Francja,  Langwedocja-Roussillon,  Oksytania,  Perpignan,  PODRÓŻE

Pałac Królów Majorki w Perepignan

Wejście na teren Pałacu Królów Majorki

Gdy pierwszy król Aragonii i hrabia Barcelony Jakub I Zdobywca umiera w 1276 roku królestwo Aragonii zostało podzielone między jego dwóch synów . Piotr III Wielki – następca tronu został władcą Aragonii i Walencji oraz hrabim Barcelony i królem Sycylii, a Jakub II został  królem Majorki ,hrabią Roussillon i władcą Montpellier. Na stolicę wybrano Perpignan i wybudowano Pałac Królów Majorki. Nastał dobry czas który jednak nie trwał zbyt długo ,królestwo zostało rozbite w 1344 roku przez Piotra IV z Aragonii. Podbił on wtedy Baleary, a potem hrabstwo Roussillon i Cerdagne .

Widok z obronnych murów otaczających Palac Królów Majorki (Palais des Rois de Majorque)


Pałac Królów Majorki

Pałac-twierdza z XIII wieku stoi na  wzgórzu Puig del Rei powstała dzięki Jakubowi II. Wybudowano go w stylu gotyckim z cegły i otoczaków. Pałac znajduje się za bardzo grubymi murami otoczony rowami i ogrodami . Całość jest chroniona dodatkowo barbakanaem i Wieżą Hołdową. Po bokach dziedzińca głównego na parterze znajdują się budynki gospodarcze, kuchnie, magazyny, stajnie.Natomiast na górze znajduje się sala Majorka (bankiety, przyjęcia, parlamenty) .Budynek jest dość surowy i prosty w wyglądzie i nie przypomina pałaców jakie chce się oglądać. Prosty w formie kształ budynku stoi na środku ogromnego dziedzińca ,udajemy się więc do środka przechodząc mostem nad pustą fosą .Mijamy kolejne zabezpieczenie zamku przecodząc barbakanem i wchodzimy na dziedziniec Pałacu Majorki  dawniej nazywanego Zamkiem Perpignan (Château de Perpignan).

Przejście na barbakan

Udajemy się schodami mijając szerokie klatki schodowe i galerie w pokojach na piętrze. Mijamy ogromne pomieszcyenia ,niestety w większości puste : jadalnię króla ,salę tronową,sypialnie ,Salę Majorki, Kaplice Królewskie, loże królewską i inne pomieszczenia.


Informacje praktyczne

Otwarte codziennie

od 10-17 (1 stycznia 2022 – 31 marca 2022)

od 10-18 (1 kwietnia 2022 – 30 czerwca 2022)

od 10-18.30 (1 lipca 2022 – 31 sierpnia 2022)

następne miesiące do 18 lub 17

Cennik:

Bilet : 4,00 Euro
Bilet ulgowy: 3,00 Euro
Dzieci (do 11 lat): Bezpłatnie

Zakaz wstępu ze zwierzętami

Adres:

Rue des Archers
66000 PERPIGNAN

Jedyną wyposażoną salą jest jadalnia z kilkoma stołami. W niektórych salach pałacu są organizowane wystawy czasowe.


Granaty z Prades

Niedaleko Perpignan bo tylko 45 km od Perpignan i 18 km za LES ORGUES D’ILLE-SUR-TET znajduje się Manufaktura Granatów w Prades gdzie moóemy pozać tajemnice katalońskich przedmiotów. Akurat w Pałacu Królów Majorki odbywała się wystawa tej pięknej biżuterii która ma potrwać do 2022 roku. Zaprezentowano bezcenne arcydzieła na wystawie “Sztuka i historia katalońskiego klejnotu”. Granat Perpignan , symboliczny klejnot kataloński , jest częścią dziedzictwa i stanowi połączenie historii, tradycji i nowoczesności. Kolekcja jest bardzo imponująca.

Korona Notre Dame de la Victorie w Thuir wykonana w XVIII wieku z pozłacanego srebra .Ozdobiona drogocennymi kamieniami wykonana w 1763 roku. Ocalała podczas Rewolucji Francuskiej.
XVIII-wieczna kolekcja biżuterii
Piękny Krzyż został podarowany prałatowi Izartowi ,gdy został mianowany do Bourges.
Biżuteria pochodząca z 1860-1870

Strona Manufaktury Granatu

Accueil

Adres:

Manufaktura granatu
Rond-point du Canigou
66500 Prades

Wirtualna wystawa

Exposition “Art et histoire d’un bijou catalan”

Galeria katalońskich klejnotów


Przeczytaj: 

Perpignan-dawna stolica Królestwa Majorki


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Perpignan

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!