Fritzlar,  Hessen,  Niemcy,  PODRÓŻE,  Zamki

Schloss Garvensburg- Fritzlar

Zamek chciałam odwiedzić już bardzo dawno ,była tam restauracja do której chcieliśmy w końcu pojechać. Niestety gdy w końcu to nam się udało okazało się że zamek jest już własnością prywatną. Ogromna posiadłość wraz parkiem otoczona jest ogromnym murem. Brama była otwarta, ale że jest to teren prywatny to lepiej tego przestrzegać. Szkoda że trochę za późno się wybraliśmy w te okolice.

Hotel Schloss Garvensburg / Fritzlar – foto: kneier.de/schloss/

Zamek został zbudowany w latach 1894-1898 przez przemysłowca i biznesmena Wilhelma Garvensa. Pozwolonao mu nazywać się Wilhelm von Garvens-Garvensburg gdy w  1908 roku noblitowany. Jego ojciec był współwłaścicielem materiałów ,leków i innych rzeczy, potem stał się jedynym właścicielem.W 1865 roku założył fabrykę maszyn i pomp, z której w latach 1872/1873 powstała firma Garvens & Comp.  W latach wojennych 1870/1871 firma zbudowała znane wówczas pompy studni abisyńskiej. Miał dwie córki i dwóch synów z małżeństwa z córką właściciela dworu i cegielni. Pracował u swojego ojca i założył w latach 70. XIX wieku firmę Commandit-Gesellschaft für Pumpen- und Maschinenfabrikation .Firma w przeciągu dziesięciu lat stała się  największą tego typu firmą w Europie.Potem założył filię w Wiedniu ,ptem przejął kierownictwo nad Garvens & Comp. która specjalizowała się w produkcji wag i urządzeń ważących, od wag domowych po wagi kolejowe.W 1899 obie prace połączono pod nazwą Garvenswerke.

Hotel Schloss Garvensburg / Fritzlar – foto: kneier.de/schloss/

Schloss Garvensburg Hotel Pension Restaurant Café 1970- foto: oldthing.de

Za zasługi dla ziemi i ludzi został podniesiony do rangi tytułu szlacheckiego przez księcia Fryderyka von Waldecka i Pyrmonta i nazywał się von Garvens-Garvensburg. Po jego śmierci firmę przejeli synowie i przekształcili w spółkę akcyjną w 1923 roku ,a potem w wyniku Wielkiego Kryzysu  zbankrutowali.

Hotel Schloss Garvensburg / Fritzlar – foto: kneier.de/schloss/

Zbudował domek myśliwski w stylu późnego historyzmu, willa jednak  przypominała bardziej zamek niż myśliwski domek.Piąkna posiadłość została otoczoną ogrodem angielskim. Do budynku zostały wkomponowane pozostałości dawnego zamku  panów z Meysenbug, którzy  wymarli w linii męskiej w 1810 roku wraz ze śmiercią Heinricha von Meysenbug. Po wschodniej stronie zamku znajdują się cztery herby rodu von Meysenbug z lat 1500 – 1600.

Zamek pozostawał w posiadaniu rodziny Garvens do lat 70. XX wieku. Następnie mieścił się w nim hotel i restauracja które zostały zamknięte pod koniec 2019 roku ,a zamek został sprzedany w sierpniu 2020 roku.


Ciekostki:

  • Zamek  Garvensburg w kwietniu 2012 roku zajął 7 miejsce na 43 zamki  jako jeden z najpiękniejszy zamków Hesji.
  • W maju 2012 roku Matthias Schweighöfer nakręcił film w zamku Garvensburg do filmu Schlussmacher .

Źródło:
Wikipedia , Stadt Fritzlar ,Regiówiki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!