Burgundia,  Dijon,  Francja,  PODRÓŻE

Dijon- gotycka stolica Burgundii i musztardy

Miasto stu wież

Dijon to wspanałe miasto o bogatej histori i niesamowitej architekturze. Jest stolicą historycznej krainy Burgundii, znanego na całym świecie regoinu winiarskiego. Te najlepsze produkowane są w środkowej części rejonu o nazwie Côte-d’Or (złote zbocza), która jest też nazwą jednej z burgundzkich apelacji. Dijon urzekło mnie od pierwszego momentu, tak samo jak BORDEAUX  czy Turyn we Włoszech. Na pewno każdy z nas trafia na takie miesto do którego chce wracać ponownie. Dijon ma właśnie to coś ,ten klimat i różnorodność architektoniczna sprawi ,że chce się tam wracać. Mówi się o nim jako o mieście stu wież gdyż ma niezliczoną ilość wież i wieżyczek a opróczy tego wiele kościołów i kapliczek.

Sowa symbolem Dijon

Na starym mieście odnajdziemy aż 22 sowy „La Chouette” i jeśli mamy czas możemy udać się na spacer ich śladem odnajdujące sowy w różnych miejscach. Jedną taką najważniejszą sowę odnajdziemy po zachodniej stronie kościoła Notre Dame możemy dotknąć lewą ręką a ponoń przyniesie nam to szczęście i mądrość. Udajmy się więc na spacer Rue de la Chouette.

Kościół Notre-Dame w Dijon

Zwiedzanie rozpoczynamy właśnie od  XIII wiecznego gotyckiego Kościoła Notre Dame. Przed XII wiekiem znajdowała się tu mała kaplica poza murami  miasta ,poźniej powstała wspaniała gotycka budowla. Fasada kościoła jest chyba najbardziej interesująca gdyż zdobi ją aż 51 gagulców przedstawiających postacie ludzkie ,zwierzęta i potwory. Właśnie ta zachodnia fasada o wysokości ponad 28 metrów i szerokości prawie 20 metrów przyciąga mój wzrok na samym początku.

Tu znajdziemy również “Czarną Madonnę”. Kościół znajduje się od 1840 roku na zabytków historycznych. Na kościele znajduje się na dzwonnicy zegar zwany Jacquemart najstarszy zegar w Dijon z końca XIV wieku.

„Miasto Sztuki i Historii”

Wśród zielonych wzgórz Côte-d’Or odnajdziemy średniowieczne miasteczko o wspaniałej atmosferze w zabytkowe centrum Dijon. Miejsce gdzie znajdziemy ciekawą historię ,zabytkowe budynki i rezydencje z okresu książęcego, wspaniałą gastronomię ,dobre wino i słynną musztardę. Spacerując ulicami Dijon głowa kręci się naokoło , nie wiadomo na czym najpierw zatrzymać wzrok. Z każdego zakątka wychyla się coraz to nowy zabytek historyczny, ramańskie i gotyckie kościoły, zabytkowe rezydencje i domy z muru pruskiego. Plusem w Dijon jest to że centrum miasta jest  całkowicie wyłączone z ruchu kołowego. My akurat zaparkowaliśmy na (Parking piętrowy- 27 Bd de la Trémouille Dijon) skąd do historycznego centrum miasteczka mieliśmy około 500 metrów spacerkiem.

Plac Notre Dame

Pałac Książąt Burgundii

Udajemy się w stronę imponującego placu w samym sercu miasta Place de la Libération. Ogromny trójskrzydłowy pałac mieści w sobie ratusz i Muzeum Sztuk Pięknynch. Przez jeden z dziedzińców możemy przejść na drugą stronę, w tle widoczna jest wieża Filipa Dobrego. Rezydowali tu książęta Filip II Śmiały – syn Jana II Dobrego i Bonny Luksemburskiej (wnuczki z pierwszego małżeństwa króla Wacława II – króla Czech i Polski w latach 1300–1305 z Elżbietą Przemyślidką). Następnie syn Jana II Dobrego-  Jan II bez Trwogi (Jana Nieustraszonego) jak go też nazywano ,a później syn Jana i Małgorzaty Bawarskiej -Filip III Dobry. Wnątrze pałacu mieści “Pokój stanów”,”Pokój flory”wcześniejsza sala bankietowa ,”Schody Gabriela”, “Kaplica Wybrańców”również dzieło architekta schodów.

Dijon jest wyróżnione aż dwa razy prze z Unesco. Pierwsze to francuskie wyróżnienie Gastronomic Meal  oraz drugie winnice Climats of Burgundy co podkreśla międzynarodową sławę i atrakcyjność stolicy Burgundii. Dijon to miejsce uznawane pod względem gastronomii, wina i dziedzictwa historycznego.

Schody Gabriela to reprezentacyjna klatka schodowa Pałacu Książąt Burgundii. Schody zawdzięczają swoją nazwę oczywiście architektowi który je stworzył. Był nim żyjący w XVII wieku królewski architekt Jacques Gabriel.

