Carcassonne,  Francja,  Oksytania,  PODRÓŻE

Carcassonne średniowieczne miasto-twierdza

Średniowieczna twierdza 

Najstarszy zachowany barbakan w Europie pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku i znajduje się właśnie w Carcassonne we Francji. Ta wspaniała twierdza odwiedzana jest co roku przez  tłumy turystów z całego świata. Niesamowita fortyfikacja znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO, a jej wspaniałe, ogromne dwa pierścienie murów z bramami, barbakanami i aż 53 wieżami otaczają miasto Cite. Wewnątrz znajduje się zamek obronny z XII wieku oraz kościół St. Nazaire. Ta ogromna budowla była w średniowieczu nie do zdobycia. Natomiast sam rejon Carcasonne był już znany przed 3500 lat p.n.e., wtedy to zakiełkowało tam osadnictwo. W Cesarstwie Rzymskim miasto znane już jako „Carcasso”. Miasto składa się z dwóch części : Cité – warownego górnego miasta oraz miasta dolnego (La Ville Basse).

Brama Narbonowa- Główne wejście do średniowiecznego miasta. Zbudowane około 1280 roku, składa się z dwóch ogromnych wież ostrogowych.

Replika popiersia Lady Carcas przy wejściu.

Wspaniała budowla znajduje się w Langwedocji tylko 90 km od Tuluzy przy prawym brzegu rzeki Audy. Twierdza o ogromnym znaczeniu strategicznym  byla również schronieniem dla Katarów o których już wspominałam we wpisie o mieście BÉZIERS. Niesamowite uczucie móc podziwiać tą ogromną, majestatyczną budowlę. I pomyśleć, że mało co a zostałaby zniszczona przez Napoleona III, jednak nigdy do tego nie doszło. Miasto znajdowało się jednak w bardzo złym stanie, służyło jako kamieniołom i stało wręcz na skraju rozbiórki. Jednak udało się ją odnowić w XIX wieku. Przez ponad 50 lat (od 1853 do 1911) twierdzy była odnawiana najpierw przez francuskiego architekta, historyka sztuki i konserwatora Viollet-le-Duc.

Ogromna przestrzeń pomiędzy podwójnymi murami Carcassonne

Co kilka, kilkanaście metrów rozlokowane wieżyczki
Po jednej i po drugiej stronie murów widoczne blanki

Viollet-le-Duc zasłynął właśnie dzięki restauracji średniowiecznych budowli. Ojciec współczesnej wiedzy od konserwacji zabytków. Dzięki niemu odnowiono wiele kościołów, katedr i zamków we Francji .W Carcassonne odnowiona została Bazylika Saint-Nazaire, Katedra Saint-Michel oraz fortyfikacje miejskie. 

Jako ciekawostkę dodam ,że i w Polsce Viollet-le-Duc zaprojektował  wykonany w 1876 roku ołtarz Krypty św. Leonarda na Wawelu gdzie została odprawiona msza primicyjną odprawił Karol Wojtyła.

Po śmierci Le-Duc dzieło odbudowy Carcassonne kontynuował dalej już sam Paul Boeswillwald (francuski architekt i historyk sztuki).Dzięki ogromnej pracy możemy teraz podziwiać wspaniałe miasto Carcassonne wraz z ogromnymi, masywnymi podwójnymi murami. Nie sposób było się przez nie przedostać. Możemy sobie  spacerować międz blankami podziwiając architekturę i widoki. Chodzi tu oczywiście o zwieńczenie murów i baszt tzw. zębami gdzie w czasie walk byli rozlokowani łucznicy.

Z góry możemy zaobserwować jak wyglądaja blanki
Spacer blankami .Tu ustawiali się łucznicy do walki.

Cité Carcassonne

Historia Carcassonne jest szczególnie związana z okresem średniowiecza, często nazywanym „Krucjatą Albigensów”. Ta nazwa pochodzi od miasta Albi, około 100 km na północ od Carcassonne. Herezja ,święta wojna ,opory i najeźdźcy. Carcassonne to ponad 2000 lat historii. Centrum władzy hrabiów Carcassonne oraz słynnej rodziny Trencavelów w XII wieku .Była to bardzo ważna Langwedocja rodzina między X a XIII wiekiem ,która z pokolenia zarządzała hrabstwem i zdominowała biskupstwo Langwedocji.Byli hrabiami ,wicehrabiami wielu miast jak  Albi, Béziers, Carcassonne, Nîmes i Razès. Ostatnim władcą gałęzi wicehrabiów był Raymond II Trencavel. Całe życie starał się odwrócić upadek rodu Trencavel podczas  krucjaty katarów. Niestety nie udało mu się to  nigdy.

