Hessen,  Marburg,  Niemcy,  PODRÓŻE

Marburg -zakon krzyżacki, św. Elżbieta Węgierska i powstanie Hesji

 

Historycznie po Marburgu

Nad rzeką Lahn odnajdziemy miasto Marburg które jest siedzibą Uniwersytetu (Philipps-Universität) powstałego w 1527 roku, a na wzgórzu stoi zamek langrafów z przełomu IX/X wieku.

To tutaj węgierska księżniczka Elżbieta z Turyngii założyła szpital dla ubogich. Elżbieta oddała się całkowicie modlitwie, pokucie i uczynkom miłosierdzia. Elżbieta Węgierska ( Elżbieta z Turyngii) została zaręczona z Ludwikiem IV langrafem Turyngii (zmarł bardzo młodo -w wieku 27 lat). Zresztą sama Elżbieta zmarła już cztery lata po mężu w wieku 24 lat. Została ogłoszona świętą przez Grzegorza IX w 1235 roku. Miasto stało się celem pielgrzymek gdy zakon krzyżacki rozpoczął budowę świątyni nad jej grobem. Kościół św.Elżbiety w Marburgu jest jednym z najstarszych gotyckich kościołów  z 1235 roku w Niemczech.

W Marburgu znajduje się uczelnia założona w 1527 roku i jest to drugi protestacki uniwersytet na świecie nosi imię Filipa Wielkodusznego. Natomiast pierwszy uniwersytet został założony w Legnicy. To tu w Marburgu odbywały się dysputy religijne z udziałem Marcina Lutra.


Stare miasto

Wspaniałe stare miasto z kolorowymi i nieraz bardzo krzywymi kamieniczkami i wąskimi uliczkami sprzyja spacerom. Oglądałam już wiele takich miasteczek z muru pruskiego jednak za każdym razem można znaleść coraz to ciekawsze budynki ze wspaniałymi fasadami i ciekawymi zdobieniami czy oryginalnymi  drzwiami. Do tego niejedna kamienica ma swoją niesamowitą i interesującą historię.

Odnajdziemy tutaj bajkową ścieżkę Grimm-Dich-Pfad – jest to szlak rzeźb nawiązujących do zbioru Baśni Grimm i innych miejsc związanych z BRAćmi GRIMM. Trasa ma aż 16 przystanków np. pod zamkiem na wzgórzu natrafimy na ogromny but “Kopciuszka”, “Żabi Książę” jest na starym mieście , “Gwiezdne dukaty” przy kościele uniwersyteckim  czy w rynku na kamienicy Muchy z „Odważnego małego krawca”. Takich miejsc jest więcej i na pewno jest to świetna rozrywka poszukiwanie z dziećmi tych bajkowych rzeźb.

“Żabi Książę” jest na starym mieście

Uniwersytet i Kościól uniwersytecki w Marburgu

Wjeżdżając do miasta starym Mostem Weidenhäuser który jest najstarszym mostem nad rzeką Lahn w Marburgu obecny most pochodzi z XIX wieku),pierwony most pochodził w XIII wieku. Od razu w oczy rzuca się nam Uniwersytet i kościół który powstał na początku XIV wieku. Patronem uniwersytetu założonego w 1527 roku jest Filip Wielkoduszny. Był również znany jako Filip Wspaniałomyślny. W 1530 roku odbył się tutaj spór religijny pomiędzy luteranami i kalwinistami.

Filip Wielkoduszny pochodził właśnie z Marburga a zmarł w KASSEL  Był heskim langrafem i liderem reformacji w Rzeszy w XVI wieku. Przeszedł na luteranizm jako jeden z pierwszych. Został jedynym dziedzicem Hesji już w wieku czterech lat gdy zmarł jego ojciec. Władzę sprawowała wtedy za niego rada regencyjna, a potem jego matka Anna. Jego żoną została Krystyna saska ( od strony matki Barbary Jagiellonki była wnuczką króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Z Krystyną miał aż dziesięcioro dzieci. Została pochowana wraz z mężem w kościele Świętego Marcina MARTINKIRSCHE w KASSEL

Spod skrzydeł uczelni wyszło wielu znanych polityków i uczonych medycyny i filozofii. Między innymi również Łukasz Górnicki herbu Ogończyk-dziekan i kanonik warmiński oraz sekretarz królewski. Wspomnę również o Wilhelmie Wagnerze  był profesora neurochirurgii, zmarł CHORZÓWie na Górnym Śląsku. O tym jednak w artykule o Chorzowie. W Marburgu studiowali również BRACIA  GRIMM.