Muzeum Sztuk Pięknych w Dijon

W Pałacu Książąt Burgundii (Palais des Ducs)znajduje się muzeum Musée des Beaux-Arts, gdzie odnajdziemy eksponaty z dawnej kuchni pałacu, pokoju straży i wielkich salach recepcyjnych (jest to wschodnie skrzydło pałacu). Znajduje się tutaj jedna z najbogatszych kolekcji sztuki we Francji. Począwszy od współczesnych obrazów po egipskie antyki, starożytności greckie i rzymskie ,grafiki czy rzeźby liczące aż 130 000 eksponatów. Znajdują się tu arcydzieła malarstwa europejskiego od renesansu aż do XIX wieku (Tycjana, Moneta, XVII-wieczne obrazy Petera Paula Rubensa, Philippe de Champaigne). To tylko niektóre znane osobistości.

Muzeum Sztuk Pięknych w Dijon

Tour Philippe le Bon

W tle renesansowa wieża Filipa Dobrego pochodząca z XV wieku. Wysoka na 46 metrów o sześciu kondygnacjach. Na górę prowadzi aż 316 stopni po których trzeba się wdrapać aby spojrzeć na panoramę miasta i okolicy.W XVIII wieku mieściło się tu obserwatorium.Przed pałacem znajduje się fontanna nadająca miejscu dodatkowego klimatu.

Tour Philippe le Bon

W oddali widoczny kościół św.Michała. Po drodze jednak natrafiamy jeszcze na Kościół Saint-Etienne przy placu Tetralnym gdzie znajduje się obecnie Biblioteka w Dijon oraz Musée Rude.

Grand Theâtre w Dijon

Docieramy do placu Teatralnego gdzie gdzie znajduje się Tetr Dijon i kościól Saint-Etienne.

Grand Theâtre  znajduje się w sercu historycznego centrum Dijon i zajmuje kluczową pozycję w kulturalnym sercu miasta. Zbudowany w 1828 roku oferuje doskonałe warunki do słuchania i oglądania spektakli. Teatr mierzy 61m długości, 22m szerokości i około 17m wysokości i mieści 692 miejsca siedzące.

Opera Dijon

Kościół Saint-Étienne

Jest najstarszym miejscem kultu ,znajduje się tutaj Castrum ( o nim później). W kościele znajduje się obecnie biblioteka miejska. Jest zabytkiem od 1862 roku. Znajduje się tu również Rude Muzeum poświęcone rzeźbiarzowi Françoisa Rude .

Muzeum Rude 

Muzeum zostało założone w 1947 roku w czężci chóralej wcześniejszego kościoła. Od razu po wejściu naszym oczom ukaże się ogromna kamienna rzeźba Françoisa Rude- Odejście ochotników z 1792 roku lub inaczej “Marsylianka”. Rzeźby to wykonane  naturalnej wielkości odlewy gipsowe głównych dzieł artysty. Rzeźba ma prawie 12 metrów wysokości na 6 szerokości.

Françoisa Rude- Wyjazd ochotników z 1792

Merkury- Françoisa Rude

Castrum Dijon

Znajduje się tu starożytne Castrum ( obóz rzymski) gallo-rzymskie prawdopodobnie z III wieku. Znajdują się tutaj pozostałości krypty i drzwi Saint-Etienne.

Plan Castrum-plan starożytnych rzymskich murów obronnych w średniowieczu.s

Kościół św. Michała w Dijon

Ten wspaniły kościół ma niesamowitą dwuwieżową fasadę. Budowano go przez dwa stulecia i została ukończona w XVI wieku. Wejścia są bogato zdobione rzeźbami aniołów i innych postaci. W portalu centralnym znajduje się posąg św. Michała (XVI wieku).Trzy portale przedstawiają nam ewolucję architektury sakralnej od końca XV do początku XVI wieku. Pierwszy portal został zbudowany w stylu gotyckim adwa kolejne zostały zbudowane w stylu renesansowym z braku funduszy w późniejszym czasie.

Wnętrze kościoła wydaje się trochę surowe ale to tylko pierwsze wrażenie. Wysokość pod sklepieniem nawy głównej i chóru  o 19,5 metra. Znajdują się tutaj boczne kaplice między innymi Matki Boskiej. Natomiast uwagę przykuwają ogromne kolumny podpierające sklepienie kościoła.

Sanktuarium św. Elżbiety Trójcy Świętej

Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej zmarla w Dijon w 1906 roku. Święta Kościoła katolickiego Beatyfikowana przez Jana Pawła II. Elżbieta z Dijon( karmelitanka bosa, pisarka i pianistka). Zmarła w wieku 26 lat po ciężkiej chorobie. Jako 7-letnie dziecko straciła ojca, w w wieku 14 lat wstąpoła do Karmeltanek. Urodziła się jako Élisabeth Catez ,była uzdolniona muzycznie i nawet zdobyła pierwszą nagrodę w wieku 13 lat w konkursie pianistycznym w konserwatorium w Dijon.

