Francja,  Nimes,  Oksytania,  PODRÓŻE

Rzymski akwedukt Pont du Gard

Akwedukt Pont-du-Gard

W pięknej dolinie rzeki Gard znajduje się część zachowanego akweduktu zbudowanego przez Rzymian znajduje się 25 km od NIMES (35 min. jazdy samochodem). Można pojechać prosto po zwiedzeniu AWINION, które znajduje się 26 km od akweduktu. Został zbudowany w I wieku naszej ery, wpisanyna listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wspaniała budowla długa na na 275 m i wysoka na 48 m (najwyższy w świecie rzymskim) składający się z trzech poziomów nałożonych na siebie arkad. Ogromna budowla ma aż 52 łuki ,na samym dole jest ich sześć ,11 łuków znajduje się na poziomie po którym można spacerować. Na najwyższym poziomie znajduje się aż 35 małych łuków.

Historia Pont du Gard

Pont du Gard to największy i najbardziej harmonijny most akweduktowy na świecie, prawie 50 metrów wysokości i 300 metrów długości, z łukami do prawie 25 metrów szerokości i 19 metrów wysokości, Do tego ogromna ilość 50 000 ton kamienia. Ogromne kamienne bloki były wyciosane z ogromnych kamiennych brył. Na niektórych blokach są wyryte oznaczenia pierwszych budowniczych i kamieniarzy. Udajemy się na spacer po akwedukcie, z ogromnej kamiennej budowli rozciąga się wspaniały widok na okolicę.

Na wielu kamieniach płytach odnajdziemy wiele wyrytych oznaczeń , nie tylko dawnych budowniczych akweduktu ale też ludzi odwiedzających dawno temu te miejsce. Daty, cyfry ,napisy i malunki z XVII/XVIII wieku.

Akwedukt przecina rzekę Gard która płynie przez większość roku wąwozem o szerokości 20 metrów i głębokości 10 metrów. Akwdukt jest bardzo szeroki ale możemy czuć się na tej budowli bezpiecznie. Najlepiej zabrać ze sobą kurteczkę lub bluzę bo dość sporo wieje. My zwiedzaliśmy akwedukt w październiku.

Po przejściu przez akwedukt,po drugiej stronie znajdują się schody gdzie dostaniemy się dalej na sam koniec akweduktu. Stamtąd prowadzi szlak do punktu widokowego. Po sezonie jest mniejszy ruch ,lepiej jednak gdy ktoś idzie w tym samym kierunku to nie bądziemy się czuli dziwnie sami w lesie .W sezonie prawdopodobnie panuje spory ruch ale w październiku było tylko kilka osób. Droga jest bardzo kamienista i trzeba uważać gdzie się staje. Docieramy do dużej polany na której znajdziemy poukładane kamienie w małe kamienne stosiki, trochę dziwnie to wyglądało ale raczej jest to dzieło człowieka. Odcinek do przejścia to 500 metrów po kamienistej drodze ,aż docieramy do Pumktu widokowego- Vers-Pont-du-Gard, 30210, Francja

Muzeum Pont du Gard znajduje się po drugiej stronie rzeki Gard jeśli zaparkujecie na parkingu 24 Av. du Pont du Gard, 30210 Remoulins. Natomiast jeśli skorzystacie z drugiego parkingu Gard- 30210 Vers-Pont-du-Gard to najpierw zwiedzicie muzeum, a potem dotrzecie do akweduktu. Odwrotnie będzie w przypadku pierwszego parkingu, tu najpierw wchodzima na akwedukt, a potem piechotą 450 metrów spacerkiem dostajemy się do Muzeum Pont du Gard

Muzeum Pont du Gard

Wspaniała panorama na Akwedukt

Tu przygotujesz wiytę


Jaskinia Salpêtrière

Przed udaniem się na akwedukt zatrzymujemy się przy ogromnej grocie wykutej w skale jest to Jaskinia Salpêtrière. Podobno jaskinia powstała  ponad 38 000 lat p.n.e. i pochodzi z epoki paleolitu. Znajduje się tylko 200 metrów od akweduktu. Ludzie wiąc zamieszkiwali te tereny jeszcze przed powstaniem akweduktu. Prowadzono tu wykopaliska od połowy XIX wieku i znaleziono wiele prehistorycznych przedmiotów takich jak igły dziewiarskie, ochry czy nawet  kości.

Jaskinia Salpêtrière- prehistoryczna jaskinia

Informacje praktyczne:

  • Pont du Gard – Parking  na 24 Av. du Pont du Gard, 30210 Remoulins, Francja- jest to jeden z dwóch parkingów przy akwedukcie. Drugi znajduje się po drugiej stronie rzeki Gard- 30210 Vers-Pont-du-Gard, Francja( z tego parkingu dostaniemy się szybciej do Muzeum Pont du Gard
  • Parking jest darmowy dla odwiedzających. Przy zakupie biletu otrzymamy kupon do zeskanowania po wyjeździe.
  • Kasa biletowa, sklep z pamiątkami i informacja znajduje się niedaleko parkingu ,trzeba  iść alejką ,są oznaczenia
  • CENY : Bilet normalny 9,50 Euro
    Bilet ulgowy: 7 Euro
    Bezpłatnie: dla dzieci poniżej 18 roku życia,studenci
  • Dostępne jest zwiedzanie z przewodnikiem ( w sezonie) najwyższej części akweduktu ,nie wiem jednak czy warto bo i tak mało co zobaczymy, głównie wysłuchamy historii w jązyku francuskim lub angielskim. Przechodzi się wąskim tunelem około 10 minut, całość wycieczki to 30 minut (+/- 5 minut).

Porady praktyczne: 

Jechaliśmy do akweduktu z NIMES:

Cena za bramkę  z Rivesaltes do Nimes -18,10 Euro

Opłata z zwiedzanie Akweduktu – 2 osoby dorosłe + 2 dzieci lat 14-17 ( koszt 19 Euro)

Bramka Remoulins -Vienne 20,80 Euro -kirunek na Dijon

Bramka do Dijon -15,80 Euro

Przeczytaj również:

Nimes – zwiedzanie w 1 dzień

 


Źródło: Wikipedia , Oficjalne strona Nimes

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!