Francja,  Langwedocja-Roussillon,  Oksytania,  Perpignan,  PODRÓŻE

Perpignan-dawna stolica Królestwa Majorki

Historyczna kraina Roussillon

Perpignan znajduje się 50 km od hiszpańskiej granicy i jest dawną stolicą Księstwa Majorki oraz głównym miastem tej historycznej krainy. Większość terytorium Roussillion to francuska część historycznej Katalonii. Hrabstwo Roussillon zostało przyłączone do Aragonii w 1172 roku przez  hrabiego Barcelony i króla Aragonii Alfonsa II. Jako ciekawostkę dodam ,że jego żoną była córka Rychezy, naszej polskiej księżniczki i cesarzowej hiszpańskańskiej z dynastii Piastów. Natomiast ojcem Rychezy (Ryksa śląska ) był książe Władysław Wygnaniec II. Czyli żeby było jaśniej król Aragonii Alfon II ożenił się z wnuczką księcia Władysława Wygnanńca II. Później to król Jakub I Zdobywca przez podział terytorium doprowadził do przyłączenia Roussillon i innych jeszcze hrabstw do terytoriów Królestwa Majorki . Tak powstało Królestwo dla jego syna Jakuba II.

Castillet to starożytna fortyfikacja i brama miejska znajdująca się w Perpignan

W skład tego Królestwa wchodziły wyspy Majorka , Minorka ,Ibiza oraz właśnie historyczne Roussillion oraz hrabstwo położone w Pirenejech (Hrabstwo Cerdanyi ). A stolicą księstwa zostało właśnie Perpignan. Roussillon było na przemian w posiadaniu Hiszpanii  lub Francji w zależności jak toczyły się spory o terytorium. W końcu po podpisaniu Traktatu Pirenejskiego  w 1659 roku  ponownie potwierdzono przynależność Roussillon do Francji.


Fortyfikacja Castillet

Kastylia(Castillet )to symbol miasta oraz starożytna fortyfikacja i brama miejska w Perpignan. Została zbudowana około 1368 roku ,przebudowywany za Ludwika XI . Obecnie mieści się w tam Muzeum Sztuki i Tradycji Katalońskiej Casa Peiral. Pierwsze piętro poświęcone jest historii miasta na przestrzeni różnych epok, a na drugim piętrze wystawy czasowe.

Fortyfikacja służyła również jako więzienie w XVII – XIX wieku.

Casa Paral

Obok Castillet odjeżdza MAŁY POCIĄG PERPIGNAN którym możemy pojechać zwiedzić miasteczko.( informacje o pociągu na końcu wpisu).

Północna brama miejska, „Porte Notre-Dame”w Perpignan


Co zwiedzić w Perpignan

Dzielnica Saint Jean to historyczna część Perpignan pochodząca z X wieku. Spacerując w labiryncie uliczek  ze starymi domami z surowej cegły lub w ciepłej kolorystyce oraz natrafimy na małe placyki. Jest to teł najbardziej ruchliwe miejsce w mieście.

W miasteczku znajdziemy kilka parków między innami :

 • Ogród Mirandy koło kościoła Saint-Jacques,
 • Plac Bir-Hakeim- znajdziemy tak kilka interesujących rzeźb oraz fontannę „Wiosna i Bachus”.
 • Alejki Maillol zostały tak nazwane na cześć rodzimego rzeźbiarza BANYULS-SUR-MER ,park obsadzony platanami i kasztanowcami.
 • Ogród Puig– Ogród murów obronnych czy Promenada na grobli Orry.

W miasteczku znajduje się kilkanaście kościołów , najważniejszy jest  kompleks katedralny :

 • Kościół Saint-Jean-le-Vieux ,
 • Katedra Saint-Jean-Baptiste,
 • Kaplica Pobożnego Chrystusa i Campo Santo i Funeraria zmajdują się w historycznej dzielnicy miasta.
 • Reszta obiektów sakralnych to kościoły parafialne: gotycki kościół św. Jakuba z XIII-XIX wiek ,Kościół Notre-Dame-de-la-Réal, kilka Klasztorów : Karmelitów, Franciszkanów, Dominikanów,Karmelitów, Sióstr Klarysek,Klasztor Karmelitów Bosych, Klasztor Minimów oraz dawne biskupstwo.
 • Muzeum sztuk pięknych, Muzeum Monet i Medali Joseph Puig-zbiory kupca i numizmatyka ,Muzeum Historii Naturalnej

Znajdziemy tu zabytkowe budowle historyczne :

 • Akwedukt Arkady z XIV wieku,
 • Stary uniwersytet XVIII-XIX wieku- utworzony przez Piotra IV Aragońskiego w 1350 roku,
 • La Loge de Mer XIV -XVI wiek -zbudowana w 1397 roku jako siedziba sądu morskiego, utworzonego w 1388 roku przez króla Jana I Aragońskiego w celu rozstrzygania sporów handlowych.
 • zabytkowy Ratusz i Pałac Poselstwa

W Perpignan znajduje się ogromna ilość fontann : Fontanna szpitalna przed Katedra Św. Jana Chrzciciela, Fontanna Karmelitów, Fontanna Barona Despres,Fontanny Wallace,„Wiosna i Bachus” i wiele innych.

Zabytkowy Ratusz

Muzeum sztuki Hyacinthe Rigaud

Katedra Św. Jana Chrzciciela

To tu rozpoczęła się historia Perpignan gdy Guilabert I, hrabia Roussillon, osiadł w Perpignan w X wieku. Wybudowano zamek hrabiego, zachowały się tylko pozostałości w piwnicy niesostępne dla zwiedzających. Dodatkowo powstał szpital oraz kościół znany jako Saint-Jean-le-Vieux. Katedra Św. Jana Chrzciciela miał zastąpić prymitywny kościół romański  który stał się zbyt mały.Wnętrze katedry jest pokryte malowidłami ściennymi  z kilkoma ołtarzami.

Fontanna szpitalna z XV wieku

Campo Santo

Cmentarz- klasztor Saint-Jean, od czasu renowacji znany jako Campo Santo.  Jest najstarszym z nielicznych pozostałych cmentarzy przyklasztornych we Francji. Został zbudowany w pierwszej połowie XIV wieku. Składa się z czterech rzędów sklepień z herbami rodzin, którym służą jako grobowce. Po rewolucji miejsce to zostało przekształcone przez wojsko od 1809 roku w magazyn i stajnię.


Położony na wzgórzu Puig del Rei zamek królewski Perpignan (znany był dopiero znacznie później pod nazwą pałacu królów Majorki) został zbudowany w latach 1274-1309 z inicjatywy przyszłego króla Majorki Jacquesa II.


Wycieczkowy pociąg Perpignan

Wycieczkowy pociąg kursuje od  od 1 kwietnia do 6 listopada – 7 dni w tygodniu,

 • Trasa: 7,3 km
 • Czas trwania: około 50 minut
 • Cennik: Dorośli 8,50 Euro

Dzieci poniżej 12 lat (z dowodem): 5 Euro
Dzieci poniżej 3 lat (z dowodem): Gratis

Place de la Victoire
(u podnóża Castillet) Perpignan

https://www.petit-train-de-perpignan.com/

Cennik:

https://www.petit-train-de-perpignan.com/horaires-tarifs/

Przeczytaj:

Pałac Królów Majorki w Perepignan

 


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Perpignan

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!