Sanktuarium św. Elżbiety Trójcy Świętej


Specjalności gastronomiczne w Dijon

Onajdziemy tu wiele klimatycznych restauracji i knajpek oferujących nam wiele dań w stylu burgundzkim : ślimaki po burgundzku, trufle burgundzkie,wołowina po burgundzku,founde po burgundzku czy czarne porzeczki z Dijon, z których przyrządza się crème de cassis czyli likier z czarnych porzeczek lub możemy spróbować pysznego wina burgundzkiego.

W Dijon odnajdziemy 3w1 ,czyli turystykę kulturową (muzea, zabytki, festiwale i wydarzenia kulturalne), turystykę gastronomiczną oraz winiarską

Dijon to również słynna stolica musztardy. W centrum historycznym znajdują się dwa butiki z musztardą:

Maison Maille (32 Rue de la Liberté) założony w 1747 roku

Moutarderie Edmund Fallot (16 Rue de la Chouette) z 1840 roku.

Możemy również zrobić zakupy na Targ kulinarnym  w XIX wiecznej Hali Dijon

Adres: Rue Claude-Ramey, rue Quentin, rue Bannelier i rue Odebert

Fabryka w Dijon została zamknięta w 2008 roku , a produkcję przeniesiono w inny rejon Francji. 

Dijon znajduje się na winiarskiej liście Francji, na tym obszarze można uprawiać wspaniałe winorośle i produkować między innymi wina AOC: Bourgogne, Coteaux Burgundia, Crémant de Bourgogne.

Informacja turystyczna: 11 Rue des Forges 21000 Dijon


Inne atrakcje i ciekawe miejsca w Dijon

 • Brama Wilhelma na placu Darcy to pozostałość dawnych murów miejskich. Wybudowana w XVIII wieku przez Caristie, na cześć księcia Condé. Porównywana jest do Łuku triumfalnego w Paryżu i dlatego zwana jest również Dijońskim Łukiem Triumfalnym.
 • Dom Milliere-drewniany dom w sylu gotyckim na  10 Rue de la Chouette z XV wieku
 • Hotel de Vogue –dwór z XVII wieku za kościołem Notre-Dame, rue de la Chouette 8.
 • Place François-Rude znane jako Bareuzai z fontanną

Dijon ma prawie dwadzieścia parków , te najbardziej znane to XVII -wieczny Park Colombiere ,przez park przebiega rzymska trasa Via Agryppa. Kolejny park to Ogród Botaniczny Arquebuse z pierwszej połowy XIX wieku .Znajdziemy w nim około 3500 gatunków roślin botanicznych z Burgundii i całego świata.

Ogród Darcy powstał pod koniec XIX wieku .Oprócz nich odnajdziemy jeszcze uroczy park japoński ( znajduje się 5 km od centrum historycznego). A jak już nam się znudzi zwiedzanie to możemy udać się nad sztuczne Jezioro Kir ( również 5 km od centrum samochodem).

Kościoły i muzea

 • Katedra Saint-Bénigne w Dijon z XVI wieku kryje w  krypcie pozostałości zniszczonej w XIX wieku  rotundy oraz znajduje sią tam grób męczennika św.Benigny wcześniej krypta została zasypana podczas rewolucji francuskiej.Odnalezioo ją w XIX wieku i odrestaurowano. Tu również znajduje się grobowiec Władysława Białego ostatniego przedstawiciela Piastów kujawskich.
 • Kościół Saint-Jean w Dijon  w stylu gotyckim XIV/XV wieku
 • Kościół Sainte-Anne de Dijon w stylu barokowym z XVII wieku, mieści się w nim Muzeum Sztuki Sakralnej
 • Klasztor Bernardynów Dijon w stylu klascznym i renesansu z XVII wieku
 • Charterhouse Świętej Trójcy Champmol – dawny klasztor kartuzów  z XIV wieku. Znajduje się tam Studnia Mojżesza znajduje się pośrodku dziedzińca- Klasztor jest oddalony od centrum Dijon o 3 km .Można udać się spacerkiem ,po drodze mijamy Ogród botaniczny

Chartreuse de Champmol

Adres: Centre Hospitalier Spécialisé La Chartreuse 1, 1 Bd Chanoine Kir, 21000 Dijon, Francja (Koło Ogródu botanicznnego w Dijon)

Muzea w Dijon

 • Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Rude (wspominałam o nich powyżej)
 • Muzeum Archeologicznego w Dijon   

Adres: 5 Rue Dr Maret, 21000 Dijon

Muzeum Archeologiczne – Godziny otwarcia i cennik

 • Dijon Muzeum Sztuki Sakralnej    

Adres: Kaplica Sainte-Anne 15 rue Sainte-Anne 21000 Dijon

Muzeum sztuki sakralnej – Godziny otwarcia i cennik

 • Natural History Museum Dijon   

Adres: Muséum d’histoire naturelle, 1 Av. Albert 1er, 21000 Dijon

 • Muzeum życia w Burgundii 

Adres: 17 Rue Sainte-Anne, 21000 Dijon

Muzeum życia w Burgundii – Godziny otwarcia i cennik


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Dijon

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!