Spacerując uliczkami średniowiecznego miasta natkniemy się na wiele sklepików z pamiątkami,knajpki i restauracyjki.

Wszystkie niezbędne informacje tutaj:

Biuro Turystyczne Carcassonne

Zamek Carcassonne

XII-wieczny zamek na wzgórzu z muzeum, otoczony jest murami  średniowiecznego miasta. Dwa ogrodzenia zostały ufortyfikowane w IV i XIII wieku .Do tego aż cztery bramy i ponad 50 wież oraz barbakany oferują nam niesamowite widoki na miasto i na masywne mury miasta. Miasto znajduje sięna Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Po prztejściu uliczkami średniowiecznego miasta docieramy do bramy prowadzącej dalej na teren zamku i na mury Carcassonne. Jako ,że zwiedzaliśmy jeszcze w trakcie obostrzeń związanych z koroną trzeba było okazać paszporty covidowe ochronie .Bez tego nie ma wstępu na zamek. Następnie udajemy się do kasy zakupić bilet .Dla dzieci do 18 roku życia są darmowe.

Po prawe stronie znajduje się kasa biletowa


Wizyta w Carcassonne

Czynne:

  • Od 1 kwietnia do 30 września – 10:00 do 18:15 – Ostatnie wejście o 17:45
  • Od 1 października do 31 marca – 9:30 do 16:15 – Ostatnie wejście o 15:45Zamknięte 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia
  • Zakaz wprowadzania psów
  • Zakaz dotykania dzieł eksponowanych na zamku
  • Zdjęcia dozwolone bez flesza na zamku

Wybierz wizytę

Cennik:

Cena biletu- 9,50 Euro

Bilet darmowy : poniżej 18 roku życia, niepełnosprawni i opiekunowie,

Adres:

CARCASSONNE

Zamek i mury obronne miasta Carcassonne
1, rue Violet-le-Duc
11000 Carcassonne

Przydatne informacje

Widok od strony zamku na wejście na dziedziniec zamkowa wraz z kasą biltową.


Legenda o Carcassonne

Legenda jest związana z pochodzeniem nazwy miasta Carcassonne. Podczas wojen na południu Europy między chrześcijanami i muzułmanami w VIII wieku gdy miasto było pod rządami Saracenów. Miastem po śmierci męża żądziła saraceńska księżniczka o imieniz Carcas. Oblężenie miasta trwało aż pięć lat do momentu gdy skończyły się wszystkie zapasy żywności.W mieście nie pozostało nic oprócz biednej świnki i worka pszenicy . Nakarmiła świnię którą zrzucono z murów oblężonego mista .Widząc to król Karol Wielki pomyślał ,że nie ma sensu dalsze atakowani miasta ,myśląc .że mają oni jeszcze dużo porzywienia zdobywając się na zrzucenie świni z murów. Uderzono we wszystkie dzwony miejskie ,wtedy jeden z wojowników krzyknął okrzyk „Carcas sonne!” -„Dźwięki tuszy” .Stąd ponoć powstała nazwa miasta. Jednak Laday Cracas jest legendą i postacią raczej fikcyjną tak samo jak oblężenie miasta przez Karola Wielkiego.

Teart miejski w Carcassonne

Spacerujc po murach Carcassonne docieramy do teatru miejskiego znajdującego się wewnątrz średniowiecznego miasta. Teatr (Théâtre Jean Deschamps) powstał w 1908 roku na miejscu dawnego klasztoru Saint-Nazaire. Wtedy mieścił prawie 6000 miejsc, teraz jest ich 3000 . Co roku latem odbywa się tutaj festiwal Le festival de la Cité”. Odbywają się spektakle teatralne, koncerty czy przedstawienia operowe.

Festiwal w Carcassonne

Imprezy w Carcassonne

Orócz już wspomnianego festialu Le festival de la Cité” w teatrze miejskim w Carcasonne odbywa się tutaj rśwnież pokaz sztucznych ogni L’embrasement de la Cité , który odbywa się 14 lipca i co roku przyciąga prawie 700 000 widzów. Na początku sierpnia odbywa się Les Médiévales – pokaz średniowiecznych turniejów rycerskich. Natomiast co roku na początku października odbywa się maraton Le marathon de la Cité .Trasa maratonu biegnie przez fortyfikacje Carcassonne i w ich okolicach.