Scena z bajki “Gwiezdne dukaty” na kościele uniwersyteckim w Marburgu


Historyczny Ratusz

Docierymy do ważnego centrum Marburga gdzie każdy turysta trafia ,czyli do placu  z zabytkowym ratuszem z pierwszej połowy XVI wieku. Tu w otoczeniu klmatycznych kamienic możemy zjeść obiad w jednaj z kilku  knajpek na starówce. Rynek w Marburgu był miejscem założenia państwa Hesji w 1248 roku.

Zofia von Brabant była najstarszą córka św. Elżbiety i dziedziczką Hesji. Podobno to właśnie tu miała ogłosić swojego czteroletniego wówczas syna Heinricha landgrafem. Henryk I Heski zwanyDziecię”. Został on założycielem heskiej dynastii.

Zofia von Brabant
Muchy na budynku z bajki “Odważny Mały Krawiec”

Pałac Langrafów

Docieramy na szczyt wzgórza do zamku landgrafów Hesji, wokół wzgórza  założono miasto. Pierwsze fortyfikacje wzniesiono około roku 1000, następnie rozbudowano go w stylu gotyckim i renesansowym. Z góry rozpościera się panorama na cały Marburg.Obecnie mieści się tutaj muzeum historyczne i pałac ślubów. Wstęp do muzeum to koszt 5 Euro dla dorosłego.

Muzeum zwiedzimy dość szybko ,znajduje się tam :

  • kaplica zamkowa w stylu gotyckim z 1266 roku- posiada historyczną posadzkę z glazurowanych kafli glinianych oraz dużą część oryginalnych malowideł ściennych.
  • sala rycerska z około 1300 roku,
  • czworokątna wieża z 1496 roku

Gotycka Sala Książęca, znajdująca się w skrzydle północnym i zbudowana w ostatniej ćwierci XIII wieku, ma powierzchnię około 420 metrów kwadratowych.

 

Obok zamku znajduje się Collegium Philippinum Heskiego Instytutu Stypendialnego  założone w 1529 roku. Może tu mieszkać tylko 39 stypendystów. Instytucja ta będzie miała niedługo 500 lat.

Tablica przedstawiająca św. Elżbietę z siedmiorgiem dzieci.
Fontanna świnia-pies

Schodząc ze wzgórza z zamkiem docieramy do gotyckiego kościoła luterańskiego zwanego również kościołem Mariackim. Wewnątrz przy ołtarzu znajdziemygrobowiec landgrafa Ludwika IV i jego żony Jadwigi Wirtembergii. Ludwik IV był synem Filipa Wielkodusznego i Krystyny saskiej. Kościół został zbudowany przez Zakon Krzyżacki jako budowniczy i dobudowany do istniejącego już wówczas kościoła romańskiego.


Atrakcje w Marburgu

  • Najbardziej znane zabytki to gotycki zamek i Kościół św.Elżbiety (Elisabethkirche) z 1235 roku. W 1945 roku w tym kościele (Elisabethkirche) zostały złożone szczątki Paula von Hindenburg (w latach 1925–1934 prezydenta Republiki Weimarskiej i III Rzeszy), ewakuowane tutaj z Mauzoleum Hindenburga na Mazurach. 

Więcej informacji: Paul von Hindenburg

  • Kościół św. Jana Ewangelisty (Kugelkirche) – z początku XVI wieku, jedyny kościół katolicki w mieście
  • Ratusz z XVI wieku
  • Kościół Uniwersytecki z początku XIV wieku
  • Stary Uniwersytet – założony w 1527 roku przez landgrafa Filipa.
  • Spiegelslustturm  – wieża widokowa z XIX wieku
  • Stary ogród botaniczny  -zajmuje 20 ha i jest jednam znajwiększych ogrodów botanicznych w Niemczech

Strona ogrodu: Ogród Botaniczny w Marburgu

Rzeka Lahn w Marburgu


Źródło: Wikipedia , Miasto Marburg

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!