Francja,  Langwedocja-Roussillon,  Oksytania,  PODRÓŻE

Wybrzeżem w stronę Hiszpanii

Cynobrowe wybrzeże

Wycieczka wybrzeżem Côte Vermeille to niesamowite widoki ,skaliste zatoczki , malownicze miasteczka i porty rybackie oraz winnice na zboczach wzgórz. Odcienek wybrzeża Lwiej Zatoki rozpoczyna się od Argelès-sur-Mer i ciągnie się do miasteczka Cerberes i granicy z Hiszpanią. Długość całej trasy to tylko 35 km., na trasie mijamy miasteczka COLLIOURE , Port-Vendres, BANYULS-SUR-MER i Cerbere. Dzięki czerwonemu(cynober) kolorowi skał wybrzeże zwane jest Cynobrowym wybrzeżem z dwoma latarniami morskimi na przylądku Bear i Cerbere. Możemy podziwiać wspaniałe widoki  zatrzymując się przy wspaniałych punkatch widokowych ,między innymi pomiędzy Banyuls-sur-Mer i Cerberes.

Jeden z punktów widokowych D914, 66650 Banyuls-sur-Mer, Francja


Argelès-sur-Mer

Miasteczko  Argelès sur Mer to miasteczko bogate w historię. Zachwyci miłośników sztuki i historii oraz miłośników starych kamieni. Znajduje się wiele zabytków głównie budynki religijne. Większość jest wymieniona i otwarta dla publiczności. W sercu Argelès możemy odkryć Kaplica Saint-Jérôme d’Argelès z X wieku poświęcona św. Hieronimowi, kościół Saint-Ferréol de la Pava  z przedromańską kaplicą z X wieku, opactwo Valbonne, wieża Massane zamek Pujol, Pustelnia Matki Bożej Życia w Argelès-sur-Mer.

Informacje na stronie :Angeles-sur-Mer


COLLIOURE

Ten mały uroczy kataloński port rybacki znajduje się w Pirenejach wschodnich u podnóża Morza Śródziemego. Dwie rzeczy uczyniły Collioure sławną miejscowością: anchois i malarze, którzy malowali tę piękną wioskę rybacką na skalistym wybrzeżu Cynobrowego wybrzeża (Côte Vermeille).Te piękne wybrzeże zostało tak nazwane od koloru intensywnie czerwono-pomarańczowych skał. Post o miasteczku tutaj : COLLIOURE


Port Vendres

Port został założony w VI wieku p.n.e. prze Fenicjan i był to pierwszy port handlowyw Roussillon łącząc świat zachodu i wschodu ze sobą. Pierwsza wzmianka o nazwie miejscowości pochodzi z 1272 roku, kiedy należała ona do Korony Aragonii, a wkrótce potem do Królestwa Majorki. Do czasu pokoju pirenejskiego (1659) cały obszar Roussillon był sporem między Francją a Hiszpanią. Miasto jednak stopniowo opuszczane przez mieszkańców podupadało ,remontowano jei ulepszano od 1600 roku ,aby stworzyć lepsze warunki do życia.

Zabytki Port Vendres: Place de l’Obélisque, pozostałości Fortu de la Mauresque ,Reduta Béar to fortyfikacja typu Vauban ,Latarnia morska Cap Béar ,Fort Béar.


Winnica Paulinów

Les Clos de Paulilles Winnica Paulinów, symboliczna posiadłość między Collioure i Banyuls.Majątek powstała dzięki  rodzinie Bernardi w 1800 roku.W 2012 roku posiadłość i  winnice została nabyta przez przez Winnica Cazes.

Maison CAZES została założona w 1895 roku przez Michela Cazesa i jest prowadzona do dzisiaj z pokolenia na pokolenie.

  • Winnice Cazes posiadają certyfikaty AB i Biodynamic.
  • Od strony lądu Cazes jest obecne we wszystkich apelacjach Roussillon.
  • Dziś winnica zajmuje powierzchnię 220 hektarów, z których każdego roku rodzą się wyjątkowe cuvee na wszystkich terroirach Roussillon.
  • Główne odmiany winogron: MASKAT ALEKSANDRII, SHIRAZ, GRENACHE, MOURVÈDRE, MUSCAT PETIT GRAIN, CABERNET

Les Clos de Paulilles – to 90 hektarów dolin i tarasów łupkowych, z których 63 obsadzone jest winoroślą.Ich odmiany winogron to: SHIRAZ,MOURVÈDRE,GRENACHE,CABERNET

Adres:
Baie de Paulilles
66660 Port-Vendres


BANYULS-SUR-MER

Miasteczko położone w Pirenejach – plaża, port i winnice. Ładne uliczki Cap d’Osna i Puig del Mas, dawne rzymskie oppidum. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 980 roku jako Balneum i Balneola. Potem w 1074 roku pojawiła się nazwa Bannils de Maritimo, która w 1674 roku stała się Banyuls del Marende, aby w  końcu w XIX wieku stać się Banyuls de la Marenda.

TERRES DES TEMPLIERS

Terres des Templiers to winnica położona na katalońskiej ziemi, w Banyuls-sur-Mer. Skupiając 650 winiarzy pracujących na powierzchni 900 ha, wyróżnia się jako ambasador apelacji Banyuls (naturalne wina słodkie), Banyuls grand cru (starzejące się od 7 do 10 lat w bardzo starych drewnianych beczkach) i Collioure (wytrawne wina białe).


Cerbere

Pierwsza wzmianka o miasteczku pochodzi z IX wieku w epoce karolińskiej, wybudowano tam kaplicę pod imieniem Świętego Zbawiciela.  Znajduje się tutaj morski rezerwat przyrody Cerbère-Banyuls  obejmujący 650 ha na długości 6,5 km.Jest to jedyny morski rezerwat we Francji. Przy granicy francusko-hiszpażskiej znajduje się Latarnia morska Cap Cerbère.Możemy podziwiać z jednej strony panoramę na Lwią Zatokę a z drugiej strony podziwiaćpanoramę na Hiszpanię.


Źródło: Wikipedia ,Oficjalna strona Collioure, Banyuls-sur-Mer i Cerberes

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!