, rzeźby, ceramika, srebro, kość słoniowa, biżuteria, tekstylia oraz meble.

2. Muzeum Ereemitani w skład muzeum wchodzą Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Sztuki Średniowiecznej i Nowoczesnej .Muzea mieszczą się w krużgankach byłego klasztoru braci Eremitani.

Znajdziemy tu eksponaty znalezione w regionalnych grobach oraz  rzymskie mozaiki, mumie i oczywiście freski ścienne.

3. Dom Petrark

Początki budynku sięgają XIII wieku. Petrarka spędził w spokoju ostatnie lata swojego życia,otoczony przyjaciółmi i rodziną. Kontynuował tutaj naukę i zmarł w nocy z 18 na 19 lipca 1374 roku.

W Padwie na pewno nie będziecie się nudzić jeśli interesuje was historia i sztuka , architektura , malarstwo ,rzeźba itd… Ja byłam zadowolona 🙂 moja rodzina już trochę mniej.


Zwiedzanie :

  • Pamiętajmy o tym ,że w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wchodzimy za darmo do muzeów publicznych. Tak jest w całych Włoszech.
  • Warto sprawdzać godziny otwarcia kościołów , bo kościoły są często zamykane , niekiedy nawet na parę godzin w ciągu dnia. Sam wstęp jest bezpłatny.

Gdzie zjeść :

Z tym raczej nie powinno być problemu,knajpek i barów w centrum jest wystarczająco.My akurat skorzystaliśmy z małej pizzerii znajdującej się niedaleko Kaplicy Scrovegni . Mała pizzeria PINSA znajduje sie przy Corso Giuseppe Garibaldi 13 ,smacznie i szybko. Miła obsługa , spotkaliśmy tam nawet rodaków studiujących w Padwie.

W centrum znajduje się słynna Caffè Pedrocchi ,gdzie możemy wypić bardzo dobrą kawę od 1831 roku .Fabryka Pedrocchi znajduje się nad kawiarnią. Historia fabryki Pedrocchi jest ściśle związana z historią Padwy. Budynek stanowił serce życia społecznego i kulturalnego miasta w XIX wieku.

Adres : Via VIII  15 lutego Padwa


Źródło: Wikipedia , oficjalna strona Padova

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!