Kościół Św. Gimera

Z murów Carcassonne zobaczymy dzielnicę Barbakan u podnóża miasta. Znajdujący się tam kościół zawdzięcza swoją nazwę św. Gimerowi, biskupowi Carcassonne w latach 902-931. Znany był on z miłosierdzia wobec ubogich. Jest to jeden z trzech kościołów zaprojektowanych przez  architekta Viollet le Duc. Kościół został wzniesiony w XVII wieku w miejscu, w którym na początku X wieku urodził się św. Gimer, biskup Carcassonne.Kościół św. Gimera został wpisany wraz z miastem Carcassonne do wykazu miejsc chronionych jako Światowe Dziedzictwo UNESCO.

Bazylika św. Nazaira

Wewnątrz miasta Carcassonne odnajdziemy odrestaurowaną przez architekta Viollet-le-Duc romańsko- gotycką bazylikę. Pierwotny kościół w tym miejscu został zbudowy w VI wieku. Natomiast dopiero potem powstała bazylika w połowie XII wieku. Znajdują się tam niezwykłe witraże, z których  pięć ogromnych witraży oświetla chór. Najstarsze pochodzą z XIII wieku. Natomiast rozeta południowa w gotyckim transepcie katedry w Carcassonne przedstawia herb biskupa Pierre’a de Rochefort.


Gdzie zjeść

W samym środku średniowiecznego miasteczka znajdziemy miejsce gdzie aznajduje się kilkanaście knajpek i restauracji. Skorzystaliśmy oczywiście z jednej z nich  La Grande Brasserie siadając po prostu tam gdzie udało się znaleść wolne miejce . Jak na październik było bardzo dużo turystów.

Restauracja oferuje smaczne jedzenie i odpoczynek po długim spacerze po Chateau Comtal. Obsługa w La Grande Brasserie dokłada wszelkich starań, aby zapewnić gościom smaczne cassoulet , kiełbaski i sałatki z koziego sera .

Strona na Facebook

Adres: 13 Pl. Marcou, 11000 Carcassonne


Parkingi

Mamy  do dyspozycji kilka płatnych parkingów.

  • Parking P1 – Chemin de Montlegun, 300 m od Średniowiecznego Miasta ( tu parkowaliśmy)
  • Parking dla klientów hotelowych (Parking Fontgrande Cité Hôtels Carcassonne) 350 metrów od wejścia Bramy Narbonowej “Porte Narbonnaise”. Adres: 32 Chem. des Ourtets, 11000 Carcassonne
  • Parking Gustave Nadaud – 23 Rue Gustave Nadaud, 11000 Carcassonne
  • Parking P2 – Rue Dujardin Beaumetz, w pobliżu wejścia Porte d’Aude Parking de la Cité( bliżej Point Vieux)

Zabytkowy cmentarz mieski znajduje się zaraz obok Bramy Narbonowej.Cmentarz Miasta Carcassonne jest jednym z czterech w mieście i prawdopodobnie najpopularniejszym ze wszystkich.


Stary Most w Carcassonne

Most Point-Vieux to 2000 lat historii,to tutaj stał rzymski most na którym to miejscu wybudowano w XIV wieku. Najstarszy dokument na temat mostu pochodzi z 1184 roku.

Przed mostem Pont Vieux natrafiamy na malutką Kaplicę Matki Bożej Uzdrowienia z początku XVI wieku. Według dokumentów kapliczkę zbudowaną za pieniądze ze spadku po Jean de Saix w 1527 r. na utworzenie szpitala dla ofiar dżumy.

Adres: Rue du Pont Vieux, 11000 Carcassonne

Notre Dame de La Santé

Książa w tle

Carcasonne jest miejscem akcji w książce naszego pisarzy Jacka Komudy “Imię bestii”. Historia życia François Villona, czyli dzieje poety i mordercy. Powieść opowiada o wyklętym poecie, zbóju i szubrawcu Françoise’a Villona a akcja rozgrywa się właśnie w zaklętych murach pięknego miasta Carcassonne.

Druga bardzo ciekawa książka to “Labirynt” angielskie pisarki Kate Mosse. Akcja toczy się w średniowiecznej i współczesnej Francji i dużej mierze oparta jest na autentycznych  wydarzeniach historycznych o których już wspominałam w artykule Béziers jedno z najstarszych francuskich miast. Chodzi oczywiście o krwawą maskrę w BÉZIERS oraz o krucjatę przeciwko katarom w OKSYTANII

Trzecia ciekawa pozycja to “Czarny Kielich. Tajemnica Templariuszy” Petera Berlinga. Kontynuacja losów spadkobierców Świętego Graala.

Point Vieux Carcassonne

Widok z mostu Point Vieux na średniowieczne miasto Carcassonne.

Winnice wokół Carcassonne

 


Źródło: Wikipedia , Oficjalne strona Carcassonne

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!