Francja,  Oksytania,  PODRÓŻE,  Sete

Wenecja Langwedocji – nadmorski kurort Sète

Archipelag Thau

Po zwiedzeniu niesamowitego  Montpellier udajemy się dalej na południe w stronę wypoczynkowego miasteczka CANET-EN-ROUSSILLON.  Nie musieliśmy się spieszyć, gdyż zameldowanie na kampingu miało być dopiero w późnych godzinach popołudniowych. Mieliśmy więc sporo cząsu na zwiedzanie miasteczka Sete. Miasteczko wyspa pomiędzy jeziorem-Étang de Thau drugiego co do wielkości jeziora we Francji, a  Morzem Śródziemnym  jest kolejnym turystycznym miasteczkiem w Oksytanii z portem rybackim, kanałami, mostami, kutrami rybackimi. Jezioro Etang de Thau ma około 21 km długości i 8 km szerokości. Miasteczko zostało założone w 1666 roku gdyż szukano dobrego miejsca do założenia nowego portu w Langwedocji .Tak padło na dziki cypel u wylotu jeziora Thau.

Chcieliśmy zaparkować w centrum ,niestety znalezienie miejsca w październiku graniczyło z cudem. Miasteczko w samym centrum tętniło życiem jakby dopiero zaczął się początek sezonu a nie trwała kalendarzowa jesień. Mijając pomału spacerowiczów i siedzących turystów w restauracyjkach przy kanale byliśmy zmuszeni pojechać dalej ,najbezpieczniej wydawało się pojechać na molo z latarnią.

Tam również był spory parking i do tego darmowy. Niestety i tam było tak samo jak w centrum. Nie tylko my wpadliśmy na ten sam pomysł żeby tam zaparkować. Niektórzy z kierowców posatanowli czatować na miesce parkingowe mając nadzieję ,że ktoś podejdzie i odjedzie. Tworzyły się przez to zatory, nie mając specjalnego wyjścia sunęliśmy za kierowcami przed nami.Po jakiejś trzeciej rundzie udało się w końcu zaparkować. Jak na tak małe miasteczkoto ruch jak na październik był dość spory. Nie wyobrażam sobie tego miejsca w szczycie sezonu. Najprawdopodobniej przyjeżdza tu pół Francji do tego jeszcze turyści, niektórzy przejazdem jak my zwabieni ostrygowymi przysmakami. Udajemy się na krótki spacer po molu Saint-Louis ciesząc się piękną pogodą nad idealnie spokojnym morzem.


Molo Saint Louis 

Molo Saint Louis  jest pierwszą budowla zbudowaną po założeniu miasteczka w 1666 roku.Jego długość to 650 metrów. Można przespacerować się promenadą nad morzem do latarni morskiej Saint-Louis znajdującej się na jego końcu. Jest tam wygrawerowany werset francuskiego poety urodzonego w Sete -Paula Valéry’ego. W miasteczku znajdziemy również muzeum poety na wzgórzu za cmentarzem morskim. Muzeum Paula Valery’ego:

Accueil

Latarnia morska jest otwarta dla zwiedzających . Bilet dla dorosłych 3,50 Euro -dzieci do 12 lat bezłatnie.

Accueil

W oddali na wzgórzu znajduje się stary cmentarz morski.


Mekka miłośników ostryg

Z mola udajemy się wzdłuż nadbrzeża w stronę cenrum miasteczka. Praktycznie nie było tam chodnika i kierowcy i piesi muszą zachować  ostrożnożść. Jest też inna droga ws tronę centrum Promenadą Jeana Baptiste Marty ,my jednak szliśmy drogą poniżej promenady. Ulice i tak w pewnym momencie się połączyły, a my udaliśmy się na spacer brzegiem kanału. Tu także stoją kutry rybaków ,każdy ma swój wydzielony rewir gdzie cumuje. Tam też przechowują swoje sieci, liny ,łapaki  i inne przedmioty potrzebne przy połowach ostryg i innych owoców morza.

W starym porcie możemy podziwiać  trawlery powracające do portu lub już zacumowane i czekające na drugi dzień do połowu. Port Sete zaopatruje w swoje ryby i owoce morza całą Francję począwszy od Paryża, Lyon, Tuluzy po samą MARSYLIE. Zaopatruje również Włochy i Hiszpanię . W roku sprzedaje się tu 2200 ton przysmaków począwszy od różnych znanych nam owoców morza i prawie 100 gatunków ryb począwszy od nazwyklejszych znanych nam rybek po te bardziej dla nas mniej znanych :żabnica, barwena, gromadnik czy ośmiornica. W starym porcie odbywają się aukcje handlu rybami gdzie zakupu dokonują restauratorzy , sprzedawcy ,hurtownicy. Tutaj : Port Sete


Nadmorskie atrakcje

Sete przecina labirynt kanałów łącząc lagunę Thau z morzem. Idąc dalej w stronę centrum mijamy na każdym kroku restauracje,bary,puby z ogródkami na zewnątrz  na długości całej ulicy. W miasteczku znajdziemy dwanaście mostów, niektóre są ruchome, zwodzone lub obrotowe i umożliwiają przepływ łodzi w ustalonych godzinach.W Sete odbywają się popularne turnieje żeglarskie i potyczki morskie. Święto św. Ludwika to wydarzenie, podczas którego odbywa się wiele atrakcji, w tym słynne potyczki żeglarskie. Potyczki Sète to zawody, które odbywają się corocznie od 1743 roku, jednak pierwszy taka potycza odbyła się 26 lipca 1666 roku był to dzień inauguracji miejskiego portu.

1.Uroczystości Saint-Louis (św.Ludwika)- , podczas którego odbywa się turniej rycerski Saint-Louis

Potyczki żeglarskie w Langwedocji:

https://www.joutes-languedociennes.com/

2. Święta rybackie, obchodzone na dzień św. Piotra

3. Postój w Sete – jest to festiwal morski odbywający się co dwa lata

Festiwal morski w Sete

W tle kościół św.Ludwika w Sete zbudowany pod koniec XVIII wieku

4. W Sete odbywają się turystyczne rejsy statkiem ,a kolor statków to informacja gdzie dany statek płynie. Wycieczka po porcie  to kolor niebieski, wycieczka -port i wybrzeże -kolor czerwony, ławice ostryg w Étang de Thau kolor żółty. Jest jeszcze prom do Balaruc-les-Bains (biały/czerwony/turkusowy)

Rejsy statkiem po Sete


Gdzie zjeść

Praktycznie wszędzie są oferowane pyszne dania z ryb i owoców morza. Przy samym kanale jest mnóstwo restauracji i knajpek gdzie napewno dobrze zjemy. Wszystkie pełne po  brzegi i niekiedy trzeba poczekać na stolik , zaznaczam że my byliśmy w paździeriku i również były tłumy. My jedliśmy w Restauracji La suite by les 2 Ramiers Adres11 Quai Général Durand, 34200 Sète ( przy moście). Obsługa bardzo miła, jedzenie bardzo dobre chociaż ryby schodzą tu na pniu i może się okazać ,że potrawę którą chcecie zamówić nie dostaniecie bo zabrakło rybki. W restauracjach ryby i wszelakie owoce morza są podawane na bieżąco z codziennych połowów.

Specjalności gasronomiczne w Sete to :

 • Sete Tielle -specjaność kulinarna pochodząca z Włoch i Hiszpanii.Jest to okrągły placek o żłobionych brzegach, zaznaczonych kawałkami, z nadzieniem z ośmiornicy z pikantnym sosem pomidorowym.
 • Sète Bourride -gulasz z żabnicy lub białej ryby ( okoń ,turbot ,morszczuk) wymieszanej z Aioli (oliwa z oliwek i czosnek,jajka  ) Specjalność Sete i całej Langwedocji.
 • Zupa rybna Sète – kilka rodzajów ryb gotuje się z warzywami ,białym winem i oliwą z oliwek
 • Macaronade – to tradycyjna specjalność Sète – składająca się z makaronu (makaron) i brageoles (mieszanka mięsa wołowego, tradycyjnie karkówki  i sosu pomidorowego o smaku prowansalskich ziół).
 • Zezette Sète jest to kruche aromatyzowane ciastko o smaku waniliowym, który jest wykonany z mąki, oliwy z oliwek i białego wina.
 • Małże faszerowane setoise


Wycieczka minipociągiem

Przez Sète przejeżdża również biały pociąg turystyczny, który podczas 40-minutowej podróży w obie strony prezentuje wiele aspektów miasta w ośmiu językach (bez polskiego) – od portu handlowego i rybackiego po centrum miasta i Théâtre Molière na plażę.
Odjazdy: kwiecień – październik

Mini-pociąg w Sete


Cmentarz morski

Stary cmentarz morski Paul Valéry na wzgórzu nazwany tak na cześć francuskiego poety urodzonego w Sete nazywany jest również cmentarzem dla bogatych. Cmentarz powstał około 1680 roku ,na początku byli tam chowani robotnicy zatrudnieni przy budowie mola Saint-Louis.

Z cmentarza rozpościera się piękny widok na Lwią Zatokę ,port i muzeum morskie. Problem z parkowaniem koło cmentarzy ,ruch jednokierunkowy. Cmentarz jest podzielony na dwie części ze względu na przecinającą go drogę.

 

Wiersz Paula Valéry’ego poświęcony cmentarzowi morskiemu.

“Le cimetière marin”

„Ten cichy dach, na którym chodzą gołębie,
Między sosnami pulsuje, między grobowcami,
Południe po prostu komponuje tam pożary,
Morze, morze, zawsze zaczyna się od nowa…”

Adres: Cimetière Marin 40 Chemin du Cimetière Marin  34200 Sete

Grobowiec Marie-Rose Goudard (zmarł w 1919 w wieku 16 lat) wykonany z marmuru kararyjskiego.


Przydatne informacje

 • Informacja turystyczna – 60 Gd Rue Mario Roustan, 34200 Sète
 • Muzeum Paul Valery

  Accueil

  Godzina otwarcia i cennik:

 • Informations

  Muzeum morskie – opowiada historię portu, ludzi, którzy go zbudowali i jego tradycje – Adres: 1 rue Jean Vilar, 34200 Sete


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Sete

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!